Mikrorajono ženklai – „gaubliai“ ir čiuožynės – pašalinti: gyventojams nostalgija, seniūnijai teko taikytis prie griežtų higienos normos reikalavimų (11)

Publikuota: 2020-10-01 Kategorija: Aktualijos
Mikrorajono ženklai – „gaubliai“ ir čiuožynės – pašalinti: gyventojams nostalgija, seniūnijai teko taikytis prie griežtų higienos normos reikalavimų
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Aikštelėje tarp Taikos g. 3 ir 5 namų teliko tik naujos sūpynės.

Sovietinės vaikų žaidimų aikštelės, pragyvenusios mažiausiai dvi rokiškėnų kartas, šiomis dienomis nunyko į nebūtį: miesto seniūnijos specialistai nupjovė senus gaublius, raketas, čiuožynes, sūpynes. Gyventojai gailisi nostalgija dvelkiančių įrengimų. Net policiją kvietėsi. Pareigūnai, kaip sako seniūnas, pagūžčiojo pečiais ir išvažiavo. Kodėl neliko vaikų žaidimo aikštelių, aiškinama paprastai – įrenginiai tiesiog nesaugūs. Ir jų savininkas – Rokiškio miesto seniūnija – tiesiog nebenori prisiimti atsakomybės už galimas nelaimes.

Suposi vaikai ir anūkai

„Mikrorajone savivaldybė nupjovė ir panaikino beveik visas vaikų sūpynes. Na tas senąsias, ant kurių dar buvo galima suptis, nes naujosios vaikams nepatinka - nesisupa.  Nebeliko sūpynių prie Taikos g. 3, 5, namų ir kituose kiemuose. Vietoje, kur buvo sūpynės, palikti tik iš žemės išlindę metaliniai strypai. Bandėme kreiptis į seniūną A. Krasauską, tačiau jokio gero atsakymo nesulaukėme. Paklausus, kodėl iš vaikų atimtos sūpynės, ant kurių jie kas dieną supasi, seniūnas atsakė, jog Visuomenės sveikatos biuras nusprendė, jog sūpynės yra pavojingos naudoti, kelia pavojų vaikų sveikatai, todėl buvo nuspręsta jas nupjauti.

Taip pat seniūnas nemaloniu tonu, jam paskambinus, klausė - kas atsakys, kai besisupdamas vaikas susižeis? Tai gal tada seniūnas gali atsakyti gyventojams, kiek į savivaldybę buvo kreiptąsi, dėl tokių, besisupant susižeidusių vaikų?? Ar nors vienas skundėsi, ar seniūnui teko nors kam nors aiškintis?

Ar nemano seniūnas, jog dabar tie išlindę strypai kelia daug didesnį pavojų nei sūpynės? Kodėl nebuvo pasitarta su gyventojais, gal tas sūpynes dar buvo galima paremontuoti? Gal gyventojai būtų prisidėję, o dabar iš karto ėmė, nupjovė ir išvežė. Klausėme, gal pakeis naujomis?  Seniūnas atsakė: gal kitiemet, jei bus pinigų biudžete... Ant šitų sūpynių supėsi mūsų vaikai, anūkai, o dabar liko plynas laukas su nupjautais strypais... Be galo gaila ir liūdna...“, – teigė į „Rokiškio Sireną“ besikreipusi rokiškėnė.

Vaikų žaidimų aikštelė – it automobilis

Rokiškio miesto seniūnas Arūnas Krasauskas atvirai dėstė problemą: daugybę metų miesto seniūnija, dantis sukandusi, tvarkydavo tas aikšteles. Virino nulūžusias detales, dažė įrenginius. Tačiau taip, kad jie atitiktų dabartiniams saugumo reikalavimams, kelis dešimtmečius skaičiuojančių gaublių, raketų ir čiuožynių neįmanoma perdaryti. Štai, atrodytų, pats saugiausias įrenginys – čiuožynės, ant kurių užpakaliais ar pasidėję portfelius, kiemuose čiaužė ištisos rokiškėnų kartos. Tada niekas nesuko galvos, ar saugios jų kopėtėlės, ar lovelis, kuriuo čiuožiama, turi atitvarus. Raketos gresia tuo, kad nuo laiko atsilaupė jų vidaus apdaila, skardos, ir lipdamas mažylis gali arba susibraižyti, arba prasiskelti galvą. Arba laipynės-gaubliai. „Štai, tarkime, vaikas bežaisdamas įkiš galvą pro grotelių tarpą, slystels. Duok Dieve, kad tik nepasismaugtųׅ“, – sakė miesto seniūnas. Ir, pasak jo, argumentas, kad iki šiol niekas nenukentėjo, dabar jau nebegalioja. „Įrenginius Visuomenės sveikatos biuras pripažino nesaugiais ir viskas. Mes negalime jų perdaryti taip, kad jie būtų saugūs“, – sakė seniūnas.

Mat su suvirinimo aparatu, dilde ar dažų kibiriuku aplink jas paburti nebepakaks. Vaikų žaidimų aikštelių įrenginiai turi būti sertifikuoti, ir kasmet jiems atliekama apžiūra. „Tarsi automobiliui. Rasti trūkumai privalo būti pašalinti, o nepašalinus, jų eksploatuoti negalima“, – aiškino seniūnas.

O tai, kad iki šiol esą per daugybę metų nieko niekam nenutiko, tai joks saugumo rodiklis: „Na, susilaužys vaikas koją, ranką. Kas atsakys? Aikštelės šeimininkas, t.y. miesto seniūnija“, – pasakojo seniūnas.

Pasak pašnekovo, senų aikštelių naikinimas įplieskė pykčio audras visame mikrorajone. Netgi policija buvusi iškviesta. Tačiau faktas toks: įrenginiai stovi miesto seniūnijai priklausančioje teritorijoje, bei yra miesto seniūnijos nuosavybė. Ir už jų saugią eksploataciją taip pat atsakinga miesto seniūnija. „Vieno namo gyventojams pasiūlėme: pasirašykite sutartį ir įsipareigojimą, kad už kiekvieną nelaimę atsakys daugiabučio bendrija. Sutartį pasirašyti žmonės, žinoma, atsisakė“, – sakė seniūnas.

Pasak pašnekovo, kiekvienas vaikams žaisti naudojamas įrenginys turi būti sertifikuotas. Naujųjų aikštelių įrenginiams su tuo nėra bėdų: jie jau sertifikuoti, atitinkantys reikalavimus. „Kiek kainuotų parengti sertifikavimui senus, jokių saugumo reikalavimų neatitinkančius įrenginius, baisu ir pagalvoti“, – kalbėjo seniūnas.

Galės patys kurti

Taikos gatvės 3, 5, 7, 9 namų gyventojai nėra nuskriausti dėl vaikų žaidimų aikštelių: mat prie pat šių namų yra įrengta nauja, moderni, pagal bendrą Lietuvos-Latvijos projektą sukurta aikštelė. Pasak seniūno, šiemet lėšų naujoms žaidimų vietoms nėra numatyta, ateityje jų bus ieškoma. Tačiau nereikia tikėtis, kad jos bus prie kiekvieno namo. „Kvartalui bus įrengta viena ar kelios. Ir dabar mikrorajone yra ne viena nauja, graži aikštelė. Gyventojai gali jomis naudotis“, – sakė seniūnas.

Problemas, pasak jo, galbūt kiek išspręs ir, tikimąsi, kitąmet planuojami patvirtinti detalieji planai, kurių dėka daugiabučiams bus priskirti žemės sklypai. Turėdami savo nuosavybėje tuos sklypus, gyventojai patys galės kurti žaidimų aikšteles, jei bus toks poreikis.

Tikrintojai teigia: problema egzistuoja jau ne vienerius metus

Vaikų žaidimo aikšteles liepą tikrino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Rokiškio skyriaus specialistai. Skyriaus vedėjas Pavlius Gaigalas „Rokiškio Sirenai“ sakė, kad tokie patikrinimai būna arba planiniai, arba pagal poreikį. Paskutinysis patikrinimas buvo planinis: departamento vadovybė skyriams akcentavo atkreipti dėmesį į vaikų žaidimų aikštelių problemą. Vaikų žaidimų aikštelių įrenginių kokybę reglamentuoja higienos norma „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Norma nėra nauja: ji įsigaliojo 2015-aisiais metais.

Kai kurie Rokiškio mikrorajono vaikų žaidimų aikštelių neatitikimai normai tokie dideli, kad juos pašalinti reikia didžiulių investicijų. Pavyzdžiui, nemažai aikštelių, tarp jų ir minėtosios Taikos g., yra per arti šiukšlių konteinerių, mašinų stovėjimo aikštelių: o kaip ir kur jas patraukti? Kitas dažnai pasitaikantis reikalavimų pažeidimas: aikštelės įrengtos arčiau nei 20 m nuo gatvės važiuojamosios dalies, turi būti atitvertos tvora ar gyvatvore, o jų nėra. Reikalavimų žaidimų aikštelėms sąrašas yra didelis ir gausus: nuo žymenų, kur galima kreiptis atsitikus nelaimei, įrengimo, iki kassavaitinės patikros ir priežiūros (dėl vandalizmo, lūžusių detalių ir pan.). Kartą per tris mėnesius aikštelė turi būti tikrinama dėl įrenginių susidėvėjimo, tvirtinimų stabilumo, konstrukcijų vientisumo ir pan. Kartą per metus tokios aikštelės turi būti tikrinamos specialių įstaigų, jos turi turėti arba kontrolės ataskaitą, arba sertifikatą. Tikrintojams užkliuvo ir smėlio dėžių sauga nuo helmintų, ir kiti reikalavimų neatitikimai.

Pasak P. Gaigalo, tokie neatitikimai kartojasi jau ne vienerius metus. Ir jis paantrino seniūnui, kad, jei tokioje aikštelėje nutiktų nelaimė, būtų reikalaujama šių išvadų, ir už neatitikimą higienos normoms aikštelės šeimininkui grėstų atsakomybė. Mat jis informuotas apie trūkumus ir arba turi juos pašalinti, arba priimti sprendimą dėl aikštelės tolesnės eksploatacijos.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video