Krizė Lietuvos medienos pramonėje: nuostolius skaičiuoja ir Rokiškio rajono medienos įmonės (11)

Publikuota: 2019-06-21 Kategorija: Aktualijos
Krizė Lietuvos medienos pramonėje: nuostolius skaičiuoja ir Rokiškio rajono medienos įmonės
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Krizė Lietuvos medienos pramonėje

Lietuvos medienos pramonę ištiko krizė: didžiuliai kiekiai baldų stūkso sandėliuose, darbuotojai išleidžiami atostogų, užsidarinėja įmonės, drastiškai krenta medienos kainos. Verslininkai skaičiuoja nuostolius, neslepia, kad situacija nepavydėtina – niekas nebeperka medienos. Krizės požymiai jaučiami ir Rokiškio rajono medienos įmonėse.

Krizė palietė ne visas medienos įmones

UAB „Skado medis“ vadovas Jonas Sakaitis teigė, kad tiesioginio ryšio nepajuto – produkciją eksportuoja į kitas šalis, todėl krizė šios įmonės nepalietė. Jam antrino ir UAB „Rokmelsta“ vadovas Jonas Smalinskas: „Krizės požymių nepajutome: sava mediena – savas miškas“.  

KB „Miško draugas“ Salvijus Mikulėnas teigė, kad pasekmės šiek tiek jaučiamos – nukrito medienos kainos. „Lietuvos medienos pramonėje ištikusią krizę jaučiame kaip ir visi. Pirmuosius požymius pajutome kovo mėnesį: lentpjūvės nebeperka medienos, rinkoje – medienos perteklius. Lauksime, kol atsistatys kainos, šiai dienai nieko drastiško nesiimsime“ – kalbėjo S. Mikulėnas.

Darbai sustojo – planuoja uždaryti įmonę

UAB „Rokmedis“ vadovas Jonas Žemaitis patvirtino, kad pokyčius įmonė jaučia. „Po naujų metų drastiškų pokyčių nejautėme, tačiau vasario-balandžio mėnesį susidūrėme su krizės pasekmėmis. Šiai dienai poreikio išvis nėra – nereikalinga nei mediena, nei produkcija“ – teigė J. Žemaitis. Anot jo, vienos priežasties nėra: kritusios žaliavinės medienos kainos, paklausos mažėjimas, svaro kurso kitimas. „Darbai sustojo, reikia uždaryti įmonę – tokie ir veiksmai. Ką gali žmogus padaryti, kai problema yra visos Europos mastu? Abejoju, kad šiais metais situacija gerės“ – kalbėjo J. Žemaitis.

Pagrindinė priežastis – baldais perpildyti sandėliai

UAB „Giemeda“ vadovas Giedrius Rimkus kalbėjo, kad sausio mėnesį Europos medienos pramonė patyrė didžiulį sukrėtimą – medinių taros padėklų gamyba visiškai sustojo. Jo teigimu, dabar po truputį atsigauna, bet kai kurių padėklų kainos kritę net iki penkiasdešimt procentų. „Europa turi labai pigios medienos, kuri tinka paletėms, malkų pramonei, celiuliozei – gamyklos yra užterštos. Tik spygliuočio ir ąžuolo rąstai turi paklausą – daugiau niekas. Europa perpildyta baldais – greitai ateis krizė. Celiuliozės gamyklos Europoje perpildytos, kainos krenta, sandėliai pilni neišparduotos produkcijos. Viskas, kas susiję su medienos pramone, stoja“ – kalbėjo G. Rimkus.

Paklaustas, ar tiesa, kad rinka perpildyta baltarusiška mediena, G. Rimkus atsakė: „Baltarusiška mediena yra vienas iš faktorių, nes mes patys iš ten vežėmės, bet keisčiausia, kad kai kurios lentų kainos yra brangesnės nei Lietuvoje, bet baltarusiška mediena vis tiek čia važiuoja. Vilnius sukūrena daug drožlių, kurias vežasi iš Baltarusijos, kadangi jų įsigyti gali beveik už dyką – kainuoja tik transportas ir eksploatacinės išlaidos gamybai. Vis dėlto pagrindinė priežastis – baldais perpildyti sandėliai“ – teigė G. Rimkus.

Visa medienos pramonė miršta – laukiama prošvaisčių

Pasak G. Rimkaus, miškuose dirbančios įmonės susiėmę už galvų, daug darbuotojų išleidžiami apmokamų atostogų, kvalifikuotus specialistus mėgins išlaikyti. „Visi lauks rudens ir tikėsis, kad kažkas pajudės. Galbūt atpigs miškų įsigijimo kainos kartu su žeme, nes dabartinės kainos – didžiulės. Jei nusiperki mišką, iškerti ir po to bandai parduoti, patiri milžinišką nuostolį. Įmonių darbas su nedideliu nuostoliu jau šioks toks pliusas, nes būtų išlaikomos darbo vietos. Deja, jei situacija negerės, geriausi miško pramonės specialistai išvažiuos į užsienį. Jei prarasime aukštos kvalifikacijos darbuotojus, miško apdirbimo pramonė patirs didelį smūgį. Visa pramonė miršta – prošvaisčių lauks visi, kas gali išlaukti. Girdėjau, kad mažos įmonės jau užsidaro, bankrutuoja. Mes pasilikome tik statybos sektorių, parduodame alyvą vietinei rinkai. Padėklų cechą ženkliai sumažinome“ – kalbėjo G. Rimkus.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video