Kriaunos turės herbą! (9)

Publikuota: 2021-03-30 Kategorija: Aktualijos
Kriaunos turės herbą!
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Toks numatytas Kriaunų herbas.

Džiugiomis žiniomis dalinasi Kriaunų bendruomenė: miestelis turės herbą! Kaip „Rokiškio Sirenai“ sakė bendruomenės aktyvi narė Stasė Idienė, herbo kūrimo procesas nebuvo trumpas: prasidėjo 2019 m. ir šiuo metu jau pasiekė finišo tiesiąją. Kada bus pašventinta vėliava su miestelio herbu, ji prognozuoti dar nedrįsta: karantinas gali įnešti savo korekcijų.

Kūrė specialistai

Herbo kūrimas – sudėtingas procesas. Neužtenka herbiniame skyde nupiešti patikusį piešinį. Jis turi atitikti ir heraldikos tradicijas, ir griežtus šios srities reikalavimus, turėti istorinį pagrindą. Kaip pasakojo S. Idienė, bendruomenei buvo pateikti keli galimo herbo variantai, tačiau apsistota ties šiuo – heraldiniame skyde pavaizduoti trys kriauniniai peiliai aukso spalvos kriaunomis. Tai ne tik aliuzija į miestelio pavadinimą. Kaip herbo apraše rašo jį kūręs dr. Manvydas Vitkūnas: „Tokie peiliai nuo seno buvo plačiai naudojami baltų genčių (įskaitant ir sėlių gentį, kurių buvusiose žemėse yra Kriaunos), taip pat viduramžiais bei naujaisiais amžiais, senkapiuose aptinkami vyrų, moterų ir net vaikų kapuose. Peilis yra universalus daiktas, darbo įrankis ir ginklas, tinkamas kovai, kasdieniams darbams, duonos raikymui prie šeimos stalo. Kriaunų apylinkėse gausu sėlių gentį menančių piliakalnių, vyko nuožmios 1863-1864 m. sukilėlių kovos su Rusijos imperijos kariuomene, 1919 m. Nepriklausomybės kovos su bolševikais, aktyviai veikė pokario Laisvės kovų dalyviai – Lietuvos partizanai. Kriaunų herbe peiliai simbolizuotų šio krašto žmonių ilgaamžę kovą už laisvę (trys peiliai – trys svarbiausi kovų etapai) ir darbštumą. Tai liudija ir peilių kompozicija. Peilių geležtės paplatintos. Tai aliuzija į baltų genčių šiaurės Lietuvos teritorijoje naudotus plačiuosius kovos peilius (kertpeilius), labiau būdingus žiemgaliams, bet naudotus ir sėlių. Kriauninės peilių rankenos atspindėtų miestelio pavadinimą. Mėlynas skydas laikytinas prioritetiniu. Iš archeologinių tyrimų yra žinoma, kad mėlyna spalva buvo būdinga sėlių genties žmonių išeiginiams drabužiams. Be to, mėlyna spalva simbolizuotų Sartų bei kitus netoli Kriaunų esančius ežerus, dėl žvejybos, rekreacijos, gamtovaizdžio labai svarbius Kriaunų krašto žmonėms“. Herbo piešinį sukūrė dailininkas Jokūbas Zovė.

Lietuvos heraldikos komisija patvirtino Kriaunų herbą. Belieka sulaukti, kada jis bus pristatytas visuomenei.

Dar nedrįsta prognozuoti

Tradicinė Kriaunų šventė – liepos antrąjį sekmadienį rengiami Dievo Apvaizdos atlaidai. Ar jų metu miestelis jau puošis naujuoju herbu? „Sunku ką nors prognozuoti, kaip susiklostys karantinas. Taigi, tikslios datos, kada bus šventinamas mūsų herbas, nežinome“, – sakė S. Idienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video