Kokie yra šiuolaikiniai žaislai ir į ką verta atkreipti dėmesį renkantis žaislus pagal vaikų amžių? (0)

Publikuota: 2021-08-25 Kategorija: Aktualijos
Kokie yra šiuolaikiniai žaislai ir į ką verta atkreipti dėmesį renkantis žaislus pagal vaikų amžių?
Rokiškio Sirena nuotr. / Žaislas

Kaip jau žinome, šiuolaikinėje visuomenėje yra itin daug žaislų, kurie patenkina norimus poreikius. Galima rinktis tiek, kad net sunku apsispręsti, nes spalvingumas ir funkcijos iš tiesų yra itin skirtingos ir įdomios, dėl to norisi turėti visus žaislus. Populiarūs šiandien plastikiniai, elektroniniai žaislai dažnai iškreipia vaiko tikrovės ir pojūčių suvokimą, įtraukdami į savo mirgantį, žybsintį, cypiantį pasaulį, skatindami vaikus atsiriboti, užsidaryti jame, automatiškai atlikti nurodytas funkcijas. Populiarūs šiuolaikiniai žaislai (pvz., lėlė „Barbė“, Bratz, Teletabis, Žmogus „Voras“ ir kt.) parodo tam tikrą vaiko pasaulėžiūrą, formuoja stereotipus. Galima būtų manyti, jog mergaitės, žaisdamos su „Barbe“, „Syndi“, „Bratz“ ar kitomis panašiomis lėlėmis, ugdo grožio, grakštumo ir tuo pačiu metu moteriškumo, savarankiškumo pradmenis, tačiau taip pat tikėtina, jog tokios lėlės per anksti skatina atkreipti dėmesį į moters kūno formas, neatitinkančias natūralių žmogaus proporcijų, skiepijamas nepilnavertis grožio suvokimas, pratinama prie itin prabangaus gyvenimo būdo. 

Kaip išsirinkti tinkamą žaislą pagal vaiko amžių?

Kūdikio meilė yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl nuolat ieškome įvairių žaislų ir skiriame daug dėmesio. Deja, tėvams sunku išsirinkti tinkamą žaislą. Atrodo, kad nežinome, kas yra gerai, o kas kenkia. Atsižvelgiant į vaiko amžių bei žaidimo klasifikaciją, rekomenduojamos pačios įvairiausios žaidimo priemonės, pvz., lėlės, kaukės, sporto įranga (kamuoliai, lankai, virvė ir t.t.), įvairūs konstruktoriai, minkšti žaislai, audiniai, drabužiai, vežimėliai, muzikos instrumentai ir daugelis kitų daiktų.

  • Mažiesiems vaikams iki metukų žaislai yra kitokie nei suaugusiems vaikams. Kokybiški žaislai kūdikiams padeda pažinti pasaulį. Žaislai kūdikiams privalo būti saugūs. Nesvarbu, į kelintą mėnesį kūdikis įkopęs, tokio mažylio tikrai negalima palikti be priežiūros su nekokybiškais žaislais. Rinkitės gaminius, kurie gaminami iš medžio - šie ne tik bus daug saugesni, bet būdami tvirti išsilaikys kelis metus ir galės būti pramoga net kitam vaikui. Venkite per daug plastiko! Net jei galvojate, kad mažylis silpnas ir nepajėgus sulaužyti žaislo, galite smarkiai suklysti, nes situacijų kasdienybėje su smalsiu vaiku būna įvairiausių. Geriausia, ieškoti minkštų žaislų, kurie dėl saugumo sumetimų kūdikiui turbūt nugali bet kokią kietą medžiagą.
  • Žinoma, reikia lavinti visiškai visus sugebėjimus, bet yra teigiama, jog vaikams iki trejų metų tinkamiausi motoriką lavinantys žaislai, pvz., mediniai kubeliai, piramidės, skirtingų formų kaladėlės, dedamos į dėžutę pagal formelės atitikmenį, nesudėtingos dėlionės, vaikiškas domino. Taip pat rekomenduojama rinktis žaislus, kurie lavina garsų bei spalvų pažinimą.
  • Šiek tiek vyresniems ir jau trejų metų vaikams reikia kitokių žaislų, nes pats laikas pradėti tyrinėti aplink esantį pasaulį, diskutuoti, klausinėti ir kurti kažką savito. Teigiama, jog reikėtų ieškoti žaislų, kurie padėtų vystyti kūrybiškumą ir galimybę kurti įvairias istorijas. Vaizduotę padeda lavinti modelino lipdymas, ar šiam amžiui skirti kūrybiniai rinkiniai, suteikiantys galimybę kurti linksmus gyvūnėlius iš lipdukų, įvairių figūrėlių.
  • 4–7 metų vaikams tinka kūrybiniai darbeliai, mozaikos ar konstruktoriai, padedantys ugdyti kruopštumą bei koncentruoti dėmesį. Tinka tradiciniai Lego bei kiti konstruktoriai. Knygos, magnetinės abėcėlės raidės ar kaladėlės, žaislai, skirti mokytis skaičiavimo pradmenų, ikimokyklinukams padeda plėtoti ankstyvo rašymo, skaitymo bei loginius įgūdžius.

 

Užs. nr. 1430.

Dalintis naujiena

Rekomenduojami video