Kad Rokiškis netaptų antruoju Magnitogorsku, arba kas atsakingas už dujų vamzdžių priežiūrą? (14)

Publikuota: 2020-01-27 Kategorija: Aktualijos
Kad Rokiškis netaptų antruoju Magnitogorsku, arba kas atsakingas už dujų vamzdžių priežiūrą?
L. Dūdaitė-Kralikienė / Vilties g. 4-ojo namo gyventoja Zita tambūre pajuto dujų kvapą.

Rokiškėnė, Vilties g. 4-ojo daugiabučio gyventoja Zita (pavardė redakcijai žinoma), praėjusią savaitę išbandė detektyvo darbą: ieškojo, kas turėtų sutaisyti dujas leidžiantį vamzdį. Pasirodo, rasti avarinės dujų tarnybos kontaktus – misija beveik neįmanoma. Jų nėra nei mokesčių už dujas knygelėje, nei paslaugos tiekimo sutartyje. UAB „Rokiškio butų ūkis“ vadovas teigia, kad kontaktinis numeris yra naujose atsiskaitymų už dujas knygelėse.

Pajuto dujų kvapą

Incidentas nutiko sekmadienį, sausio 19-ąją. Ponia Zita su šeima kaip tik grįžo namo. Ir vos pradariusi namo duris, vadinamajame tambūre pajuto specifinį dujų kvapą. Kvapas buvo pakankamai aštrus. Ponios Zitos vyras, kuris kitados pats montavo dujų vamzdžius, paliepė jai nubėgti pas kaimynus indų ploviklio. Mat dujų nuotėkis paprastai tikrinamas muilo putomis: įtartina vieta patepama muilo tirpalu, ir jei šis ima burbuliuoti ir putoti, aišku, kad vamzdis nesandarus. Taip ir nutiko: patepus indų plovikliu vamzdžių sandūros vietą, pasirodė aiškūs burbuliukai.

Ką daryti? Kadangi dujų nuotėkis buvo nedidelis, šeima nusprendė neskleisti kaimynams panikos ir pabandė rasti avarinę tarnybą, kuri likviduotų gedimą. Deja. „Viską peržiūrėjome, niekur avarinės dujų tarnybos, kažkokių budinčių darbuotojų telefono numeriai nebuvo nurodyti“, – sakė pašnekovė. Tačiau ir pamiršti gedimo ji nesiruošė. „Vyras sakė, kad nuotėkis yra. Jei jis, pavyzdžiui, taip sujungtų vamzdžius, jo darbo pamainos vadovas nepriimtų“, – sakė ponia Zita.

Pirmadienį padirbėjo iš peties

Pirmadienį, dar prieš aštuntą ryto, pašnekovė pradėjo ieškoti avarinės tarnybos, kuri turėtų pašalinti gedimą. Darbas užtruko iki vėlyvos popietės. Mat rasti, kas atsakingas už dujų vamzdžių priežiūrą daugiabutyje – tikras detektyvas. Avarinės tarnybos telefonai – slapti. Jų nebuvo nei sutartyje su dujų tiekėju, nei mokesčių už dujas knygelėje, nei daugiabučio skelbimų lentoje, kur paprastai nurodyti budinčių elektrikų, santechnikų telefono numeriai. Tokio numerio neturėjo ir UAB „Rokiškio butų ūkis“, administruojančios daugiabutį, specialistai.

„Situacija nejuokinga. Toks telefonas privalo būti po ranka. Juk jei didesnis nuotėkis, užteks vienam kaimynui uždegti degtuką, cigaretę, įjungti elektros prietaisą ir visas daugiabutis išlėks į orą. Mes taip išmokyti: pajutai dujų kvapą, iš karto skambink avarinei tarnybai“, – pasakojo ponia Zita. Jos teigimu, situaciją apsunkino ir tai, kad dujų nuotėkis buvo ne bute, o tambūre. Mat nelaimės metu daugiabučio gyventojai neturėtų galimybės net evakuotis iš laiptinės. „Be to, jei yra nuotėkis bute, tai galima bent dujų vamzdžio sklendę užsukti. O kaip užsukti įvado sklendę? Laimė, kad vyras žino, kur kokia sklendė yra, prireikus užsuktų. O jei nežinotų, kur jos ieškoti“, – kalbėjo moteris.

Visgi vargais negalais jai pavyko gauti dujų tiekėjos atstovo Kupiškyje telefoną. Apie tai ji pranešė ir UAB „Rokiškio butų ūkis“. „Atvažiavo šitos įmonės direktoriaus pavaduotojas“, – sakė pašnekovė.

Nuotėkio nebuvo?

Iš Kupiškio atvykę dujų tiekėjo atstovai patikrino vamzdį. „Ir paaiškino, kad jokio dujų nuotėkio nėra. Tiesiog tiekiamos rusiškos dujos, o jų kvapiklis stipriau kvepia. Jis esą įsigėrė į tepaluotas tarpines, ir dėl to juntamas dujų kvapas. Jie tuos vamzdžių kranelius sutepė ir išvažiavo“, – pasakojo ponia Zita. Dujų tiekėjos atstovai paaiškino, kad jie atsakingi už dujų tiekimo įrangą, vaizdžiai sakant, iki namo durų. O kas dedasi už jų – namo gyventojų reikalas. „Teoriškai, sakė jie, jie turėtų pateikti sąskaitą daugiabučiui už iškvietimą. Jei atvirai, sutikčiau mokėti, kad tik pavojus būtų pašalintas“, – sakė moteris. Pasak jos, svarbiausia, kad namas būtų saugus. Nes nelaimės atveju būtų ir žmonių aukų, ir didžiuliai finansiniai nuostoliai.

Pasak moteris, pasiekta buvo bent jau tiek, kad išslaptintas avarinės tarnybos telefono numeris. „Rokiškio butų ūkiui jie leido tą numerį skelbti daugiabučių skelbimų lentose“, – sakė ponia Zita. Tiesa, toks telefonas, pasak jos, yra ir naujose mokesčio už dujas knygelėse. Bet kas gi jas šiais internetinių mokėjimų laikais benaudoja?

Tarp žemės ir dangaus

Namo administratoriaus, UAB „Rokiškio butų ūkis“ direktorius Vladas Janulis sakė, kad šalyje nėra vieningos praktikos, kas už ką dujų sektoriuje yra atsakingas. „Anksčiau buvo aišku: yra nuotėkis, skambiname avarinei tarnybai telefonu 04. O dabar? Nėra konkretumo, ką tiekėjas turi atlikti už abonentinį dujų mokestį. Gyventojai reikalauja vienaip, tiekėjai reikalauja kitaip. Išeina, kad visi žaidžia pagal skirtingas taisykles“, – sakė jis. Ir tokie ginčai ne tik Rokiškyje, bet ir visoje šalyje verda jau ne vienerius metus. Anksčiau už vamzdynų priežiūrą, dujų skaitiklių patikrą bei priežiūrą buvo atsakingi tiekėjai. „Ir dabar jie prižiūrės, prireikus keis, tačiau jau už tam tikrą mokestį. Gyventojai klausia, tai už ką jie moka abonentinį mokestį?“ – sako V. Janulis. Jis gerai išmano šios srities niuansus, nes anksčiau pats dirbo dujų tiekimo įmonėje.

Jis neslepia, kad tokia maišatis kelia nemažai problemų. Pavyzdžiui, niekas nebetikrina vamzdynų būklės butuose, viryklių būklės. „Kada paskutinį kartą buvo suteptas dujų kranelis namuose?“ – retoriškai klausia jis. O juk dujos – ganėtinai pavojingos.

Kol kas teks palaukti

AB „Suskystintos dujos“ Kupiškio dujų tinklų vadovas Alius Apšega paaiškino, kad įmonei priklauso ir antžeminiai, ir požeminiai dujų tinklai bei įvadas į namą. O tie įvadiniai čiaupai, kurie yra vadinamuosiuose tambūruose, jau yra namo gyventojų nuosavybė. Demarkacinė linija – namo durys: kas iki jų, tas AB „Suskystintos dujos“ jurisdikcija, o kas už durų – namo gyventojų.

Kas turi tvarkyti tuos įvadinius čiaupus? Pašnekovo teigimu, gyventojai turėtų samdyti įmonę, turinčią specialią licenciją. Tačiau ir AB „Suskystintos dujos“ dabar dar keičia tuos įvadinius čiaupus. „Namai seni, vamzdynai seni. Kai kurie vamzdynai nekeisti nuo 1968 m. Kitaip sakant, kiek metų namui, tiek ir vamzdynui. Čiaupų gedimai dažni, tenka dažnai važinėti jų tvarkyti. Taigi, taupydami laiką, rašome užklausas įmonės vadovybei, ir iki šiol ji leisdavo sugedusius čiaupus pakeisti“, – sakė pašnekovas. Ir pridūrė, kad dujų vamzdyno gedimų dažniau pasitaiko po pastato renovacijos. Jis kalbėjo, kad dėl šių čiaupų keitimo šalyje nėra bendros nusistovėjusios tvarkos. Dabar gi įmonė svarsto tolesnę tinklų priežiūros strategiją, joje ir bus numatyti su šia problema susiję sprendimai.

Ką daryti pajutus dujų kvapą? A. Apšega sako: nedelsti ir kreiptis į bendrovės avarinę tarnybą. „Važiuosime ir šalinsime gedimą“, – sakė jis. Pašnekovas pabrėžė, kad susirūpinti dujų vamzdyno būkle reikia gerokai anksčiau, nei atsiranda nuotėkis. „Dujos – ne vanduo. Jei prakiurs vandens vamzdis, daug ką galima išdžiovinti. O sprogus dujoms gali ir langų nelikti, ir sienos išsikraipyti“, – sakė jis. Žala gali būti didžiulė.

Apskritai, pašnekovo teigimu, savo saugumui gyventojai skiria per mažai dėmesio. „Štai, tarkime, senos sovietinės dujų viryklės. Tenka jas tikrinti. Atrodytų, viryklės rankenėlės vertikalioje padėtyje, dujos lyg ir užsuktos, bet nuotėkis yra. Ne visada sandarios viryklės, dujinės orkaitės. Patariame keisti virykles. Bet žmonės, ypač vyresni, skundžiasi, kad naujai neturi lėšų. Praktika rodo, kad pasidomėjus galima rasti, kas atiduoda gerą naudotą viryklę. Visiškai veltui, ar už simbolinę kainą“, – sakė A. Apšega. Verta patikrinti ir dujų žarneles. „Buvo atvejis, kai žmogus vis skundėsi dujų nuotėkiu. Patikrindavome, ir vis nerasdavome nuotėkio. Pasirodo, dujų žarnelėje buvo tiek įsigėręs kvapiklis, kad ji ir skleidė tą kvapą. Pakeitėme žarnelę – problema dingo“, – kalbėjo pašnekovas.

Jis prisiminė ir neseniai atsitikusią nelaimę Rokiškyje, kai dėl dujų nuotėkio kilo sprogimas Jaunystės gatvės daugiabutyje. Jis baigėsi laimingai. O štai kaip baigiasi nesėkmingai, rodo nelaimė Rusijos Magnitogorsko mieste 2018 m. gruodžio 31-ąją. Ankstų rytą dėl dujų nuotėkio įvyko sprogimas 10 aukštų namo laiptinėje. Sugriuvo visa laiptinė, žuvo 39 žmonės.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video