Juodupės ugniagesiams – naujesnis, patikimesnis automobilis (video +foto) (3)

Publikuota: 2021-10-21 Kategorija: Aktualijos
Juodupės ugniagesiams – naujesnis, patikimesnis automobilis (video +foto)
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Naujasis Juodupės ugniagesių automobilis.

Rajono savivaldybė intensyviai atnaujina savivaldybės priešgaisrinės tarnybos automobilių parką. Gerokai naujesniu automobiliu į gaisrus nuo šiol vyks ir Juodupės ugniagesiai. Šiai ugniagesių komandai iš Šveicarijos Liucerno kantono atkeliavo Austrijoje (pagal MAN platformą) pagamintas STEYR markės ugniagesių automoblis. Ši 1999 m. pagaminta mašina, gebanti vežti 2000 l vandens, kainavo 37 tūkst. Eur, dar 4 tūkst. Eur kainavo papildoma įranga. Rokiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas Remigijus Sunklodas džiaugėsi, kad pirkinys pranoko drąsiausius lūkesčius.

Ypatinga diena Juodupės ugniagesiams

Juodupėnams ugniagesiams sutapo du svarbūs įvykiai: kasmetinė žinių patikra bei naujojo automobilio pristatymas. Ugniagesiai džiaugėsi, kad gelbėti į nelaimę patekusių šio krašto žmonių galės vykti greičiau, dirbti efektyviau. Juodupės ugniagesių komandos parke iki šiol buvo du automobiliai: GAZ ir ZIL. Pirmasis – didelio pravažumo, prieš dešimtmetį, po didžiojo durpyno gaisro, atnaujintu varikliu. Kitas, ZIL automobilis, prieš daugybę metų buvo fabriko „Nemunas“ nuosavybė ir iš jo buvo nupirktas už simbolinę berods trijų šimtų litų sumą, kai fabrikui buvo paskelbtas bankrotas.

Taigi, akivaizdu, kad Juodupės ugniagesiams reikėjo naujesnio, patikimo automobilio.

Pavyko rasti aukso grynuolį

Akivaizdu, kad rajono savivaldybė vargu ar įpirktų naują ugniagesių automobilį. Tačiau gerai pasidairius, ir tarp naudotų galima rasti aukso grynuolių. Tokiu neabejotinai galima laikyti šį STEYR markės 1999 m. automobilį. Nors jo amžius jau ganėtinai solidus, šis iš Liucerno kantono Šveicarijoje įsigytas automobilis tenuvažiavo vos 25 tūkst. km. Tokia rida neturėtų stebinti: jis tarnavo ugniagesių mokyklos mokomąja mašina. To įrodymas – dar likę stabdžiai, skirti vairavimo instruktoriui. Panašu, kad ja važinėti buvo mokomi šveicarų ugniagesiai savanoriai, nes matyti užrašas: „Mūsų laisvalaikis – jūsų saugumui“.

Automobilis yra padidinto pravažumo, nesunkiai pasiekia 120 km greitį. Ir kuro jis „valgo“ perpus mažiau, nei juodupėnų turimos gaisrinės mašinos.

Kuo šis automobilis dar ypatingas? Pirmiausia, savo įranga. Tai ypač naši mašina. Čia pat, pristatant mašiną, R Sunklodas atliko eksperimentą: per kiek gi laiko bus užpildyta mašinos kuro talpa? Ilgiausiai, maždaug pusę minutės, truko sistemos paruošimas, o kai siurblys ėmė siurbti tvenkinio vandenį, 2000 l talpa prisipildė maždaug per minutę su trupučiu. Viso užpildyti talpai neprireikė ir 2 min.

Įdomu tai, kad ugniagesiai, pumpuodami vandenį, iš karto mato specialiame vamzdyje-daviklyje, kiek jo yra talpoje.

Kad ugniagesiai negaištų laiko prijungdami gesinimui skirtas žarnas, abiejose mašinos pusėse yra 60 m ilgio žarnos su švirkštais. Pasak R. Sunklodo, tokio stiprumo srovės, kuri jomis paduodama, puikiai užteks nedideliam ugnies židiniui likviduoti.

O jei reikia daug stipresnės srovės, visuomet galima prijungti standartines gesinimui skirtas žarnas.

Ugniagesiams patogi bei ergonomiška ir darbo aplinka: yra specialus led apšvietimas, o gaisravietei apšviesti gali būti naudojamas pakeliamas galingas šviestuvas.

Turi visas priemones gelbėti

Ugniagesiai pademonstravo ne tik šio automobilio veikimo galimybes, bet ir gelbėjimo darbams skirtą įrangą. Specialios žirklės, žnyplės, automobilių plėtimui skirta įranga veikia prijungta prie naujutėlaičio generatoriaus. Ją patogu prijungti tiesiai iš automobilio: generatoriaus laidų ilgis yra 25 m. Taigi, Juodupės ugniagesiai nesunkiai pasieks ir į tolokai nuo kelio nulėkusius automobilius. Galinga aparatūra veikia beveik 700 atmosferų slėgiu. Tad metalą žirklės ir žnyplės karpo tarsi popierių. R. Sunklodas pabrėžė, kad tokia įranga mielai naudotųsi ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai. O panevėžiečiai, kupiškėnai kolegos – savivaldybių ugniagesiai – tik dabar pradeda savo mašinų atnaujinimo procesą, todėl su baltu pavydu žiūri į mūsiškius ir semiasi iš jų patirties.

Bėda bėdelė – pro duris netelpa

Visgi juodupėnų džiaugsmą nauju automobiliu temdo menkas debesėlis – mašina nepravažiuoja pro garažo duris. Nors, konkurso sąlygose buvo nurodytas mašinos maksimalus aukštis, ir šis reikalavimas buvo išpildytas, visgi ant automobilio stogo yra puikiai sukonstruota dėžės ir stalčiai įrangai. Jei juos ugniagesiai išradytų, mašina, žinoma, šiaip ne taip tilptų Tik ar verta draskyti tokią gerą įrangą?

Todėl jie su prašymu kreipėsi į rajono merą Ramūną Godeliauską, ar savivaldybė nerastų kelių tūkstančių eurų įrengti tinkamesniam įvažiavimui į garažą. Meras pritarė, kad įrangos draskyti neverta, ir patikino, kad lėšų garažo vartams paaukštinti bus rasta.

Meras užsuko ir į komandos patalpas. Jos – taip pat fabriko „Nemunas“ paveldas. Čia buvo fotografijų laboratorija. Patalpos dešimtmečius nemačiusios rimtesnio remonto, per didesnius šalčius pastatas įšąla. Taigi, ateities perspektyva – ir jų atnaujinimas.

Liko keturios komandos

Juodupėnų automobilis – jau penktasis gerokai naujesnis, patogesnis ir ekonomiškesnis, kuris teko rajono savivaldybės ugniagesių komandoms. Pirmosios po naują automobilį gavo Kamajų ir Laibgalių komandos, šiemet per Tris karalius naujais automobiliais džiaugėsi Obelių ir Pandėlio komandos. Dabar aprūpinti ir juodupėnai. O eilėje dar stovi Panemunėlio, Kriaunų, Jūžintų ir Čedasų komandos.

Rajono meras Ramūnas Godeliauskas akcentavo, kad ir toliau bus atnaujinamas ugniagesių automobilių parkas. Jis dėkojo rajono tarybai, skyrusiai lėšų šiam svarbiam reikalui.

O ar pasiteisina naujieji automobiliai? R. Sunklodas kalba pavyzdžiais: štai neseniai gesintos pjuvenos Obeliuose. Toks gaisro gesinimo procesas – ilgalaikis, todėl jokia sovietmečiu pagaminta mašina tiesiog nebūtų atlaikiusi tokių ilgų darbo valandų, kokias atlaikė naujasis Obelių komandos automobilis. „Štai ir atsakymas, kodėl reikia naujinti parką“, – sakė jis.

O juodupėnai į rezervą išlydės savo senąjį ZIL. Jis bus pakaitinis – jei kokioje kitoje komandoje suges mašina, ZIL keliaus į tą komandą laikinam naudojimui.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video