Elektroninės sistemos Stebuklo nenori registruoti (5)

Publikuota: 2020-02-20 Kategorija: Aktualijos
Elektroninės sistemos Stebuklo nenori registruoti
B. Dapkienės nuotr. / Veršelis Stebuklas su mama Vyšnia.

Dapkų ūkyje (Kamajų sen.) vasario 20-ąją atsirado Stebuklas. Naujagimio Aberdino angusų veislės jautuko gimimo istorija – mažas gamtos stebuklas. Tokių atvejų Lietuvoje pasitaiko vos vienas vienas per 3-4 metus.

Neįtikėtina istorija

Ši istorija prasidėjo liūdnai. Stebuklo mama, telyčaitė Vyšnia pirmąjį veršelį atsivedė vasario 9-ąją. Deja, mažylis išgyveno vos porą valandų. Vyšnios ir Stebuklo šeimininkė Birutė Dapkienė pasakojo, kad Vyšnia labai išgyveno mažylio netektį. Jos būklė šeimininkams kėlė įtarimų: po veršiuko atsivedimo jaunoji karvytė liko beveik tokia pat apvalaina. Todėl ji buvo stebima dar atidžiau, nei kitos bandos telyčaitės.

Pasak šeimininkės, Dapkų ūkyje į natūralius gamtos procesus, tokius kaip veršiavimasis, bandoma kištis kuo rečiau, kad galvijams būtų keliama kuo mažiau streso. „Ir ką, ryte žiūrim – mūsų Vyšnia laižo savo naujagimį“, – pasakojo B. Dapkienė. Pasak pašnekovės, tai ir kritęs jauniklis, ir Stebuklas – pirmieji Vyšnios veršiukai. Tačiau jauna mama labai rūpinasi ir labai prižiūri savo mažylį, jam netrūksta pieno, taigi, galimybės augti jam išties geros.

Pirmas atvejis ūkyje

Karvės įprastai atsiveda po vieną veršelį. Dvynukai irgi nėra labai reti. Štai pernai iš 35-ių Dapkų ūkyje besiveršiavusių karvių, dvynukus atvedė 11-ka. O štai tokio atvejo, kad tai pačiai telyčaitei gimtų du veršiukai po 11 d. pertraukos, nėra buvę. Kaip gali taip būti? „Klausėme vietos veterinarijos gydytojų. Tačiau mūsiškiai sakė, kad jų praktikoje tokio įvykio nebuvo“, – pasakojo pašnekovė. O štai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Stambiųjų gyvūnų klinikos atstovai paaiškino, kad tokie dalykai įmanomi dėl karvės gimdos anatominių ypatybių. „Rokiškio Sirenai“ šios klinikos vadovas veterinarijos gydytojas Arūnas Rutkauskas paaiškino, kad tokių atvejų būna maždaug vienas per 3-4 metus. „Galbūt ir dažniau, tačiau ne visuomet žmonės praneša“, – paaiškino pašnekovas.  Du veršiukai telyčaitės gimdoje vystėsi dėl to, kad nelaiku įvyko ovuliacija. Ir anksčiau atvestas veršiukas, ir Stebuklas genetiškai yra broliai, tačiau nelaikytini dvynukais. Jie iš savo tėvų paveldėjo skirtingas genų kombinacijas, todėl genetinių panašumų būtų gerokai mažiau nei identiškų dvynių. Jei būtų galima lyginti su žmonėmis, tai, pavyzdžiui, vienas būtų rudaakis, kitas – mėlynakis. Išgyvenimo šansai mažyliui – puikūs. „Jis augs toks pat, kaip ir kiti veršiukai“, – paaiškino pašnekovas.

Tiesa, Stebuklas gimė gerokai mažesnis, nei ankstesnis veršiukas. Tas svėrė 40 su trupučiu kg, o Stebuklas, kurį Vyšnia nešiojo 11 d. ilgiau – 29,6 kg. Pasak B. Dapkienės, jei karvė atveda dvynukus, jų svoris maždaug būna apie 27 kg.

Elektroninė sistema stebuklais netiki

Kiekvienas veislinės bandos gyvūnas kruopščiai apskaitomas. Jo geneologija atsekama keletą kartų. Pavyzdžiui, Stebuklo mama Vyšnia yra Auklės ir Knikso vaikas. Paskutinio svėrimo metu, lapkritį, Vyšnia, kaip aiškėja, jau besilaukdama dviejų veršelių, svėrė 700 kg. Stebuklo tėtis – Lančeris, solidus Dapkų ūkio bulius, paskutinio svėrimo metu svėręs 1060 kg. Visa tai fiksuojama elektroninėje apskaitos sistemoje. Kuri, deja, niekaip nenori pripažinti Stebuklo. Mat ir Stebuklas turi būti į ją įtrauktas. „Paskutinį kartą duomenis, susijusius su Vyšnia, vedėme vasario 9-ąją, pažymėjome, kad ji atsivedė veršelį, kuris krito per pirmąsias 24 val. Dabar norime įvesti Stebuklą, o sistema neleidžia. Ji rašo, kad mes kitą Vyšnios veršelį įvesti galėsime ne anksčiau, kaip po 9 mėn.“, – aiškino B. Dapkienė. Ji dėl susidariusios situacijos kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, mūsų rajono specialistai paaiškino, kad dėl prašymo įtraukti Stebuklą į elektronę sistemą reiks kreiptis raštu į Vilniaus specialistus.

Ar gali Stebuklas iškeliauti?

Įdomu ir tai, kad Vyšnia yra viena iš rezervuotų telyčaičių. Ją, dar besilaukiančią, kaip ir dar kelias bandos telyčaites, nusižiūrėjo pirkėjai. Kaip sakė B. Dapkienė, jau ir pinigai už jas sumokėti. Tačiau gyvuliai liko ūkyje, kol atsives veršelius ir jie šiek tiek paaugs. Mat vežti nėščią gyvulį yra rizikinga, gali kilti įvairių komplikacijų. „Mes žiūrime atsakingai, norime, kad pirkėjai būtų patenkinti mūsų ūkyje išaugintais gyvuliukais. Todėl ir pasiūlėme palaikyti ilgiau, kad būtų kuo mažiau rizikos“, – sakė B. Dapkienė.

Po to, kai krito Vyšnios pirmasis mažylis, ji apie tai pranešė pirkėjams. Jie bus informuoti ir apie naujagimį Stebuklą. O ką darys toliau: ar Dapkų ūkis bandys pasilikti karvę su veršeliu, mainais pasiūlę kitą telyčaitę? „Sunku pasakyti, kaip nuspręs pirkėjas. Mums, žinoma, įdomu būtų kaip sektųsi Vyšniai kiti nėštumai. Tad jei pirkėjai pageidaus, Vyšnią pakeisime kita telyčaite“, – sakė B. Dapkienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video