Ar režisieriaus „etato mažinimo“ reikalai – mobingas Rokiškio kultūros centre? (21)

Publikuota: 2022-02-04 Kategorija: Aktualijos
Ar režisieriaus „etato mažinimo“ reikalai – mobingas Rokiškio kultūros centre?
Rokiškio Sirena koliažas / Dėl galimo mobingo Rokiškio kultūros centre - skirtingos nuomonės

Paskutiniu metu vis dažniau vartojamas žodis mobingas. Viešojoje erdvėje pasidalinta informacija, kad į Rokiškio rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisiją kreipėsi vienas Rokiškio kultūros centro darbuotojas. Jo teigimu, darbovietėje jis patiria mobingą. Komisija klausimo svarstymą permetė kitoms institucijoms, o dėl minėto darbuotojo likimo Rokiškio kultūros centre klausimas dar neišspręstas. Bet apie viską iš pradžių...

Kas yra mobingas?

Paskutinė plačiai nuskambėjusi mobingo istorija – dėl patiriamo spaudimo darbe nusižudė jauna Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja. Pasekmės tragiškos. Pabandėme įsigilinti, ar šiuo metu vykstantys su režisieriumi Eligijumi Daugnora dalykai yra būtent toks reiškinys.  Plačiausiai naudojamas apibrėžimas, kad mobingas: „Ilgalaikis, sistemingas psichologinis teroras, kurį asmuo arba grupė taiko dažniausiai kitam asmeniui.“ Kaip mobingo apraiškos įvardijami nedraugiškas žvilgsnis, pašaipi replika, pajuokianti bendradarbio išvaizdą ar nuslėpta, neteikiama darbui reikalinga informacija, apkalbos... Kaip skelbiama prof. Dr. Jolitos Vveinhardt administruojamoje interneto svetainėje www.mobingas.lt, šis terminas pradžioje vartotas gyvūnų elgsenos tyrinėtojų. Mobingo terminą 1958 metais pirmasis pavartojo austrų mokslininkas K. Z. Lorenz, stebėjęs gyvūnų elgesį. Pavyzdžiui, mobingu jis vadino situaciją, kai būrys žąsų puldavo ir išvydavo jas užpuolusią lapę. Pastebėta, jog banda kartais susivienija prieš vieną iš saviškių, išsiskiriantį iš kitų, dažniausiai silpnesnį. Sistemingos atakos baigiasi tuo, kad auka išvejama iš bandos.

Sprendė Antikorupcijos komisijos pirmininkas

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkas Stasys Meliūnas organizavo posėdį Rokiškio kultūros centro darbuotojo skundui nagrinėti. Į nuotolinį posėdį prisijungti sugebėjo tik keturi Tarybos nariai ir vienas visuomenės atstovas. To neužteko kvorumui, todėl klausimo komisija nenagrinėjo ir sprendimų priimti negalėjo. Vis tik komisijos pirmininkas S. Meliūnas pristatė savo, kaip komisijos vadovo, atskirąją nuomonę - šiuo klausimu kreiptis į kompetentingas institucijas su prašymu išnagrinėti situaciją kultūros centre. Parengtas ir išsisiųstas raštas Valstybinei darbo inspekcijai. Taip pat ruošiamas raštas savivaldybės administracijai, kuri yra Kultūros centro steigėja, dėl galimo mobingo ir darbo etikos pažeidimų.

Opozicijos atstovas: savivaldybė turėtų tokiais atvejais susidomėti

Savivaldybės tarybos opozicijos atstovas, šiuo metu vadovaujantis neseniai įsteigtos demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ (kitaip žinomos kaip „S. Skvernelio partija“) frakcijai Rokiškio rajono savivaldybės taryboje, Stasys Meliūnas situaciją pakomentavo taip: „Savivaldybės administracija apie šį atvejį tikrai žino, nes problema nuskambėjo viešai. Manau, savivaldybė, vien pastebėjusi viešą informaciją, turėtų tokiais atvejais automatiškai susidomėti ir aiškintis. Kadangi į komisijos posėdį nesusirinko kvorumas, man beliko pareikšti atskirąją nuomonę ir kreiptis, kad klausimas būtų išspręstas atsakingose institucijose – Valstybinėje darbo inspekcijoje bei savivaldybės administracijoje.“

Užsimota sumažinti darbo krūvį režisieriui

Apie tai, kas nutiko Rokiškio kultūros centre, kad teko prašyti Antikorupcijos komisijos pagalbos, paklausėme Rokiškio kultūros centrui pavaldaus Rokiškio liaudies teatro režisieriaus – vadybininko Eligijaus Daugnoros. Režisierius ir literatūrologas papasakojo, kad jam buvo pasiūlyta dirbti nepilnu darbo krūviu – 0,75 etato. Kadangi jis su tokiu sprendimu nesutiko, kultūros centro vadovė surašė įsakymą jį atleisti, vadovaujantis Darbo kodekso 57 straipsniu. Esą vyko tam tikra reorganizacija. Pasak E. Daugnoros, būtinybės mažinti darbo krūvį tikrai nebuvo. Režisierius įsitikinęs, kad kultūros centro direktorę Vaivą Baltrūnaitę Kirstukienę papiktino jo ankstesni pasisakymai spaudoje bei kitur. Apie tai, kaip kitaip pasireiškė mobingas be ketinimų sumažinti darbo krūvį arba atleisti, režisierius nepapasakojo. Galimai kai kurios detalės liko nutylėtos.

Įsakymas dėl atleidimo atšauktas

Šiuo metu direktorės įsakymas yra atšauktas, kadangi, pasak E. Daugnoros, nesilaikyta formalumų. Menininkas yra profsąjungos narys, o prieš priimant sprendimą, į profsąjungą kreiptasi nebuvo. Paprašytas pakomentuoti, kodėl kreipėsi būtent į Antikorupcijos komisiją, režisierius atsakė: „Mobingas visada šiek tiek susijęs su korupcija, tai nėra tapatu, bet dažniausiai tai korupcijos rezultatas.“ Šiuo metu E. Daugnora toliau dirba, stato Vytauto V. Landsbergio spektaklį „Bunkeris“, o klausimą dėl galimo mobingo tiria Darbo inspekcija.

 Nebijo likti be darbo

„Tikiuosi, kad nepriklausomai, liksiu dirbti, ar neliksiu, teatro vadovas turės pilną darbo krūvį. Manau, be darbo neliksiu - pastaruoju metu turėjau porą pasiūlymų iš kitų miestų dirbti režisieriumi,“ -  buvo nusiteikęs už save ar kitą galimą teatro vadovą pakovoti E. Daugnora.

Kultūros centro vadovė tvirtina neturinti savybės nešiotis pyktį

Rokiškio kultūros centro direktorė Vaiva Kirstukienė paaiškino, kad režisieriui E. Daugnorai buvo pateiktas įspėjimas dėl atleidimo iš darbo, tačiau šiuo metu jis yra atšauktas. Jam buvo pasiūlyta sumažinti darbo krūvį iki 0,75 etato.

„Keičiame įstaigos struktūrą. Norime, kad dokumentuose viskas būtų tvarkingai. Kokios čia gali būti simpatijos ar antipatijos? Asmeninių nesutarimų darbe neturiu. Darbas yra darbas. Režisieriaus pasisakymai viešojoje erdvėje buvo maždaug 2020 m. balandžio mėnesį. Visą tą laiką jam buvo keliamas atlyginimas, spektakliai buvo statomi. Neturiu savybės nešiotis užantyje pykčio. Manau, neviršijau įgaliojimų. Šiuo metu deriname dokumentus su Darbo inspekcija. Savo ketinimo mažinti etatą neatsisakau,“ – paklausta apie galimą „sąskaitų suvedinėjimą“ atsakė kultūros centro vadovė.

Savivaldybės vadovai grėsmės kultūros centro išlikimui neįžvelgia

Ką apie situaciją galvoja Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas, taip pat pasiteiravome. Pasak jo, situacija yra žinoma, buvo kalbėta su Rokiškio kultūros centro direktore. A. Burnicko nuomone, šis klausimas yra daugiau Darbo inspekcijos kompetencija, nes susijęs su nesutarimais tarp darbdavio ir darbuotojo. Ar yra padarytas pažeidimas, turėtų spręsti būtent ši institucija. „Tai ne politikos reikalas. Mūsų (savivaldybės administracijos – aut. pastaba) reikalas – rūpintis, kad kuo sklandžiau vyktų kultūros centro veikla. Jeigu situacijoje grėstų kolektyvo iširimas, turėtume reaguoti. Šiuo atveju, manau, tai yra gana privatus reikalas,“ – pasisakė A. Burnickas. Savivaldybės mero R. Godeliausko pozicija buvo tokia pat: „Mobingo atvejus tiria Darbo ginčų komisija. Čia daugiau įžiūriu politikavimą, nei norą išsiaiškinti.“

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video