Laukiantiems socialinio būsto tenka apsišarvuoti kantrybe (0)

Publikuota: 2024-01-25 Kategorija: Aktualijos
Laukiantiems socialinio būsto tenka apsišarvuoti kantrybe
„Rokiškio Sirena“ nuotr. / Rokiškio r. savivaldybės socialinių būstų fonde – per 100 butų

Rokiškio rajono savivaldybėje šiuo metu 67 asmenys arba šeimos laukia socialinio būsto. „Tai kiek čia man laiko reikės laukti?“ – bene dažniausias pateikiančiųjų prašymus klausimas. Rokiškio rajono savivaldybės Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėja Ernesta Jančienė sako, kad laukimo trukmė priklauso nuo įvairių aplinkybių, taigi apibrėžti terminą sunku, tačiau tikėtis būstą gauti po metų nereikėtų, po penkerių – įmanoma, bet garantijų nėra. Šalies savivaldybėse socialinio būsto laukimo laikas skiriasi, kai kuriose siekia daugiau nei 10 metų.

Nedeklaravę turo išbraukiami

Kaip informavo Rokiškio r. savivaldybės Turto valdymo ir ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Akvilė Kisielienė, Rokiškio rajono savivaldybės socialinio būsto fonde šiuo metu 106 būstai, 91 iš jų – Rokiškio mieste, po kelis yra Obelių, Juodupės, Kriaunų, Rokiškio kaimiškojoje ir Pandėlio seniūnijose. Du būstai neužimti, nes ruošiamasi juos remontuoti. Nuo gruodžio pasirašytos 6 naujos sutartys su naujakuriais. Laukiančiųjų eilė pajudėjo didelį, daugiau nei 100 kv. m ploto būstą Alyvų gatvėje pertvarkius į 3 mažesnius būstus. Kiti butai atlaisvinami, kai gyventojai įsigyja savo nuosavą nekilnojamą turtą, miršta. Eilę žymiai koreguoja ir pajamų bei turto nedeklaravę gyventojai. Tai privalo padaryti jau gyvenantys socialiniame būste ir jo dar tik laukiantys asmenys. Pasak E. Jančienės, apie deklaravimą gyventojams primenama siunčiant laiškus, tačiau ne visada padeda. Užmaršumas kainuoja brangiai – pajamų ir turto nedeklaravę gyventojai iš laukiančiųjų socialinio būsto sąrašo išbraukiami, bet prašymą gali teikti iš naujo.

Pasigenda baldų

Laukiantys socialinių būstų prašyme gali nurodyti pageidavimus, kurioje vietovėje – mieste ar kaime,  kelintame namo aukšte norėtų įsikurti. Sunkiai vaikštantys nori gyventi pirmame aukšte, auginantys vaikus – arčiau mokyklos ar darželio. Siūlant būstą, atsižvelgiama į šiuos poreikius, kita vertus, sulaukusieji savo eilės pagal sąrašo numerį, nebūtinai pirmi išgirs pasiūlymą, jeigu būstas neatitiks jų pageidavimų. Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėja sako, kad daugiausia norinčių įsikurti Rokiškio mieste. Ar visi patenkinti gautu būstu? Pasak E. Jančienės, savaitę ar dvi visi, paskui kartais „išlenda“ kitų pageidavimų‚ žmogus užsinori šarvo, o ne medinių durų, reikalauja naujų baldų ar klozeto. Skyriaus vedėja pabrėžia, kad socialinis būstas suteikiamas be baldų, tik su būtiniausiais prietaisais (virykle), kitkuo pasirūpinti turi patys gyventojai.

Iškeldinti tenka retai

Kiekvienas atlaisvintas būstas įvertinamas, jeigu reikia, remontuojamas. Ne paslaptis, kai kurie gyventojai socialiniame būste mėgsta kelti puotas, užsibaigiančias policijos pareigūnų vizitais. E. Jančienė sako, kad yra labai pavyzdingų šeimų, tačiau, kaip visoje visuomenėje, yra ir kitokių gyventojų, po kurių tenka ne tik iš naujo klijuoti sienas tapetais, bet ir atnaujinti grindis, lubas. Pasiteiravus, ar dažnai tenka iškeldinti gyventojus iš socialinio būsto, skyriaus vedėja sakė, kad tokie atvejai labai reti. Savo praktikoje prisiminė porą kartų, kai gyventojams socialinį būstą teko palikti dėl didelių komunalinių įsiskolinimų. Gaunantys būstą, įsipareigoja mokėti komunalinius mokesčius bei už nuomą. Nuomos kainos svyruoja nuo 5 Eur mediniame pastate prie kapinių be patogumų viduje iki 31 Eur / mėn. už 66 kv. m ploto būstą Vilties gatvėje.   

Šeimos ir vieniši asmenys

Socialinių būstų laukia vienišos mamos su vaikais, vieniši asmenys, laikinai besiglaudžiantys pas pažįstamus, gimines, šeimos ir daugiavaikės šeimos. Į socialinį būstą gali pretenduoti neturintys nuosavo arba kai būstas nusidėvėjęs daugiau kaip 60 proc., kitaip tariant, jo būklė itin prasta. Taip pat kai naudingasis plotas, tenkantis vienam asmeniui ar šeimos nariui, yra mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų arba yra mažesnis kaip 14 kvadratinių metrų, jeigu šeimoje yra neįgalusis arba asmuo, sergantis kai kuriomis lėtinėmis ligomis. Atsižvelgiama ir į asmens ar šeimos gaunamas pajamas.

Dalį nuomos kompensuotų

Bandant paspartinti ir sutrumpinti laukiančiųjų eilę, Rokiškio r. savivaldybėje buvo vykdomas socialinio būsto fondo plėtros projektas, planuota įsigyti 20 papildomų būstų. Per maža pasiūla rinkoje ir neadekvačiai didelės parduodamų būstų kainos pakoregavo planus, įsigyta tik 15 būstų. Pasak E. Jančienės, socialinio būsto laukiantiems gyventojams siūloma patiems susirasti ir išsinuomoti būstą, dalį nuomos mokesčio kompensuotų savivaldybė. Šia galimybe pasinaudojo vos keli rokiškėnai. Kitas variantas – savivaldybei išsinuomoti būstą ir pernuomoti jį laukiantiems socialinio būsto nepasiteisino. Butų savininkus atbaido perspektyva savo nuosavybę paversti socialiniu būstu, todėl kol kas neatsirado nei vieno nuomininko.   

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video