Kodėl mergaites svarbu skiepyti nuo žmogaus papilomos viruso? (0)

Publikuota: 2017-09-19 Kategorija: Sveikata
Kodėl mergaites svarbu skiepyti nuo žmogaus papilomos viruso?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento specialistai primena, kad nuo 2016 m. rugsėjo 1 d., 11 metų amžiaus mergaitės, t. y. mergaitės, kurioms 2016 m. rugsėjo 1 d. jau buvo suėję ir vėliau sueis vienuolika metų, valstybės lėšomis skiepijamos nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos vakcina.

Vakcina nuo žmogaus papilomos viruso – efektyvi apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio

Klinikiniai tyrimai rodo, kad vakcina nuo ŽPV yra saugi ir labai efektyvi gimdos kaklelio vėžio, sukeliamo 16 ir 18 tipų, prevencijos priemonė. Vakcina taip pat gali suformuoti kryžminę apsaugą nuo viruso tipų, kurių nėra vakcinos sudėtyje ir kurie yra retesni, tačiau taip pat gali sukelti vėžinius susirgimus. Vakcinacija ŽPV vakcina taip pat apsaugo nuo didelio laipsnio gimdos kaklelio, išorinių lytinių organų audinių vystymosi, atsinaujinimo sutrikimų, ir išorinių lyties organų karpų, sukeltų ŽPV.

Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis. Vakcinos efektyvumas sietinas su vakcinos vartojimu iki galimo sąlyčio su virusu, todėl ankstyvas skiepijamųjų amžius yra labai svarbus rodiklis. Vyresnio amžiaus mergaitėms, moterims, berniukams ir vyrams rekomenduojama skiepytis mokama vakcina.

Pirmieji vakcinacijos metai Panevėžio regione

Per vienerių metų laikotarpį Panevėžio regione ŽPV vakcina paskiepytos 446 mergaitės, 38 proc. paskiepytųjų yra iš Panevėžio miesto. Aktyviai skiepijosi ir Panevėžio bei Kupiškio rajonų mergaitės (paskiepyta po 77).

ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys

Kiekvienas, kuris turi arba turėjo lytinius santykius, gali arba galėjo užsikrėsti ŽPV. Ši infekcija yra labai paplitusi ir teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą per gyvenimą yra susidūrę su ŽPV. Netgi ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį, taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV. ŽPV užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie vis tiek užkrečiami, t. y. virusą jie gali perduoti kitiems.

Sergamumas gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje

Gimdos kaklelio vėžys – antras pagal dažnį (po krūties vėžio) piktybinis 15-44 metų moterų navikas Europos Sąjungos (ES) šalyse. Lietuvoje kiekvienais metais daugiau kaip 5 tūkst. moterų nustatoma gimdos kaklelio pokyčių, daugiau nei 500 moterų jie virsta vėžiu. 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su genitaline ŽPV infekcija.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video