„Zero Waste“ vakarienė: už gyvenimo būdą be atliekų (nuotraukų galerija) (1)

Publikuota: 2019-04-09 Kategorija: Renginiai
„Zero Waste“ vakarienė: už gyvenimo būdą be atliekų (nuotraukų galerija)
Andriaus Stanio nuotr. / „Zero Waste“ vakarienė

„Suorganizavome tikrai gerą renginį, kuris yra dar tik viso „Trashsitis“ (liet. šiukšlių miestas)  projekto pradžia,“ – džiaugėsi Rokiškio jaunimo organizacijų sąjungos (RJOS) „Apvalus stalas“ vykdomo projekto „Trashsitis“ (liet. šiukšlių miestas), finansuojamo Europos jaunimo solidarumo korpuso programos, komandos narys Eimantas Tūska. Balandžio 6 dieną vyko „Zero Waste“ vakarienė ir protmūšis „Perženk proto ribą“ ekologijos tema. Jauki atmosfera, skanūs užkandžiai, pagaminti iš Rokiškio rajono ekologinių ūkių produktų, vertingai praleistas laikas, protmūšyje mankštintos smegenys, sujudintos mintys – visa tai įvyko „Zero Waste“ vakarienės metu.

RJOS „Apvalus stalas“ vykdomo projekto „Trashsitis“  veiklos prasidėjo mokymais „Kritinė riba“, protmūšiu „Perženk proto ribą“ ir „Zero Waste“ vakariene. Renginį organizavo RJOS „Apvalus stalas“ savanoriai, „Trashsitis“ iniciatyvinė grupė kartu su Urban Earth Lovers įkūrėjomis Migle Makuškaite ir Laura Prievelyte – Jukne. Renginyje dalyvavo daug jaunų žmonių, maisto mėgėjų ir protų mūšių dalyvių. „Zero Waste“ vakarienės metu buvo ragaujama mokymų dalyvių ir „Inovatorių slėnio“ šefo Edmundo Mieželio pagamintų ekologiškų užtepėlių: saulėje džiovintų pomidorų, morkų ir sūrio bei varškės ir kiaušinių. Projekto dalyviai naudojo ekologišką baltą ir juodą duoną, gamino naminį majonezą. Perkant produktus buvo pagalvota ne tik apie kuo mažesnį įpakavimą, bet ir apie pigesnį ir praktiškesnį jų transportavimą.

Protmūšyje „Perženk proto ribą“ dalyvavo penkios komandos – teko pasukti smegenis net ir išmanantiems ekologijos temą, o konkurencija taip pat neleido atsipūsti. Prizinės vietos apdovanotos Urban Earth Lovers ilgaamžiais, gamtai nekenksmingais prizais – bambukiniais dantų šepetėliais, maišeliais maistui, pakeičiančiais vienkartinius parduotuvėse, daugkartinio naudojimo metaliniais šiaudeliais. Pirmą vietą laimėjo „Kieti riešutėliai“, kurie 3 taškais aplenkė „Keturakius“ (21,5 ir 18,5). Trečia vieta atiteko komandai „Miglė ir draugai“.

„Mums labai padėjo Urban Earth Lovers įkurėjos Miglė Makuškaitė ir Laura Prievelytė – Juknė. Jos mums patarė, kaip sumažinti šiukšlių išmetimą. Šefas Edmundas Mieželis patarė renkantis tinkamus receptus, pagal kuriuos mokymų metu gaminome užkandžius „Zero Waste“ vakarienei. Manau, rokiškėnų dėmesį patraukė Rokiškyje dar nelabai girdėta tema – ekologija, tvari gyvensena, Zero Waste ir Low Waste. Dalyvius sudomino ir protmūšis, vykęs vakarienės metu,“ – kalbėjo iniciatyvinės grupės narė Gabija Miškeliūnaitė.

„Rokiškiui tokie renginiai yra labai reikalingi, nes šiomis veiklomis Rokiškio gyventojus supažindiname su ekologine problema, kuri įgauna vis didesnį pagreitį. Projekto dalyvius galime informuoti, kaip pradėti gyventi mažiau aplinką žalojantį gyvenimą, kuris yra visai paprastas, ne toks, kokį įsivaizduojame,“ – mintimis dalijosi RJOS „Apvalus stalas“ projekto „Trashsitis“ komandos narys Eimantas Tūska.

Jokių vienkartinių servetėlių ir plastmasinių indų

 „Manau, kad dalyvių dėmesį galėjo patraukti tai, jog niekur nebuvo vienkartinių servetėlių, plastmasinių įrankių ar ko nors kito, ką tektų po renginio išmesti. Tokie renginiai atkreipia žmonių dėmesį į aktualias problemas, skatina spręsti problemas, prisideda prie jaunimo užimtumo. Supratau, kad atsisakyti atliekų yra daug lengviau nei atrodo. Kitą kartą pirkdamas maistą ar gamindamasis pietus tikrai pamąstysiu, ką galiu padaryti, kad neliktų atliekų.“ – kalbėjo RJOS „Apvalus stalas“ savanoris Augustinas Simonaitis.

Renginys padėjo pamatus artėjančioms veiklos

„Ši vakarienė buvo kažkas naujo ir neįprasto, kažkas tokio, ko savo mieste dar niekada neturėjome. „Zero Waste“ vakarienė, mokymai „Kritinė riba“, protmūšis „Perženk proto ribą“ – visa tai yra labai svarbūs renginiai, kurie ne tik įtraukia Rokiškio rajono jaunimą į aktyvią veiklą, bet ir skatina jų sąmoningumą. Šių renginių metu mes, jauni žmonės, suprantame, kas yra toji nuobodi sąvoka – ekologija, suvokiame, jog iš esmės ji apima beveik visus mūsų gyvenimo aspektus. Sužinome, kokia reali gamtos situacija šiuo metu yra mūsų pasaulyje, globalios klimato kaitos, atšilimo, šiltnamio efekto problemos tampa labiau suprantamos ir artimos. Pradedame pastebėti aplink mus vyraujančią taršą, jos pasekmes. Suvokiame, kokia yra masinio vartotojiškumo žala. Juk prarandame ne tik pinigus, bet ir laiką bei energiją. Galiausiai, pradedame aiškiau suvokti, jog kiekvienas mūsų galime pradėti keisti situaciją Žemėje. Pirmiausia, turime pradėti nuo savęs,“ – mintimis dalinosi projekto iniciatyvinės grupės narė Aurelija Rakauskaitė.

„Mano nuomone, šis renginys yra be galo svarbus pirmasis žingsnis mūsų projekto „Trashsitis“ įgyvendinimo kelyje. Jis padėjo puikius pamatus toliau vyksiančioms veikloms, leido žmonėms ne tik smagiai ir įdomiai praleisti laiką, bet ir daugiau sužinoti apie ekologiją, jos pagrindines sąvokas ir koncepciją. „Zero Waste“ vakarienė skatino ne tik kitus, bet ir mane pačią suprasti, jog yra kitokių pasirinkimų, kurie gali būti draugiškesni mūsų gamtai ir piniginei. Mūsų pasirinkimai gali mažinti masinio, dažnai net nesąmoningo vartotojiškumo problemą,“ – kalbėjo „Trashsitis“ projekto koordinatorė Brigita Čeponytė.

„Ateityje „Trashsitis“ ir toliau vykdys renginius, skatinančius taupyti išteklius ir rinktis tvaresnius ir aplinkai draugiškesnius maisto ir buities produktus. Juk šiukšlės pakelėse, padangos miškuose ir neatsakingas rūšiavimas daro didžiulę įtaką globaliniam atšilimui ir ateities kartų gerovei.“ – kalbėjo RJOS „Apvalus stalas“ savanoris Ernestas Jasiūnas.

RJOS „Apvalus stalas“ organizatoriai laukia jūsų artimiausiuose „Trashsitis“ projekto renginiuose. Daugiau informacijos apie vykdomą projektą galite rasti „TrashSitis“ ir Rokiškio jaunimo organizacijų sąjungos „Apvalus stalas“ facebook puslapiuose.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video