Naudinga žinoti: saulės elektrinių įrengimas ir techninė priežiūra (0)

Publikuota: 2018-04-27 Kategorija: Lietuva
Naudinga žinoti: saulės elektrinių įrengimas ir techninė priežiūra

Daugėjant norinčiųjų savo reikmėms skirtą elektros energiją gaminti saulės elektrinėse, Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos (VEI) informuoja, jog saulės elektrinių įrengimą būtina patikėti kvalifikuotiems specialistams.

 

Įrengti saulės elektrinę yra kur kas sudėtingiau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio, todėl reikia profesionalų pagalbos. Siekiantiems sutaupyti ir patiems imtis tokių darbų nerekomenduojama net ir tuo atveju, jei tai mažos galios – iki 5 kilovatų (kW) – saulės elektrinė ir joje gaminama elektros energija bus naudojama tik buityje, nepatiekiant pagamintos elektros energijos į elektros tinklus. „Norint tapti energetiškai nepriklausomu, reikia būti atsakingu. Dažnai pervertiname savo galimybes, o vėliau kilus problemoms tenka ieškoti būdų, kaip jas spręsti, o tai kainuoja kur kas brangiau“, – teigė l. e. VEI viršininko pareigas Andrius Daščioras.

 

Įrengti saulės elektrines ir jas prijungti prie elektros tinklo gali tik kvalifikuoti ir VEI atestatą eksploatuoti elektros energetikos įrenginius turintys juridiniai asmenys, teisėtai galintys atlikti elektros instaliacijos iki 1000 voltų (V) ir elektros tinklo ir įrenginių iki 1000 V eksploatavimo darbus. Pasitikrinti, ar juridiniams asmenims suteikta teisė vykdyti šiuos darbus galite VEI interneto svetainėje http://vei.lrv.lt/, skyriuje „Veiklos sritys“, skiltyje „Energetikos įrenginių eksploatavimo veiklos atestatų išdavimas“ dalyje „Atestatų paieška“ įvedę įmonės pavadinimą.

 

Kvalifikuoti specialistai patars ir pasiūlys geriausius sprendimus, kurioje vietoje montuoti saulės elektrinę, kokios galios elektrinė yra tinkamiausia atsižvelgiant į elektros įvado galią, nes saulės elektrinės galia turi būti mažesnė nei elektros įvado galia.

 

Kodėl reikalinga profesionalų pagalba? „Įsiminė atvejis, kai asmuo planavo įsirengti saulės elektrinę iki 10 kW galios. Jis turėjo VEI išduotą leidimą plėtoti elektros energijos pajėgumus, tačiau nepasirengęs saulės elektrinės projekto, įsigijo galingesnius saulės modulius, todėl saulės šviesos elektrinės galia buvo didesnė nei išduotame leidime. Teko rengti projektą, išmontuoti perteklinius modulius, o laiko ir finansinių nuostolių buvo galima išvengti, jei būtų kreiptasi į specialistus“, – pasakojo A. Daščioras.

 

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog saulės elektrinė turi būti įrengta laikantis teisės aktų ir techninių reikalavimų, o prieš naudojimą – išbandyta. Kai visi saulės elektrinės elementai sujungiami į vientisą sistemą, atliekami svarbiausi darbai – saulės elektrinės paleidimas, bandymas ir derinimas, užtikrinantys patikimą įrangos veikimą. Šie darbai yra energetikos įrenginių eksploatavimo darbai, o juos atlikti gali tik VEI atestatą turintys juridiniai asmenys.

 

„Įrengus saulės elektrinę, ji turi būti eksploatuojama laikantis saulės elektrinės įrangos gamintojo techninėje dokumentacijoje, Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklėse bei Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisyklėse nurodytų reikalavimų. Taip pat turi būti atliekama reguliari jos techninė priežiūra, kurios periodiškumą nustato saulės elektrinės savininkas, atsižvelgdamas į saulės elektrinės įrangos gamintojo techninėje dokumentacijoje nurodytas rekomendacijas“, – pažymėjo A. Daščioras.

 

Primename, kad nuo 2017 m. lapkričio 1 d. įsigaliojus Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimams gamintis elektrą patiems tapo paprasčiau. Buitiniams vartotojams, įsirengiantiems iki 5 kW saulės elektrines, nereikia gauti VEI išduodamų leidimų vykdyti veiklą elektros energetikos sektoriuje ir kreiptis dėl pažymos apie saulės elektrinės įrenginių techninę būklę. Nuo 2017 m. lapkričio 1 d. iki šios dienos bendras gaminančių vartotojų skaičius, turinčių iki 5 kW saulės elektrines, siekia 152, bendra saulės elektrinių galia – 430 kW. Detalesnę informaciją, kaip tapti elektros energiją gaminančiu vartotoju, galite rasti šioje svetainėje.

 

Fiziniai asmenys, planuojantys įsirengti iki 10 kW saulės elektrines, pirmiausia turi kreiptis į VEI dėl leidimo plėtoti elektros energijos pajėgumus, tuomet pasirūpinti prijungimo prie elektros tinklo projekto parengimu, saulės elektrinės įrengimu, gauti VEI pažymą apie saulės elektrinės energetikos įrenginių techninę būklę, o tuomet vėl kreiptis į VEI tik šįkart dėl leidimo gaminti elektros energiją.

 

Valstybinės energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video