Auksinis stalo žaidimų amžius (4)

Publikuota: 2017-09-06 Kategorija: Laisvalaikis
Auksinis stalo žaidimų amžius

Jau ne vienerius metus stalo žaidimai – atgavę savo populiarumą. Be viso to, nuolat atsiranda naujų žmonių, kurie pasirenka šį laisvalaikio praleidimo būdą ir tuo mėgaujasi. „Rokiškio stalo žaidimų klubo“ įkūrėjui Andriui Staniui tai – hobis, kuriam jis atsiduoda ir skiria daug laiko. Jis mielai pasidalino, ką jam reiškia tai, kuo jis užsiima, kokia jo nuomonė tam tikrų stalo žaidimų klausimu bei kaip sekasi „Rokiškio stalo žaidimų klubui“, kuris susilaukė ypatingai didelio žmonių susidomėjimo.

 

ANDRIUS STANYS

Kaip manai, kodėl vis daugiau žmonių išbando ar sugrįžta prie stalo žaidimų?

„Jei trumpai, tai stalo žaidimams – auksinis amžius. Per paskutinius aštuonerius ar devynerius metus sulaukėme didžiulio kiekio žaidimų, kurie nustebino savo dizainu, istorijomis, kompleksiškumu ar, priešingai, visišku paprastumu. Seniai praėjo tie laikai, kai žaidėjo laimėjimą lėmė keli kauliuko metimai „Monopoly“ stalo žaidime. Šiais laikais turime žaidimų, kurių priedas – knygos. Jos pasakoja šiurpias istorijas, priverčiančias pasijusti lyg tikrame siaubo filme. Yra žaidimų, kuriuose visi žaidėjai, dirbdami išvien, mėgina išgelbėti pasaulį nuo jame plintančių ligų, o kiekvienas jų atliktas veiksmas daro įtaką kitai žaidimo partijai. Turime žaidimų, kuriuose mobiliuosius telefonus ar planšetes naudojame kaip pagrindinę stalo žaidimo priemonę. Žmogaus fantazijai nėra ribų, o tai puikiai parodo žaidimų dizaineriai, kurie sugeba kiekvienais metais sukurti išskirtinius, kaskart stebinančius ir vienas už kitą geresnius žaidimus.“

Paminėjai žaidimus, kuriuose naudojamos išmaniosios technologijos. Kaip tai veikia?

„Pastaraisiais metais žaidimų dizaineriai stengiasi sunaikinti ribą, skiriančią kompiuterinius žaidimus nuo stalo žaidimų. Ne viename žaidime naudojame telefoną, planšetę, kompiuterį, nes tai padeda atlikti įvairias funkcijas. Pavyzdžiui, stalo žaidime „MansionofMadness“ žaidėjai tampa detektyvais ir mėgina išsiaiškinti įvairius žmonių dingimus, susijusius su antgamtinėmis jėgomis. Žaidėjo telefonas tampa pagrindiniu šio žaidimo įrankiu – jame girdima žaidimo istoriją. Žinoma, viską paaštrina įvairūs garso efektai: dūžtantys stiklai, atsidarančios durys ir kiti šiurpūs dalykai. Tai tik vienas iš daugybės žaidimų, kuriuose naudojame išmaniąsias technologijas. Yra daugybė žaidimų, kuriuose telefonai ar planšetės atlieka visiškai kitokias funkcijas.“

Kuo tave žavi šis hobis?

„Stalo žaidimai suteikia įvairiausias emocijas: džiaugsmą, nuostabą, smalsumą, viltį ar net baimę, pyktį, liūdesį. Gali užtekti vos vienos žaidimo partijos, kad pajustum visas šias emocijas, o tai, manau, išties daug. Kitas dalykas – bendravimas. Tai ypač aktualu jaunimui, nes vis dažniau ir dažniau kompiuteriniai žaidimai atitolina nuo realaus bendravimo. O juk galima tuos pačius žaidimus žaisti su realiomis figūrėlėmis ir gerų draugų kompanija.“

Kokie žaidimai šiuo metu populiariausi? Ką pasiūlytum pradedantiesiems?

„Sakyčiau, kad „Uno“, „Alias“ ir „Monopoly“ yra patys populiariausi Lietuvoje, nes turbūt dauguma žmonių juos turi kažkur pasislėpę. Mano nuomone, tai tik didžiulio ledkalnio viršūnė, kurio tikrasis mastas – nežinomas. Atsižvelgiant į šiuolaikinius standartus, tai – išties prasti ir atgyvenę žaidimai. Kiekvienam iš jų galima rasti kur kas geresnę alternatyvą. Juk žaidimų dizaineriai nesėdi sudėję rankų. Žaidimai, kurie tikrai verti dėmesio ir idealiai tinka pradedantiesiams yra „Ticket to ride“, „Pandemic“, „Power Grid“ ir „LoveLetter“. Tai – keturi skirtingo žanro žaidimai, kurių taisykles lengva įsisavinti.“

O jei kalbant apie labiau patyrusius žaidėjus? Ką jie mėgsta?

„Internete galima rasti puslapį, kurio pavadinimas – „BoardGameGeek“. Jame galima surasti žaidimų sąrašą, kuris sudaromas, remiantis žaidėjų įvertinimais. Šiuo metu pirmą vietą sąraše užima žaidimas „PandemicLegacy“. Tai – kooperacinis žaidimas, kuriame žaidėjai bando išgelbėti pasaulį ir sustabdyti jame plintančius virusus. Įdomu tai, kad žaidimas nesibaigia ties viena žaidimo partija. Ta pati grupė žaidėjų žaidžia ištisus metus, nes yra net 12 partijų. Kiekvienas jų veiksmas daro įtaką ateinančiam mėnesiui: atsiranda atba dingsta pagalba, žūsta veikėjai.

Kitas žaidimas – „TroughtheAges: A new story ofCivilization“. Tai – strateginis žaidimas, kuriame žaidėjai vienas prieš kitą varžosi, bandydami išvesti savo civilizaciją į pasaulio viršūnę, pradedant akmens amžiumi ir baigiant šiuolaikiniais laikais.

Na, o trečiają geriausiųjų žaidimų sąrašo vietą užima žaidimas „TwilightStruggle“. Tai – žaidimas, kuriame du žaidėjai kovoja šaltojo karo metais už dvi galingiausias tų laikų jėgas: Ameriką arba Sovietų sąjungą. Kiekviename žaidimo raunde žaidėjai bando plėsti savo įtakos zonas pasaulyje ir taip nugalėti savo priešininką.“

Kokie žaidimai patinka tau?

„Stengiuosi neapsiriboti ties keliais labiausiai patinkančiais žaidimais ir išbandyti jų kuo daugiau. Tiesa, visada linkstu ties vadinamojo „Ameritrash“ stiliaus žaidimų, kuriuose vyrauja labai stipri tematika, vyksta daugybė atsitiktinių įvykių, o žaidimo pabaigą lemia sėkmė. Turbūt puikus šio žanro pavyzdys yra mano mėgstamiausias žaidimas – „EldritchHorror“.“

Pakalbėkime apie Rokiškį. Kaip sekasi mūsų miesto klubui?

„Per visą mūsų gyvavimo laiką sugebėjome nuveikti išties nemažai: turime patalpas, kuriose įsikūrėme, žaidimų kolekciją, kurioje kiekvienas tikrai atras kažką patinkančio, o per kiekvieną žaidimų vakarą užimame vidutiniškai 20 – 25 rokiškėnus. Surengėme keletą žaidimų naktų, kurių metu žaidėjai pasiliko žaisti visą naktį. Taip pat surengėme labdaringą stalo žaidimų vakarą. Paaukojome visus jo metus surinktus pinigus.“

Koks buvo tikslas, kuriant šį klubą?

„Mano tikslas – užtikrinti, kad visi būtų lygus ir jaustųsi kaip namie. Norisi įkurti Rokiškyje vietą, į kurią visada norėtum sugrįžti ir būtum laukiamas. Didžiausias įvertinimas – vis sugrįžtantys nuolatiniai žaidėjai. Išties smagu, kad pavyko įgyventi šį planą.

Džiaugiuosi, kad turime įvairios publikos, pradedant jaunimu ir baigiant vyresnio amžiaus žmonėmis. Stengiamės priimti kiekvieną ir surasti žaidimą, kuris jam patiktų. Žinoma, supažindiname žaidėjus su taisyklėmis, padedame, jei iškyla kokie nors klausimai.“

Rugsėjo 16 dieną skelbiate naują „Rokiškio stalo žaidimų klubo“ sezoną. Ką gi tokio jūs sumąstėte?

„Mūsų klubas gyvuoja jau antrus metus. Nusprendėme, kad nuo rudens turėtumėme pabandyti kažką naujo. Kilo mintis atidaryti naująjį sezoną. Pirmiausia, pristatysime keletą renginių, skirtų specifinei žmonių grupei, pabandysime pravesti vakarus vyresniems žmonėms, kurie galbūt vis dar bijo prisidėti prie jaunimo, pasiųlysime sekmadienio rytais pažaisti rimtesnius ir sunkesnius stalo žaidimus. Labai norėtume aplankyti rajono miestus ir miestelius. Naujojo sezono renginyje plačiau papasakosiu apie artimiausius mūsų planus, artėjančią žaidimų naktį, konkursus ir kitus dalykus. Kviečiu apsilankyti!“

Kas yra vacys

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video