Mobilusis darbas su jaunimu – galimybė pasiekti nepasiekiamuosius (0)

Publikuota: 2023-12-14 Kategorija: Jaunimas
Mobilusis darbas su jaunimu – galimybė pasiekti nepasiekiamuosius
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio jaunimo centras

Rokiškio jaunimo centras (RJC) ketverius metus vykdo mobilųjį darbą su jaunimu, t. y. nuo 2019 metų. Jaunimo reikalų agentūra (JRA) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Rokiškio jaunimo centro mobiliojo darbo su jaunimu veiklos projektui 2023 m. skyrė 20 000 Eur., iš kurių – 7440,92 Eur lėšų panaudota veikloms vykdyti.

Kas tai?

Pats mobilusis darbas su jaunimu yra puiki forma pasiekti jaunimą gyvenantį atokiau, nuo rajono centro nutolusiose gyvenvietėse bei miesteliuose, į kurias atvykę jaunimo darbuotojai sudaro sąlygas dalyvauti įvairiose veiklose, ugdo jaunuolių kompetencijas bei ieško jų potencialo.

Vyksta keturiose gyvenvietėse

Per ketverius veiklos metus apvažiuotas kone visas rajonas ir susitikta su vietos bendruomenėmis. Išsigryninus poreikius, 2023 m. veiklos nusistovėjo keturiose rajono gyvenvietėse: Panemunėlyje, Pandėlyje, Duokiškyje, Juodupėje. Į mobiliojo darbo su jaunimu veiklas per 2023 m.  iš viso įsitraukė 1267 jaunuoliai, unikalių-nesikartojančių jaunuolių skaičius – 114. Reguliariai į veiklas įsitraukė – 70 jauno amžiaus žmonių. 2023 m. suorganizuotos išvykstamosios veiklos (viešojo kalbėjimo mokymai,  3 dienų patyriminis žygis ir edukacinės programos). Svarbu, jog jaunimas įsitraukia ir į vietos bendruomenės gyvenimą, kurių vaisiai – septyni bendri renginiai.

Inicijuoja ir jaunimas

Patys jaunuoliai, padedant jaunimo darbuotojams, suorganizavo ir inicijavo futbolo varžybas, stalo teniso turnyrą, žygį su palapinėmis, filmų vakarą,  diskotekas bendraamžiams vasaros palydėtuvių ir Helovyno proga.

Metų eigoje įvyko tarpinstituciniai susitikimai su Pandėlio, Kamajų ir Juodupės gimnazijomis, Rokiškio pagrindine mokykla, Biržų, Kupiškio, Telšių, Alizavos atviraisiais jaunimo centrais. Suorganizuoti tarpžinybiniai susitikimai su bendruomenėmis, aptartos tolimesnio bendradarbiavimo galimybės.

Bus nuolatinė erdvė

Susitikimų metu atsižvelgta į Juodupės jaunuolių norus. 2023 m. atliktas Rokiškio rajono jaunimo poreikių tyrimas. Išanalizavus rezultatus paaiškėjo, kad yra poreikis mažiau galimybių turintiems, saviraiškos erdvės nerandantiems jaunuoliams,  plėsti pozityvaus laisvalaikio leidimo formas, tobulinti jaunuolių turimas kompetencijas, reikalingas integruojantis į darbo rinką bei visuomenę. Kovo mėnesį vyko tarpžinybinis susitikimas su Juodupės vietos bendruomene, jaunimu, seniūnu Valdu Adamoniu, Jaunimo reikalų koordinatoriumi Gediminu Kriove ir kitais suinteresuotais asmenimis,  pristatytos perspektyvos, galimybės bei paslaugų įvairovė. Svarbiausia, susitarta dėl patalpų erdvei skyrimo ir aptartos bendradarbiavimo galimybės. Rezultatas – 2024 m. nuspręsta įkurti jaunimo erdvę Juodupėje ir teikti socialines paslaugas saviraiškos erdvės nerandantiems bei mažiau galimybių turintiems jaunuoliams.

Balandžio mėnesį JRA organizavo atvirųjų jaunimo centrų ir atvirųjų jaunimo erdvių veiklos projektų finansavimo 2024 m. konkursą, į kurį gegužės mėnesį pateikta  paraiška. Lapkričio mėnesį Rokiškio jaunimo centras gavo patvirtinimą, jog paraiška įkurti Juodupės jaunimo erdvei laimėta.

Ką sako jaunimas?

Patys veiklų „kaltininkai“ – mažesniuose miesteliuose gyvenantis jaunimas tvirtino, jog veiklos padėjo atrasti save.

Juodupietė Gabija Giedraitytė pasakojo, kad veiklose dalyvauja jau beveik trejus metus ir jų metu atrado save: „Lankydamasi šiuose užsiėmimuose, pirmiausia pastebėjau didelį pokytį savyje, supratau, kad nėra taip sunku susipažinti su naujais žmonėmis, kartu kurti tolimesnes veiklas, nebijoti išsakyti savo nuomonės. Žaidimų vakarai, įvairūs pasikalbėjimai, šilti pasibuvimai prie arbatos puodelio – atrodo niekuo neišsiskiriantys pasisėdėjimai padėjo atrasti save. Mes visi ateidami į šiuos užsiėmimus jaučiamės lyg vienas kumštis, kadangi visi kartu galime pasiekti labai daug gražių dalykų“. Ji pridūrė, jog atvykstančios jaunimo darbuotojos visada kupinos įvairiausių įdėjų, geranoriškos, o su jomis kalbėtis galima valandų valandas.  

Gabija Giedraitytė

(Asm. archyvo nuotr.)

Išmoko dirbti komandoje

Glorija Šinkūnaitė, gyvenanti Juodupėje džiaugėsi, kad miestelyje įsikurs jaunimo erdvė ir į ją ateiti bus galima 3 kartus per savaitę. Ji prisiminė, jog veiklas galima pritaikyti ir buriant bendruomenę: „Esu patenkinta, kad jaunimo darbuotojos noriai sutinka mums padėti organizuoti įvairius renginius, kurios prisideda prie miestelio gyvenimo. Lankydamasi šiuose užsiėmimuose pastebėjau, jog išmokau dirbti komandoje, sužinau vis naujų dalykų. Man labai patinka jaunimo darbuotojos –  jos lyg draugės, kurios visada padeda, o jei kažkas nesiseka, ne taip darau –  visada paaiškina, kodėl to daryti neverta.

 

Glorija Šinkūnaitė

(Asm. archyvo nuotr.)

Nebemaigo telefonų

Greta Šleivaitė, gyvenanti Pandėlyje pasakojo, jog jaunimas telefonus palieka nuošalyje: „Pastebėjau, kad nemažai paauglių nori bendrauti ir atsiskleisti, o jaunuoliai užsiėmimų metu pamiršta telefonus ir ,,neskrolina“. Aš pati asmeniškai būdama ten, nenoriu telefono imti į rankas. Šiuo metu į veiklas įsitraukti nebespėju, tačiau jaunimo darbuotojų kontaktus turiu ir esant reikalui visada galiu pasikalbėti apie savo problemas, todėl jaučiuosi laukiama ir šiltai priimta“.

 

Greta Šleivaitė

(Asm. archyvo nuotr.)

Patinka šiltas bendravimas

„Mobiliojo darbo su jaunimu užsiėmimuose dalyvauju jau apie pusantrų metų, nuo pat užsiėmimų pradžios Pandėlyje. Man labiausiai patinka maisto gaminimo užsiėmimai ir šiltas bendravimas su jaunimo darbuotojomis, o šių veiklų „vyšnaitė ant torto“ – vasaros stovyklos. Galiu pripažinti, kad pagerėjo mano komunikacijos įgūdžiai, lengviau susipažįstu su naujais žmonėmis, tapau draugiškesnis“ – apie veiklas pasakojo Benas Indriškevičius.

Jaunuolis paminėjo ir tai, jog darbuotojos klausia jų nuomonės, apie veiklas, galimus mokymus ir kitas ateities perspektyvas, o patalpose nenutyla juokas.

 

Benas Indriškevičius

(Asm. archyvo nuotr.)

Sulaukia pagalbos

Panemunėlio gyventoja Gabrielė Lukšytė teigė, kad į veiklas įsitraukia jau dvejus metus, tačiau tas nė, kiek nepabosta: „Mobiliojo darbo su jaunimu užsiėmimus jau lankau dvejus metus ir labai džiaugiuosi, kad tiek laiko lankau. Visos siūlomos veiklos yra be galo įdomios ir visada einu su noru, nes žinau, kad bus ką nuveikti ir galėsiu pasikalbėti su draugais bei jaunimo darbuotojomis. Per dvejus metus savyje pamačiau pokytį: tapau labiau draugiškesnė, pradėjau dažniau suprasti kitus, svarbiausia atsirado drąsa nebijoti viešai išsakyti savo minčių bei norų. Lankausi, nes ten galiu atsiverti, pabendrauti su kitais ir visada galiu sulaukti pagalbos“.

 

Gabrielė Lukšytė

(Asm. archyvo nuotr.)

Daug sportuoja

Duokiškietė Beata Valskytė kalbėdama apie veiklas, išskyrė kūrybinių dirbtuvių užsiėmimus ir sportą: „Man įdomiausios veiklos yra kūrybinės dirbtuvės, veiklos susijusios su sportu t.y. tinklinis (turnyrai, lauko žaidimai ir t.t.), įvairūs išbandymai bei užduotys stovyklų-mokymų metu. Jų metu aš išsiugdžiau teigiamas savybes: daugiau bendrauju su kitais ir bandau rasti kompromisą. Dirbdama komandoje bandau inicijuoti ir daryti savanoriškas veiklas.“

 

Beata Valskytė

(Asm. archyvo nuotr.)

Jai pritarė ir tame pačiame miestelyje gyvenanti Saulė Jasiūnaitė, jog darbuotojų taikomų metodų pagalba, ji labiau pasitiki savimi, o siūlomi užsiėmimai nėra pasikartojantys ir leidžia nenuobodžiauti bei kelia susidomėjimą.

 

Saulė Jasiūnaitė

(Asm. archyvo nuotr.)

Linkėjo gerų emocijų

Jaunuoliai mobiliojo darbo su jaunimu komandai linkėjo neprarasti į nutolusius miestelius atvežamos geros energijos, stipraus juoko ir puikios nuotaikos.

Užs. nr. 2504.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video