Kaip padėti vaikui, turinčiam mokymosi problemų? (0)

Publikuota: 2019-01-15 Kategorija: Gyvenimas
Kaip padėti vaikui, turinčiam mokymosi problemų?

Dažnai tėvai sunerimsta, kai jų vaiko mokytoja pasiūlo atlikti vaiko specialiųjų ugdymosi poreikių įvertinimą. Ką reiškia šis įvertinimas, kokia jo paskirtis ir nauda?

Specialieji ugdymosi poreikiai – tai vaikui reikalinga pagalba mokantis (ar ugdantis darželyje). Pagalbą teikia ugdymo įstaigoje dirbantys logopedai, specialieji pedagogai, psichologai, socialiniai pedagogai – pagal vaiko patiriamus sunkumus, esančias problemas.

Darželyje logopedas šalina vaiko tarties trūkumus, plečia žodyną, tobulina pasakojimo įgūdžius. Specialusis pedagogas lavina vaiko atmintį, dėmesį, pojūčius, rankų pirštų judesius, supažindina su skaičiais, raidėmis. Abu specialistai kartu su vaiko auklėtojomis sprendžia, kaip bendrose grupės veiklose galima jį lavinti, rekomenduoja tinkamiausius ugdymo būdus ir metodus.

Mokyklos logopedas šalina likusius tarties netikslumus, lavina rašymo bei skaitymo įgūdžius, moko taisyklingos minčių raiškos. Logopedo pratybos vyksta po pamokų. Specialusis pedagogas dirba su mokiniais per pamokas. Specialiojo pedagogo tikslas – įpratinti mokinį mokytis jam tinkančiais mokymosi būdais. Specialiojo pedagogo kabinete mokiniai yra mokomi tų pačių dalykų, kaip ir klasėje likę bendraamžiai. Suprantama, kad, besimokydamas mažoje mokinių grupėje, mokinys gauna daug daugiau pedagogo dėmesio, yra mažiau pašalinių dirgiklių – tai padeda geriau išmokti. Mokyklos specialieji pedagogai padeda mokytojams parinkti tinkamesnius mokymo būdus. Kai kuriais atvejais parenkamos kitokios, lengvesnės užduotys (žemesnių gebėjimų mokiniams). Mokyklos psichologas padeda spręsti mokiniams jų emocines ir elgesio problemas bei konsultuoja mokytojus mokinių psichologinių, asmenybės ir ugdymosi sunkumų įveikimo klausimais. Socialinis pedagogas moko socialinių įgūdžių, padeda vaikams geriau adaptuotis mokykloje, sutarti su bendraamžiais, rūpinasi mokymosi motyvacijos, lankomumo, užimtumo bei kitų problemų sprendimo klausimais.

Galima pasidžiaugti, kad visose mūsų rajono įstaigose dirba švietimo pagalbos  specialistai, su kuriais galima pasikonsultuoti, bet kai kur nėra visų specialistų komandos arba jų darbo krūviai neatitinka ugdymo poreikių (dėl to vaikai gauna nepilną pagalbą).  Tėvai ir pedagogai gali konsultuotis ir su pedagoginės psichologinės tarnybos specialistais (psichologais, logopedu, specialiuoju pedagogu, socialiniu pedagogu), kaip padėti vaikui įveikti ugdymo, bendravimo, emocines bei elgesio problemas.

Kaip sužinoti, kokios pagalbos vaikui reikia ?

Pirmiausia vaiko mokymosi sunkumus (o darželyje – kalbėjimo, bendravimo, elgesio) pastebi ugdantys pedagogai. Jie aptaria su tėvais galimus problemų sprendimo būdus,  parenka tinkamiausius darbo metodus.  Jei visa tai neduoda laukiamų rezultatų, kreipiamasi į pedagoginę psichologinę tarnybą, kad būtų įvertinti vaiko gebėjimai ir nustatyta reikalingų specialistų pagalba.

Kas pasikeičia, mokiniui skyrus specialiąją pagalbą?

Visi mokiniai, kurių intelektas, įvertintas pagal standartizuotus testus, atitinka amžiaus normas, yra mokomi pagal Bendrąsias programas. Yra pritaikomi ugdymo būdai, jei reikia, supaprastinamas turinys. Šie pakeitimai niekur nežymimi. Mokinių pasiekimai bendrąja tvarka įvertinami baigus 10 ir 12 klases.

Dažniausiai mokiniai gauna specialistų pagalbą ar konsultacijas mokykloje. Be to, mokiniai gauna pagalbą ir egzaminų metu, pvz.: yra pratęsiamas užduočių atlikimo laikas, painiojamų raidžių klaidos neįskaičiuojamos į bendrą klaidų skaičių, užduotys perskaitomos (turintiems skaitymo sutrikimą) ir kt.

Mokiniams, kuriems nustatomas sutrikęs intelektas, Bendrosios programos yra individualizuojamos – pritaikomos pagal jų gebėjimus, polinkius. Tokių mokinių intelektiniai gebėjimai žymiai atsilieka nuo bendraamžių gebėjimų, ir jiems sunku mokytis pagal Bendrąsias programas.

Tėvai dažnai baiminasi atlikti vaiko specialiųjų ugdymosi poreikių įvertinimą, nesutinka pritaikyti ugdymo programos  (dar vartoja nebegaliojančias stereotipines sąvokas „adaptuotas“, „modifikuotas”). Tai yra nuostatos, kurios jau pamažu keičiasi. Džiaugiamės, kad dabar specialioji pagalba orientuota ne į „etiketės“ suteikimą, bet į realią pagalbą vaikui. Specialistų darbas tikrai teigiamai veikia vaikų raidą, ypač pažanga matoma stebint ikimokyklinio amžiaus vaikus.

Nuoširdžiai kviečiu tėvus nebijoti ir kuo anksčiau kreiptis pagalbos.

 

Straipsnį sudarė Rokiškio PPT specialioji pedagogė Gitana Soltanienė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video