Susipažinkite su Rokiškio fotografo Mordechajaus Germano anūkės fotomenininkės Saros Mei Herman kūryba (0)

Publikuota: 2021-04-12 Kategorija: Žmonės
Susipažinkite su Rokiškio fotografo Mordechajaus Germano anūkės fotomenininkės Saros Mei Herman kūryba
Fotomenininkės Saros Mei Herman darbai

Rokiškio krašto muziejus kviečia susipažinti su Rokiškio fotografo Mordechajaus Germano (1901–1985) anūkės fotomenininkės iš Amsterdamo (Olandija) Saros Mei Herman kūryba. 2020 m. žydų istorijos centre Amsterdame fotomenininkė parengė kūrybos parodą „Germano meno kabinetas“. Paroda buvo skirta Germanų šeimos atminimui. Joje eksponuojamos ne tik Saros Mei Herman, bet ir senelio M. Germano fotografijos, darytos Rokiškyje.
 
Pažintis su Sara Mei Herman prasidėjo 2015 m., kuomet ji atvyko į Rokiškį rinkti žinių apie senelį ir jo šeimą. Darbas, prasidėjęs kelių nuotraukų peržiūra, išaugo į vienos fotografų žydų šeimos gyvenimo „narpliojimą“. Per dvejus metus trukusį susirašinėjimą su fotomenininke ir jos giminaičiais, susidėliojo žydų Germanų šeimos istorija.
 
Dovydas ir Reistel Germanai Rokiškyje gyveno XIX a. pab.– XX a. pradžioje. Jie turėjo šešis vaikus: Saliamoną, Isaką, Jakovą, Mordechajų, Judelį ir dukrą Belą. Vyriausias sūnus Saliamonas (1895–1945) dirbo Žydų banke Rokiškyje. Mordechajus (1901–1985) ir Judelis (1907?–1944) buvo fotografai. Mordechajus gyveno Rokiškyje ir Kamajų/Respublikos gatvėje turėjo fotoateljė. Rokiškio krašto muziejuje saugomos fotografijos, darytos M. Germano fotoateljė. Jose užfiksuoti Rokiškio gimnazijos mokiniai, Rokiškio pašto darbuotojai, Nepriklausomybės paminklas, žmonių portretai, švenčių akimirkos.
 
XX a. 4 deš. pradžioje R. ir D. Germanai bei sūnus Judelis persikėlė gyventi į Kauną. Judelis 1934 m. Kaune atidarė fotoateljė, kurioje dirbo iki 1940 metų. Šio amato jį išmokė brolis Mordechajus. Žinoma, kad jie kartu važinėjo po Rokiškio apskrities miestelius, apsistodavo pas žmones ir darydavo nuotraukas. Antrojo pasaulinio karo metu Judelio šeima buvo Kauno gete. 1944 m. jis tapo genocido auka. Dovydas ir Reistel buvo nužudyti Kaune 1941 metais. Isakas, Jakovas ir Mordechajus išvengė holokausto, nes emigravo prieš prasidedant karui. Saliamonas mirė 1945 m., po 3 mėn. nuo Dachau koncentracijos stovyklos išvadavimo.
 
Rokiškio fotografo Mordechajaus anūkė Sara Mei Herman tęsia šeimos tradicijas. Ji – Olandijos fotomenininkė. Ateityje planuoja savo kūrybos parodą „Germano meno kabinetas“ atvežti į Kauną ir į Rokiškį.
Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video