Mykolas Zobovas neteks meškučių – perkels į laukinių gyvūnų rezervatą (3)

Publikuota: 2019-01-02 Kategorija: Žmonės
Mykolas Zobovas neteks meškučių – perkels į laukinių gyvūnų rezervatą
Defi.t montažas / M. Zobovas /

„Ąžuolyno meškučių cirko“ atstovo bei „VIP cirko“ savininko Mykolo Zobovo kieme – pokyčiai. Lietuvos gyvūnų teisių apsaugai bendradarbiaujant su užsienio gyvūnų teisių atstovais šiuo metu su dviejų rudųjų meškų savininku vedamos derybos. Jų tikslas meškutes pergabenti į joms tinkamą aplinką.

Susidomėjo dar vasarą

Nevyriausybinė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė teigė, jog susidomėjimas M. Zobovo laikomomis meškutėmis kilo po vasarą paplitusios filmuotos medžiagos. Joje akivaizdžiai matoma išsekusi viena iš M. Zobovo laikomų meškų – cirko pasirodymo metu ji puolė dresuotojo ranką, kurioje savininkas laikė skanėstą. Tai sukėlė ne tik išgąstį lankytojų tarpe, bet ir didžiulį visuomenės pasipiktinimą. Po paplitusio filmuko į M. Zobovo cirko palapinę užsukdavo vis mažiau žmonių, kol galiausiai gastrolės buvo nutrauktos, o cirko savininkui skirta bauda už netinkamą gyvūnų priežiūrą.

„Iš pradžių situacija dėl dviejų rudųjų meškų laikymo sąlygų domėjosi valstybinės institucijos. Kadangi meškutės ir toliau liko gyventi pas cirko savininką manėme, kad jų gyvenimo sąlygos atitinka reikiamus nuostatus,“ – komentavo B. Kymantaitė. Vadovė teigė, kad galiausiai buvo nutarta pasikalbėti su pačiu M. Zobovu ir bandyti vesti derybas, kurių tikslas – rasti tinkamą kompromisą, kuris tenkintų tiek cirko savininką, tiek ir pačias meškutes.

Kompromisas bus

Kaip komentavo B. Kymantaitė, Kraštų dvaro teritorijoje laikomų meškučių laikymo sąlygos neatitinka laukiniams gyvūnams reikalingų nuostatų, tačiau abi meškos yra gyvos ir sveikos. „Nors meškutės funkcionuoja įprastai, tačiau mes turime abejonių, ar meškų savininkas gali sukurti dviems laukiniams gyvūnams reikalingas gyvenimo sąlygas,“ – sakė organizacijos vadovė.

Ne priešiškai nusiteikęs ir pats M. Zobovas – nors vyras visuomet prabrėždavo, jog net ir pardavęs cirką meškučių neatsisakytų, nes šios – lyg du jo vaikai, šiuo metu cirko savininkas mano kitaip. „Manome, kad M. Zobovas racionaliai įvertino situaciją ir suprato, jog meškomis rūpintis bei užtikrinti joms reikalingų gyvenimiškų sąlygų negali, todėl geranoriškai bendradarbiauja su mumis ir nesipriešina sprendimui, kad laukiniai gyvūnai būtų pergabenti į rezervatą,“ – kalbėjo moteris.

Organizacijos vadovė teigė, jog šiuo metu svarstoma ar iš M. Zobovo reikia paimti abi, ar tik vieną mešką. Tai priklausys nuo to, ar meškučių savininkas galės pasirūpinti bent vienu iš turimų laukinių gyvūnų.

Rasti vietą – ne lengva misija

Nors vykdomos derybos tarp Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos bei VIP cirko savininko M. Zobovo vyksta geranoriškai, tačiau tai ne vienintelis rodiklis leidžiantis išgabenti meškutes. Pasirodo, kad rasti laisvą vietą meškai rezervate – nėra taip paprasta, nes netinkamos rudųjų meškų laikymo sąlygos yra ganėtinai didelė problema visoje Europoje. „Su meškų savininku kalbamės, ar tinkamas sąlygas jis galėtų užtikrinti bent vienai meškai. Nes rasti laivą vietą rezervate nėra paprasta – visi Europoje esantys laukinių gyvūnų rezervatai yra perpildyti. Tikimės, kad bendradarbiaujant su užsienio gyvūnų teisių atstovais vietas meškoms rasime greitai,“ – komentavo B. Kymantaitė.

B. Kymantaitės teigimu, šiuo metu yra svarstomos įvairios galimybės, kur galėtų būti pervežtos abi M. Zobovo turimos meškos. „Šiuo metu su M. Zobovu sutarėme, kad iki laukinių gyvūnų išvežimo padėsime jomis pasirūpinti užtikrindami teisingą jų mitybą, todėl tikimės, kad maisto produktais prisidės ir Lietuvos gyventojai,“ – sakė organizacijos vadovė.

Reabilitacija padės adaptuotis

Abi pas M. Zobovą augančios rudosios meškos nuo pat pirmųjų gyvenimo metų augo cirko aplinkoje. Paklausus, ar meškos mokės gyventi rezervate, B. Kymantaitė atsakė – be abejonės. „Tai tikrai ne pirmas cirko gyvūnas, kurį ruošiamės gabenti į laukiniams gyvūnams skirtus rezervatus. Bet kokiu atveju gyvūnas prie naujos aplinkos adaptuojasi – tačiau kuo ilgiau gyvūnas praleidęs cirko aplinkoje, tuo ilgesnio reabilitacijos kurso jam reikia,“ – kalbėjo vadovė.

Kaip pavyzdį moteris įvardijo prieš kelerius metus iš M. Zobovo paimtą šimpanzę Reginą, kuri dabar gyvena rezervate ir prie naujos aplinkos sparčiai prisitaikė. „Cirko gyvūnai niekada nebus tokie, kokie būtų buvę, jei būtų gimę ir augę natūralioje aplinkoje, tačiau gyvūnišką elgesį daugiau ar mažiau grąžinti tikrai galima. Viskas priklauso tik nuo to, kiek laiko ir kokiomis sąlygomis prieš tai gyveno gyvūnas,  – sakė vadovė, - Užsienio specialistai šiuo klausimu yra itin patyrę, ir nėra jokių šansų, kad į rezervatą perkėlus laukinį gyvūną jam būtų blogiau“.

Šiuo metu abejoms šalia Kraštų dvaro laikomoms meškoms ieškoma parama maisto produktais. Meškučių maitinimui reikalinga:

 • 28 kg obuolių, 28 kg morkų, 20 kg kiniškų kopūstų;
 • 25 kg žalios mėsos
 • 5 kg žalios skumbrės arba upėtakio
 • 7 kg riešutų be lukšto
 • 2 kilogramai medaus

Joms žiemos metu reikalingą dienos racioną sudaro:

 • 4kg žalios mėsos (jautienos, vištienos)
 • 4kg obuolių
 • 4kg morkų
 • 3kg salotų (kiniško kopūsto)
 • 0,5kg žalios skumbrės
 • 0,4kg razinų
 • 1,5kg riešutų
 • 4 riekės duonos su medumi

Šiuos maisto produktus kas savaitę pristatysime į meškučių laikymo vietą jų maitinimui. Galintys padėti rašykite info@gyvunuapsauga.lt arba tel 865111666.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą