Kalėdų dovanos vaikams: ar visus atžalų norus reikia išpildyti? (0)

Publikuota: 2018-12-13 Kategorija: Žmonės
Kalėdų dovanos vaikams: ar visus atžalų norus reikia išpildyti?

Nereikia nuo vaikų slėpti, jei brangiai dovanai šeimos biudžete nepakaks lėšų – tokioje situacijoje visuomet gelbsti dialogas, o bandančius išsisukinėti tėvus vaikai puikiai atpažįsta. Taip sako vaikų psichologė Violeta Pilipuitienė. Šeimos psichologas Ričardas Pabiržis teigia, kad kai kada itin brangiomis dovanomis tėvai išperka juntamą kaltę – tai signalas, kad santykiai su vaiku nėra geri.

Dovanomis nereikia pataikauti vaikui

Tėvai tikrai neturi pataikauti vaikams, net jei kalbama apie didžiąsias metų šventes, sako šeimos psichologas Ričardas Pabiržis. Pasak jo, tėvai savo atžaloms turi dovanoti tai, ką leidžia finansinės galimybės, be to, apie dovanas, jų kilmę ir atsiradimą reikia kalbėtis anksčiau, ne tik šventėms atėjus.

„Kalėdų dovanos neturi būti pataikavimas vaikui, tėvai neprivalo verstis per galvą. Aišku, yra tėvų, kurie iš anksto pradeda taupyti, planuodami vaikui brangią dovaną. Galbūt taip tėvai išperka juntamą kaltę, o tai jau signalizuoja ne itin gerus santykius“, – teigia psichologas.

Pabiržio tvirtinimu, per šventes, kaip ir kasdien, reikalingas dialogas: „Sunku nenuliūdinti 2–3 metų vaiko, tačiau 10 metų atžala jau sąmoninga, auganti asmenybė, su kuria galima pasikalbėti. Dovanos neturi sukelti šeimoje žemės drebėjimo, o jei sukelia, tai atspindi nekaip susiklosčiusią situaciją. Tėvai, nerimaujantys, kaip sudurs galą su galu nupirkę vaikui brangų daiktą, turi suprasti, kad tai problema. Ir ji atsiradusi ne šiandien, o anksčiau. Geriausias sprendimas visuomet yra kompromisas – reikia kalbėti, ko norime ir ką galime sau leisti.“

Paklaustas apie atvejus, kai vaikams dovanojami pinigai, R. Pabiržis tikina, kad tai nėra taip jau blogai. „Pinigai yra energija, įkrauta baterija, kurią galima sumaniai panaudoti. Galbūt kartais net geriau padovanoti vaikams pinigų, o ne pasenusį ir nereikalingą žaislą. Tačiau čia svarbiausia intencija, kuri akcentuojama – su kokiu atviruku pinigai bus padovanoti, koks bus išsakytas palinkėjimas ir pan. Jei tam tikra suma tiesiog paduodama vaikui, nėra gerai. Tačiau jei išsakoma viltis, kad bus susitaupyta norimai kelionei, tai puiku, tai jau lavinimas. Taigi visuomet svarbu prieiga prie vaiko“, – pabrėžia šeimos psichologas.

Šventės – laikas parodyti meilę, o ne drausminti

Vaikų psichologė Violeta Pilipuitienė portalui teigia, kad brangių dovanų pirkimą vaikams tėvai turi gerai apsvarstyti: „Reikia apgalvoti šeimos biudžetą – ar tikrai bus įmanoma vaikui nupirkti, pavyzdžiui, brangų išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį. Beje, su jaunesniais, ikimokyklinio amžiaus vaikais sunku aptarti dovanų vertės klausimus, nes tokio amžiaus vaikai dar tiki Kalėdų Seneliu. Tačiau jei vaikai vyresni ir žino, kad Kalėdų Senelio funkciją atlieka tėvai, dovanas galima aptarti.“

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video