Senamiesčio progimnazistams – asmeninės vertės augimo pamokos (0)

Publikuota: 2019-06-25 Kategorija: Švietimas
Senamiesčio progimnazistams – asmeninės vertės augimo pamokos
Žėrutės Semaškienės nuotr. / Progimnazistai mokosi netradicinėse erdvėse.

Vasaros pradžios kaitra, pakoregavusi mokslo metus šalies mokyklose, Rokiškio Senamiesčio progimnazijos bendruomenei  tapo  kūrybiškumo išbandymu. Ėmęsi patyriminių veiklų, progimnazijos mokytojai ugdymo procesą perkėlė į kitas erdves – muziejus, gamybos įmones, žalias miesto zonas, organizavo projektus ir ekakursijas. Taigi ugdymo procesas įgavo naujų formų – vyko kitaip, susitelkus į mokinių asmeninę patirtį. Organizuoti  ugdymą už įkaitusių mokyklos pastato sienų paskatino ne tik noras mėgautis vasariško oro  malonumais, bet ir galimybė praktiškai pritaikyti turimas žinias,  mokyti(s) bendrauti įvairiose aplinkose  ir įgyti gyvenime reikalingų kompetencijų.

Senamiesčio progimnazistus  mokytis per patirtį priėmė Rokiškio krašto muziejus, Jaunimo centras, UAB „Rokauta“ vairavimo mokykla, Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos  Vaikų ir jaunimo skyrius, Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centras, Vaižgango muziejus Kunigiškiuose ir Dainuvos nuotykių slėnis (Anykščių r.), Kauno ir Vilniaus miestų muziejai. 

Patyrimo pedagogikos esmė – įgalinti pajusti savo vertę. Todėl mokiniai mokomi sutelkus turimas žinias ir išmonę rasti užduoties sprendimo būdą. Kitaip sakant, jie įgalinami su duotomis priemonėmis atlikti užduotį, naudojant technines, dalykines ar specialiąsias žinias bei įgūdžius. Užduotis Senamiesčio progimnazijos  mokiniams skyrusius mokytojus maloniai nuteikė ugdytinių  išradingumas ir gebėjimas bendradarbiauti. Malonu buvo stebėti penktokus, kuriems nusileidimas virve ar persikėlimas per Šventosios upę Dainuvos nuotykių parke suteikė pasitenkinimo, pasididžiavimo savimi: „aš  galiu tai padaryti pats ir padėti vis dar nedrąsiam draugui“. Juk  tai  yra asmeninės vertės auginimo pamokos! Šį jausmą  svarbu stiprinti, jei vis dar nesiseka kitose srityse. Juk  suteikta galimybė išgyventi sėkmę ir  malonus jausmas vėliau perkeliamas į kasdienį gyvenimą, o užduoties įveikimas drauge su kitais lavina  socialinę kompetenciją .

Mokiniai parodė, kad ne tik pamokose, bet ir praktiškai atlikdami užduotis sugeba pasiskirstyti vaidmenimis ir dalintis  atsakomybe.  Svarbiu mokinių patyriminio ugdymo(si) aspektu tapo dienos užduočių refleksija ir įgytų patirčių aptarimai: kaip grupėje buvo priimami sprendimai, kokį vaidmenį kiekvienas dalyvis vaidino atliekdamas užduotį, kas ją padėjo atlikti, kas trukdė, kaip mokiniai jautėsi  ir pan. Taip buvo kaupiama savęs ir kitų  pažinimo patirtis.

Priėmusi trijų karštų birželio savaičių iššūkį mokyti ir mokytis kitur ir kitaip, Rokiškio Senamiesčio progimnazijos bendruomenė įsitikino, kad geba susitelkti, priimti inovatyvius iššūkius, yra brandi ir  fiziškai pasirengusi taikyti patyrimo pedagogikos metodus,  kurie ugdymą(si) praturtina realiais gyvenimiškais pojūčiais ir situacijomis.

Rokiškio Senamiesčio progimnazijos bendruomenė dėkinga visiems, kurie savo įmonių, įstaigų ir organizacijų duris atvėrė mokiniams, padėdama jiems patirti teorinių žinių ir praktinių įgūdžių jungtį.

 

Žėrutė Semaškienė,

Rokiškio Senamiesčio progimnazijos mokytojų metodinės tarybos pirmininkė.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video