Dėl jos į Rokiškį atjotų ir pats Napoleonas! Spręsdamas kryžiažodį įmink grafaitės Sofijos žavesio paslaptį! (0)

Publikuota: 2021-03-08 Kategorija: Laisvalaikis
Dėl jos į Rokiškį atjotų ir pats Napoleonas! Spręsdamas kryžiažodį įmink grafaitės Sofijos žavesio paslaptį!
Rokiškio krašto muziejaus nuotr. /

Sulig romantizmo epocha į dvarus pasibeldė ir naujas moters grožio idealas: gerų manierų, svajinga, grakšti – trapi tarsi plaštakė. Galbūt šiek tiek melancholiška, užsisklendusi būtybė – būtent tokia ir buvo intelektualioji Sofija Tyzenhauzaitė, Rokiškio dvaro statytojo Ignoto Tyzenhauzo duktė.

O mes, kaip ir kasmet minėdami Tarptautinę moterų solidarumo dieną, sveikiname visas Lietuvos moteris, ypatingai pagerbdami šią dieną gimusias: antai kovo 8 d. gimtadienį švenčia rašytoja Šatrijos Ragana.

Vis dėlto ne Marija Pečkauskaitė, ne Žemaitė ir ne Lazdynų Pelėda, o būtent Sofija Tyzenhauzaitė - de Šuazel - Gufjė yra pirmoji moteris rašytoja istorinėje Lietuvoje! Ir visai nenuostabu, kad Riomerių, Komarų, Komarovskių, Dimšų ir kitų kaimynų dvaruose iki šiol netyla kalbos, esą keistuolis Platelių grafas Oktavijus jos nevertas. Tiesa, 1818 m. senojoje Rokiškio bažnytėlėje tapusi svetimšalio turtuolio žmona Sofija netruko užsitarnauti ir „mėlynosios kojinės“ pravardę, patriarchalinėje visuomenėje skirtą pašiepti moteris „moksliukes“. Sofija, ištisai rašydama romanus, visiškai nustojo paisyti madų!

Išsprendęs kryžiažodį perskaitysi sudėtingą lotynišką žodį – tai 1829 m. Paryžiuje išleistos ir tuoj pat į rusų, lenkų, anglų kalbas verstos Sofijos prisiminimų knygos pavadinimą. Dar didesnio populiarumo sulaukė antrasis 1862 m. leidimas, kurio egzemplioriumi didžiuojasi ir Rokiškio krašto muziejus – ateik, kai tik bus galima, ir prisiliesi prie XIX a. garsenybių gyvenimo kronikos!

Kryžiažodį „Plunksna ir skrybėlaitė” rasite čia  . Kryžiažodį sudarė muziejininkė Dorotėja Uždavinytė.

Laiškus  su atsakymais iki balandžio 1 dienos siųsti adresu: muziejusrokiskyje@gmail.com arba asmenine žinute muziejaus Facebook paskyroje.

Burtų keliu išrinksime tris nugalėtojus, kuriems atiteks Rokiškio krašto muziejaus bei konkurso rėmėjų „Devyni medūs“ prizai.         

 Rokiškio krašto muziejaus bei konkurso rėmėjų „Devyni medūs“ prizai atitenka Reginai Genkovienei, Kristinai Gedvilaitei ir Ritai Kurulytei. Dėl prizų atsiėmimo parašykite muziejusrokiskyje@gmail.com arba asmenine žinute muziejaus Facebook paskyroje.

 Fotografijoje, saugomoje Rokiškio krašto muziejuje, užfiksuotos grafienės Hermancijos Sapiegaitės-Pšezdzieckienės (1879-1947) viešnios domisi asiliuku, tačiau artintis nedrįsta. Vis dėlto, naminiai gyvūnai – šaunūs moterų bičiuliai, bent jau Rokiškio dvare!

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video