Atviras darbas su jaunimu 2020 m. Rokiškyje (0)

Publikuota: 2020-12-30 Kategorija: Jaunimas
Atviras darbas su jaunimu 2020 m. Rokiškyje
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio jaunimo centras

Rokiškio jaunimo centras nuo 2008 m. spalio mėn. vykdo atvirąjį darbą su jaunimu. Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2020 m. Rokiškio jaunimo centro atvirojo darbo su jaunimu veiklos projektui skyrė 16 000 Eur. Gautos lėšos panaudotos metodininko atvirajam darbui su jaunimu užmokesčiui 6820 Eur, projekto buhalterės užmokesčiui 1200 Eur, prekių ir paslaugų naudojimui – 7980 Eur.

Per 2020 metus veiklose dalyvavo 195 unikalūs jaunuoliai. Kiekvieną dieną jaunuoliai turėjo atvirą erdvę bendravimui, žaidimams, pokalbiams, diskusijoms. Be atvirų vakarų, jaunimas įsitraukė į veiklas už jaunimo centro ribų.

Veiklos už jaunimo centro ribų...

Jaunuoliai inicijavo akciją Laisvės gynėjų dienai paminėti ir pagamino popierinių neužmirštuolių, kurias susmaigstė prie Nepriklausomybės paminklo. Vasario mėnesį savanoriai suorganizavo Užgavėnes, kepė blynus, varė žiemą iš kiemo. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-ečiui paminėti jaunimo centre vyko stalo teniso ir pul‘o turnyras. Du jaunuoliai dalyvavo Žiobiškio kaimo bendruomenės organizuotose orientacinėse varžybose. Minint Pasaulinę dviračių dieną grupė jaunuolių dviračiais įveikė maršrutą Rokiškis- Iciūnai, apsilankė unikalioje Jono ir Birutės Baltakių sodyboje. Valstybės dienai paminėti jaunimas inicijavo tinklinio varžybas Velykalnyje. Liepos mėnesį  jaunimo centro lankytojai vyko į ekskursiją po Trakus ir Vilnių. Trakų salos pilyje jaunuoliai ieškojo lobio, Trakų krašto tradicinių amatų centre gamino gruziniškus chinkalius, aplankė Užutrakio dvarą, pramogavo Jump Space batutų parke. Rugpjūčio mėnesį vyko mokymai Sartakampyje, kur dalyvavo Rokiškio ir Skuodo jaunuolių grupė. Mokymus vedė lektorius Donatas Petkauskas. Mokymų metu jaunuoliai susipažino vieni su kitais, pasidalino savo lūkesčiais, baimėmis, mokėsi dirbti komandoje, bendradarbiauti, buvo nagrinėjama ir lytiškumo tema. Kiti, komandinių įgūdžių formavimo ir savęs pažinimo mokymai, vyko Žiobiškio turistinėje bazėje. Užsiėmimų metu jaunuoliai mokėsi vieni iš kitų nepasimesti sudėtingose situacijose, atliko kūrybines užduotis, ėmėsi lyderystės ir iniciatyvos. Užduotis parengė ir mokymus vedė savanoriai Tautvidas ir Toma. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Rokiškio skyrius suteikė jaunuoliams galimybę pasivaržyti bagių lenktynėse. Šepkos parke  vykusiame   jaunimo festivalyje „Youth Fest 2020 jaunuoliai dalyvavo įvairiose diskusijose, pokalbiuose, išsakė savo nuomonę, pristatė jaunimo centro veiklą.


Spalį jaunimo centro lankytojų grupė vyko į Vilnių, apsilankė pabėgimo kambariuose, Europos informacijos centre, Pinigų muziejuje.  Merginų grupė dalyvavo Rokiškio krašto muziejaus edukacinėje programoje „Senovė Žalvariu prabyla“, kur ne tik susipažino su žalvario amžiaus istoriniu laikotarpiu, išgirdo pasakojimą apie žalvarinius papuošalus, jų gamybos technologijas, bet ir pačios pasigamino po žiedą..


Jaunimo centro savanorių grupė teikė paraišką Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonių įgyvendinimo rėmimo projektų atrankos konkursui. Projekto „Myliu save tokį, koks esu“ tikslas buvo supažindinti jaunimą su fizinio aktyvumo nauda žmogaus fizinei bei emocinei sveikatai, pasirenkant patrauklias veiklos formas. Projekto metu buvo organizuotas patyriminis žygis baidarėmis Širvintos upe, dviračių žygis „Tarp Zalvio ir Zalvės“, orientacinis žygis Rokiškio mieste „Atsakyk. Sudėliok. Atrask. Nusifotografuok“. Bendradarbiaujant su Visuomenės sveikatos biuru jaunuoliai dalyvavo mokymuose „Psichologinės gerovės ir psichinės sveikatos stiprinimas“, kuriuos vedė psichologė Irena Stomienė.                    


Jaunimo informavimo ir konsultavimo taškas                  


Nuo 2013 m. jaunimo centre veikia Eurodesk Lietuva informavimo ir konsultavimo taškas. Taškas yra dalis Europos jaunimo informacijos tinklo, kuris veikia 34 Europos šalyse ir teikia išskirtinę informaciją, skirtą jaunimui apie mobilumą (studijas, stažuotes, darbą ir savanorystę) tiek Lietuvoje, tiek Europoje, apie jaunuolių teises, laisvalaikio galimybes, socialinius iššūkius, finansinį raštingumą, sveikatą bei psichologinę pagalbą. Gegužės 8 - ąją buvo organizuojamas Europos egzaminas.  Žinias apie Europos Sąjungą pasitikrino 15 dalyvių. Spalio mėnesį vyko kampanija „Time to move“. Jaunuoliai programėlės „ACTIONBOUND“ pagalba sužinojo apie savanorystę. Žaidimo metu buvo pateikti atviri klausimai, teisingo varianto pasirinkimas iš kelių, užduotys - iššūkiai.  Nuotoliniu būdu per Zoom ir Kahoot vyko protmūšis. Prisijungę jaunuoliai virtualiai pakeliavo ir įgijo žinių apie Europos šalis, programas Erasmus +, Europos solidarumo korpusą. Darbuotojos dalyvavo Eurodesk Lietuva organizuotuose įvadiniuose Eurodesk Lietuva regioninių partnerių mokymuose, nacionaliniuose susitikimuose, vebinaruose, mokymuose apie skaitmeninį darbą su jaunimu.

Bendradarbiavimas su Lietuvoje veikiančiais jaunimo centrais

Rokiškio jaunimas buvo pakviestas į Utenos AJC 5-ojo gimtadienio šventę.  Po oficialių sveikinimų dalyviai diskutavo su  aktoriumi Mindaugu Papinigiu, vėliau žaidė, šoko, kūrė. Šventinį vakarą užbaigė ugnies žonglierių „FireAngels“  pasirodymas. Kupiškio jaunimo centro ugnies žonglieriai metė online iššūkį Rokiškio jaunimo centro ugnies žonglierių grupei „FireAngels“. Jie sukūrė mini filmuką apie tai, kokius buities daiktus naudoja treniruotėms: siūlų kamuoliukus, šakutes, kojines, šluotkotį ir kt.  „Fire Angels“ iššūkį priėmė ir taip pat sukūrė filmuką.  Vasarą jaunuolių grupė apsilankė penkiuose Žemaitijoje veikiančiuose jaunimo centruose ir erdvėse: Joniškio, Skuodo, Klaipėdos, Rietavo ir Plungės. Darbuotojai bei savanoriai jaunuoliams parodė patalpas, pasidalino patirtimi apie jaunuolių užimtumą, diskutavo apie tai, su kokiomis problemomis ir iššūkiais susiduria,  kaip juos įveikia. Jaunuolių grupė buvo pakviesta į Ukmergės jaunimo laisvalaikio centro organizuotą festivalį „JAUJAU20“. Festivalyje Radviliškio, Širvintų, Pakruojo, Ramygalos, Kupiškio atvirųjų jaunimo centrų jaunuoliai varžėsi vieni su kitais, mokėsi statyti palapines, bendravo, priėmė įvairius organizatorių iššūkius, patenkino saviraiškos poreikį, turiningai praleido laiką. Rugsėjo mėnesį keturiolika jaunuolių vyko į trijų dienų patirtinę stovyklą Džiuginėnuose, Telšių rajone. Jaunuoliai, atsisakę mobiliųjų telefonų, leidosi į 6 val. žygį. Kitą dieną jie mokėsi susikoncentruoti, priimti iššūkius, įveikti aukščio baimę, būti atsakingais ne tik už save, bet ir kitus. Jaunuoliai orientacinio žygio metu susipažino su Telšių miestu.  Rokiškio jaunimo centrą aplankė Zarasų, Utenos  jaunimo centro atstovai. Darbuotojai ir savanoriai dalinosi patirtimi ir nuotykiais, susiplanavo tolimesnius bendradarbiavimo veiksmus.

Jaunimo darbuotojų mokymai


2020 metai buvo turtingi darbuotojų mokymais, seminarais. Jaunimo darbuotojos dalyvavo Šiaulių rajono atvirojo jaunimo centro, Kuršėnuose organizuotame jaunimo darbuotojų susitikime-stalo futbolo turnyre iš visos Lietuvos. Susitikime dalyvavo Jaunimo reikalų departamento atstovės Gintarė Stankevičienė ir Eglė Došienė. Pranešimą „Kokius įvarčius galime įmušti ugdymo procese, žaisdami stalo futbolą su jaunimu?“ skaitė Artūras Malinauskas. Nuotolinių mokymų „Individualus jaunų žmonių konsultavimas nuotolinėje erdvėje” metu lektorius Nerijus Januškevičius supažindino su individualaus konsultavimo samprata, principais bei laikysena. Daug naudos davė nuotolinis praktinių mokymų seminaras „102 trumpalaikiai – ilgalaikiai įvykiai  - renginiai, kurie galėtų sudominti jaunimą”. Vyko dveji mokymai savanorius priimančių įstaigų kuratoriams“, „Kaip kokybiškai dirbti su savanoriais “. Rugsėjo mėnesį metodininkė atvirajam darbui su jaunimu Renata Baltrūnienė dalyvavo „Europe goes local – study visit to Croatia 2020“. Tai trijų dienų online kelionė po Kroatijos miestus Rijekos ir Karlovaco formalaus ir neformalaus ugdymo centrus. Metodininkė darbui su jaunimu Jurgita Valaikienė dalyvavo 5 modulių mokymuose, skirtuose darbo su jaunimu, psichologijos, socialinio darbo, jaunimo neformaliojo ugdymo ir jaunimo politikai. Rugsėjo- gruodžio mėnesiais metodininkės darbui su jaunimu Jurgita Valaikienė, Aurelija Urbonienė ir Kristina Balčienė dalyvavo mokymuose  „Skaitmeninė galia“. Mokymų metu buvo nagrinėjama skaitmeninio darbo su jaunimu metodika, skaitmeninė, psichinė gerovė ir virtualių identitetų atpažinimas. Mokymų metu metodininkės platformoje https://vilnius.cityoflearning.eu/ sukūrė mokymosi grojaraštį „Tolerancija“.

Nuotolinis darbas su jaunimu

Pandemijos metu darbas su jaunimu nenutrūko ir  veiklos buvo organizuojamos pagal Jaunimo reikalų departamento parengtas rekomendacijas. Darbuotojai su jaunuoliais kiekvieną dieną bendrauja facebook, messenger, zoom, discard, google meets, telefonu, privačiose grupėse. Buvo organizuoti Kahoot protmūšiai „Mįslės ir patarlės“, „Lietuvos pilys ir dvarai“, „Išbandyk save“, „Jaunimocentras10“, „Šventinis laikotarpis“. Tolerancijos dienai paminėti buvo sukurtos užduotys, kurias jaunuoliai atliko per programėlę „Actionbound“. Visą adventinį laikotarpį jaunuoliai nenuobodžiavo ir vykdė „Adventinio kalendoriaus“ užduotis. Darbuotojai privačioje jaunimo centro grupėje dalinasi įdomiais video iš praeities. Šiuo metu vyksta konkursas „Atpažink draugą/pažįstamą iš akių“.

 

 

Parengė metodininkė darbui su jaunimu

Gitana Vošterytė

 

Užs. nr. 1224

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video