Vaikų žaidimams skirtos zonos gali būti pavojingos (0)

Publikuota: 2016-06-23 Kategorija: Sveikata
Vaikų žaidimams skirtos zonos gali būti pavojingos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Rokiškio skyriaus specialistai primena, kad netinkamai prižiūrint naminius gyvūnus, didėja pavojus žmonėms, o ypač vaikams, žaidžiant smėlio dėžėse, stadionuose ar žaidimų aikštelėse, užsikrėsti jų platinamomis ligomis. Viena iš dažnesnių gyvūnų platinamų parazitinių ligų–toksokarozė. Taip pat dažnos ligos yra echinokokozė ir toksoplazmozė. Šias ligas platina netinkamai prižiūrimi katės ir šunys.

Toksokarozė – apvaliųjų kirmėlių lervų sukeliama liga. Tai lėtinė metus ir ilgiau trunkanti liga. ES duomenimis, toxocaromis yra užsikrėtę apie 80 proc. mažų šuniukų ir kačiukų ir apie 20 proc. suaugusių šunų bei kačių. Toksokaros gyvūnų organizmuose keliauja tarp plaučių ir žarnyno, o kiaušinėliai į aplinką patenka su gyvūnų išmatomis. Dirvožemyje šie kiaušinėliai subręsta per 2-3 savaites ir tampa pavojingi žmonėms bei kitiems gyvūnams. Šie kiaušinėliai išlieka gyvybingi iki 8 metų, jie atsparūs karščiui ir šalčiui. Žmogus, o ypač vaikai užsikrečia per nešvarias rankas, valgydami neplautus vaisius ir daržoves. Vaikai toksokaroze dažnai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, žaliose vejose, kuriose yra kačių ir šunų ekskrementų, taip pat užkratą gali parsinešti iš lauko su nešvariais batais. Dažniausiai toksokaromis užsikrečia 3-14 metų vaikai. Jos patenka į įvairius organus (plaučius, kepenis, inkstus, širdį, akis, smegenis) ir sukelia sunkius pažeidimus. Toksokarų lervutės gali gyventi žmogaus organizme 2-10 metų.

Ieškant ligos plitimo priežasčių, reiktų atidžiau pasižvalgyti po vaikų žaidimo vietas, žaliuosius plotus. Daugelis gražiausių rajono gyventojų poilsio vietų, gyvenamųjų daugiabučių namų, mokyklų ir darželių vaikų žaidimo aikštelių, vejų, stadionų, smėlio dėžių ir gėlynų užteršti šunų ir kačių ekskrementais. Gyvūnų laikymo ir priežiūros taisyklių nepripažįstančių šunų ir kačių savininkų augintiniai gamtinius reikalus atlieka ne vien tik gyvūnų vedžiojimo aikštelėse, bet ir juos supančioje aplinkoje. Gyvūnų šeimininkai vis dar nėra įpratę surinkti savo augintinių ekskrementų. Be to, nėra pakankamai talpyklų, konteinerių, kur surinktus ekskrementus išmesti, o esami dažnai būna perpildyti.  

Nuo 2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojo nauja Lietuvos higienos norma HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Šioje normoje nurodyta, kad smėlis vaikų žaidimų aikštelių smėlio dėžėse turi būti keičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes. Smėlyje neturi būti toksokarų, askaridžių, plaukagalvių kiaušinių. Pakeitus ar atnaujinus smėlį smėlio dėžėse turi būti atliekamas smėlio parazitologinis tyrimas, jei smėlio tyrimo rezultatų nepateikė smėlio tiekėjas.  Kai nenaudojamos, smėlio dėžės turi būti uždengiamos, taip apsaugant smėlį nuo užteršimo.

Siekiant išvengti toksokarozės NVSC PD Rokiškio skyriaus specialistai rekomenduoja:

  • rūpestingiau laikytis asmens higienos, to būtinai mokyti vaikus;
  • neleisti vaikams, žaidžiantiems lauke, nešvariomis rankomis valgyti;
  • grįžus iš lauko, o ypač paglosčius šuniuką ar kačiuką, būtinai rūpestingai, po tekančiu vandeniu ir su muilu nusiplauti rankas;
  • neleisti vaikams žaisti nešvarioje, netvarkingoje aplinkoje, neskatinti vaikų užkandžiauti lauke;
  • neleisti šuniui laižyti vaikams veidukų;
  • reguliariai valyti patalpas, kai jose vaikštinėja keturkojai.

Šunų ir kačių savininkams derėtų prisiminti, kad reikia:

  • savo augintinį reguliariai gydyti nuo kirminų;
  • vedžiojant šunį lauke, surinkti jo ekskrementus semtuvėliu ar pačiu maišeliu ir, įdėjus į maišelį, išmesti į tam skirtus konteinerius.

Daivutė Bulovienė
Vyriausioji specialistė  

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Panevėžio departamento Rokiškio skyrius  

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video