Vaikų mitybos raciono karalius – kiaušinis: kaip su juo susidraugauti nuo mažų dienų? (0)

Publikuota: 2018-01-16 Kategorija: Sveikata
Vaikų mitybos raciono karalius – kiaušinis: kaip su juo susidraugauti nuo mažų dienų?

Kiek kiaušinių vaikams rekomenduojama suvalgyti per dieną? Vieną, du, o gal net tris.

Mitybos specialistai teigia, kad joks kitas produktas neturi tokio organizmui reikalingų medžiagų derinio, kuris stiprina imunitetą ir skatina augimą. Todėl kiaušiniai ypač naudingi vaikystėje ir paauglystėje.

Pažintį su kiaušiniu rekomenduojama pradėti dar kūdikystėje, pirmiausiai nuo ne trumpiau kaip 5 minutes virto trynio, nes jis vertingesnis už baltymą. Pirmiems skonio bandymams pakaks ketvirčio, o kiek vėliau patartina valgyti po pusę geltonosios kiaušinio dalies.

„Visą kiaušinį į vaiko mitybos racioną rekomenduojama įtraukti jau nuo 9 mėnesio, o atšventus pirmąjį gimtadienį, per savaitę jau galima suvalgyti 2–3 kiaušinius. Kiaušinio baltyme yra lengvai pasisavinamų aminorūgščių, kurios reikalingos augančiam organizmui, smegenų veiklai. Aminorūgštys itin svarbios ir besivystančiam vaisiui, tai reiškia, kad kiaušinius į savo valgiaraštį vertėtų įtraukti ir nėščiosioms“, – sako Nijolė Vasiliauskienė, Kauno kolegijos Technologijų fakulteto Viešojo maitinimo katedros vedėja.

Pasak mitybos specialistės, vaikų mėgstami kiaušinių deriniai yra patys įvairiausi. Vieniems patinka kiaušinis ir jo trynys be jokių priedų. Kiti vaikai prie kiaušinio neatsisako šviežių daržovių – agurkų, pomidorų, salotų ar netgi avokado. Išradingesni tėvai kiaušinį įsuka į daržovių košę, įmuša į mėsos ar žuvies masę arba kepa gardų omletą. „Be kiaušinių ir patiekalų iš jų, visavertis vaikiškas meniu  egzistuoti negali“, – teigia N. Vasiliauskienė.

 

Daugiau vitaminų nei mėsoje ar pieno produktuose

Moksliniai tyrimai rodo, kad vištos kiaušinis yra vienintelis produktas, kurį organizmas įsisavina iki 97–98 proc. Ne veltui jis laikomas baltymų įsisavinimo etalonu.

Skaičiuojama, jog kiaušinyje yra net 13 vitaminų, tarp kurių A, В1, В2, В6, В12, taip pat tokių svarbių mineralų kaip fosforas, kalcis ar geležis, mikroelementų – jodo, vario, kobalto ir kitų. Pati vertingiausia kiaušinio dalis yra trynys, jame yra beveik visos svarbiausios amino rūgštys. Be to, kiaušinio trynyje yra žymiai daugiau vitaminų A, D, E, B1, B2 negu mėsoje ar pieno produktuose.

Pasak Tomo Rumelaičio, laisvai ant kraiko laikomų vištų kiaušinius „Rido“ tiekiančios bendrovės „Groward Group“ kiaušinių verslo vadovo, kokybiški kiaušiniai nuo mažų dienų ne tik užtikrina visavertę mitybą, bet ir padeda ugdyti atsakingą vaikų požiūrį į tinkamą paukščių ir kitų gyvūnų laikymą.

„Vartotojų sąmoningumas auga. Tą įrodo augantys laisvai ant kraiko laikomų vištų kiaušinių pardavimai. Ypač aktyvios jaunos šeimos, kurios ne tik atidžiai renkasi kiaušinius, tikrina, koks skaičius ant kiaušinio, tačiau savo atsakingą požiūrį perduoda ir atžaloms, pasakodami apie vištų laikymo sąlygas“, – neabejoja T. Rumelaitis.

Kokiomis sąlygomis laikomos dedeklės vištos, rodo pirmasis ant kiaušinio esantis skaičius. Skaičius „1“ nurodo, kad tai laisvai (su galimybe išeiti į lauko aptvarus) laikomų vištų kiaušiniai, skaičius „2“ – kad tai laisvai ant kraiko paukštidėse laikomų vištų kiaušiniai, skaičius „3“ – kad tai narvuose laikomų vištų kiaušiniai, o 0 – kad tai kiaušiniai, kuriuos padėjusioms vištoms laikomos ekologiniame ūkyje.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą