Sveikatos stebėsenos specialistė Asta Tumonytė: Pradinukai suvokia neteisingo kuprinių dėvėjimo pasekmes (1)

Publikuota: 2018-12-19 Kategorija: Sveikata
Sveikatos stebėsenos specialistė Asta Tumonytė: Pradinukai suvokia neteisingo kuprinių dėvėjimo pasekmes
A. Tumonytė /

Rokiškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistės kasmet vykdo akciją, kurios metu sveriamos rajono mokinių kuprinės. Pasvėrus pradinukų kuprines ir pastebėjus jų dėvėjimo tendencijas išsiaiškinta, kad didžioji dauguma 1-4 klasių mokinių kuprines nešioja teisingai.

Atitinka normas

Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15% mokinio kūno masės. Kaip teigia VSB visuomenės sveikatos stebėsenos priežiūros specialistė Asta Tumonytė, geriausia, kad mokinio nešiojama kuprinė sudarytų 10% jo kūno masės, o viršijant didžiausią nurodytą ribą - 15%, augančio vaiko sveikatai daroma itin didelė žala. “Kadangi pradinukų kūnas dar auga bei formuojasi, nešiojant per sunkias kuprines atsiranda laikysenos sutrikimai, krypsta stuburas,” – kalbėjo A. Tumonytė.

Specialistė džiaugėsi, jog pasvėrus daugiau nei 150 mokinių kuprines paaiškėjo, kad daugelis mokyklinių kuprinių reikalavimus atitiko. „Tik keletas mokinukų turėjo per sunkias mokyklines kuprines. Daugiausia tokių vaikų sudarė 1-2 klasių mokiniai. 3-4 klasių mokinių kuprinių svoris atitiko nustatytas normas,” – komentavo A. Tumonytė.

Per didelį svorį lemia nebūtini daiktai

Vykdant akciją paaiškėjo, kad sunkiausių kuprinių savininkai kuprinėse nešiojasi daugybę nereikalingų daiktų. “Didžiąją dalį svorio sudaro tokie daiktai kaip sportinė apranga, net keli penalai, per didelės ir per sunkios papkės. Taipogi mokiniai mėgsta nešiotis visos savaitės pamokoms skirtas knygas,” - sakė specialistė pridurdama, kad mokyklinėje kuprinėje turėtų būti tik tai dienai reikalingi daiktai bei knygos – taip būtų išvengta per didelio kuprinės svorio.

Specialistės teigimu sunkiausia kuprinė svėrė net 5,2 kg, lengviausia – 2,2 kg.

Dėvėti ant abiejų pečių

Norint išvengti laikysenos sutrikimų sveikatos priežiūros specialistė teigė, jog kuprinę privalu nešioti ant abiejų pečių – kuprinės nevalia neštis rankoje ar ant vieno peties. Anot A. Tumonytės mokyklinė kuprinė neturėtų būti dėvima žemiau juosmens, ant kuprinės privalo būti rankena bei paminkštintos petnešos: “Džiugu, kad dauguma mokinių kuprines nešioja teisingai, tačiau yra keli “pažeidėjai”, kurie kuprines nešasi už rankenos ar dėvi ant vieno peties net ir žinodami galimas pasekmes”.

Specialistės teigimu svarbu nepamiršti ir tuščios kuprinės svorio: “Reiktų pirkti kuo lengvesnę kuprinę: tuščia pradinuko kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 700 gramų, o vyresnio – ne daugiau kaip kilogramą”. Specialistė pridūrė, jog kraunantis kuprinę sunkiausi ir plačiausi daiktai turėtų būti dedami į kuprinės dalį, kuri yra arčiau nugaros. “Daiktai turėtų būti sudėti tvarkingai ir neslidinėti po kuprinę,” – pridūrė specialistė.

Svarbus akcentas – atšvaitas

Sveikatos priežiūros specialistė teigė, jog svarbu nepamiršti ir saugumo užtikrinančio akcento – atšvaito ant mokinio kuprinės. Vykdant kuprinių svėrimo akciją pastebėta, jog šviesą atspindintį atributą aktyviai dėvi 1-2 klasių mokiniai, o vyresnieji linkę atšvaitus pamiršti. „Vaikai beveik vieningai atsakė į klausimą kam reikalingas atšvaitas, tačiau atsakyti kodėl jo nenešioja – nedrįso,” – sakė A. Tumonytė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video