Sparčiai plinta virusinės žarnyno infekcijos (0)

Publikuota: 2018-03-30 Kategorija: Sveikata
Sparčiai plinta virusinės žarnyno infekcijos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas informuoja, kad Panevėžio regione žymiai padaugėjo susirgimų virusinėmis žarnyno infekcijomis. Šiemet sausio - kovo mėn. Panevėžio apskrityje užregistruoti 78 rotavirusinės ir 127 norovirusinės infekcijos atvejai, kai praėjusiais metais per pirmąjį ketvirtį norovirusinės infekcijos atvejų registruota net 4 kartus mažiau (31 susirgimas), o rotavirusinės - 1,6 karto (48 susirgimai).

Virusinės žarnyno infekcijos šeimose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose dažnai sukelia protrūkius

Šiais metais Panevėžio mieste norovirusinė infekcija diagnozuota 91 asmeniui, o rotavirusinė infekcija – 45. Panevėžio mieste registruoti 6 neišplitę šeiminiai ir 2 ikimokyklinio ugdymo įstaigose kilę protrūkiai, dėl kurių susirgusieji buvo hospitalizuoti.

Kaip plinta virusai?

Dažniausiai ligos sukėlėjus platina viduriuojantys ligoniai. Virusus aplinkoje gali platinti ir kiti asmenys, kuriems infekcija nepasireiškia išreikštais klinikiniais požymiais.

Pagrindinis norovirusų ir rotavirusų plitimo būdas yra fekalinis - oralinis (virusai išsiskiria su išmatomis ir per burną patenka su užterštu maistu, vandeniu ir sąlyčio būdu per užterštus aplinkos daiktus ir rankas).

Vaikų kolektyvuose vaikai dažniausiai užsikrečia vienas nuo kito, o suaugusieji -- šeimose nuo mažų vaikų. Maži vaikai neturi susiformavusių asmeninės higienos įgūdžių, todėl užsikrėsti ir susirgti virusinėmis žarnyno infekcijomis jie gali keletą kartų.

                     Svarbiausia – rankų higiena ir nuolatinis aplinkos valymas bei dezinfekcija

                     Patikimiausia rotavirusinės infekcijos profilaktikos priemonė yra skiepijimai rotavirusine vakcina. Nuo norovirusinės infekcijos skiepų nėra, todėl rekomenduojama imtis nespecifinių priemonių:

  • dažnai plauti rankas, ypač pasinaudojus tualetu ir po sąlyčio su viduriuojančio žmogaus išmatomis, taip pat prieš valgį ir maisto gaminimą, grįžus iš parduotuvės, po važiavimo visuomeniniu transportu;
  • kruopščiai plauti vaisius ir daržoves, maisto ruošimui naudojamą inventorių;
  • valyti ir dezinfekuoti chloro turinčiais preparatais aplinkos daiktus ir kitus užterštus paviršius;
  • ypač kruopščiai valyti ir dezinfekuoti tualetą;
  • suterštą patalynę, apatinius rūbus skalbti karštame vandenyje, prieš tai pamirkius buityje naudojamu balikliu su chloru;
  • skalbinius išlyginti karšta laidyne;
  • ligoniui skirti atskirą kambarį,
  • dažnai vėdinti patalpas;
  • žaislus plauti muilo ar sodos tirpalu, skalauti tekančiu vandeniu ir išdžiovinti;
  • sergančiajam būtina naudotis atskirais indais, asmens higienos priemonėmis bei rankšluosčiais.
Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video