Rokiškyje užfiksuotas pirmasis tymų atvejis (1)

Publikuota: 2019-03-22 Kategorija: Sveikata
Rokiškyje užfiksuotas pirmasis tymų atvejis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (Departamentas) informuoja, kad Panevėžio regione užregistruoti 2 tymų atvejai.  Susirgo du suaugę asmenys, gyvenantys  Panevėžio mieste ir Rokiškyje.

Tymai - lengvai plintanti užkrečiamoji liga

Tymai – ūmi, virusinė užkrečiamoji liga, plintanti oro lašeliniu keliu. Liga pasireiškia karščiavimu, akių uždegimu, sloga, burnoje atsiranda šviesios dėmelės. 3–7 ligos dieną atsiranda bėrimas veide, kuris vėliau išplinta į kitas kūno vietas. Bėrimo vietos neniežti, išlieka bėrimas 4–7 dienas. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus asmenis dar 4–5 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir imunosupresiniams žmonėms. Galimos pavojingos komplikacijos (pneumonijos, encefalitas ir kita).

Apsisaugojimas nuo tymų

Pagrindinė tymų infekcijos valdymo ir profilaktikos priemonė – vakcinacija. Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimo kalendorius numato, kad vaikai kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės ( MMR) vakcina turi būti pradėti skiepyti nuo 15–16 mėnesių, o antrą kartą – 6–7 metų amžiaus.

Tymams valdyti būtina sukurti ir išlaikyti labai aukšto lygio kolektyvinį imunitetą. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja paskiepyti ne mažiau kaip 95 proc. visuomenės narių.

Sąlytį su sergančiu tymais turėjusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti per 72 val. nuo kontakto. Nespėjus pasiskiepyti per minimą laikotarpį, būtina stebėti savo sveikatos būklę inkubaciniu laikotarpiu (iki 21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Suaugusieji skiepijami ta pačia MMR vakcina kaip ir vaikai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video