Onkologinės ligoninės kasdienybė: kaip psichologiškai padėti pacientams (0)

Publikuota: 2018-02-02 Kategorija: Sveikata
Onkologinės ligoninės kasdienybė: kaip psichologiškai padėti pacientams

Psichologinė žmogaus savijauta nepaprastai svarbi mums visiems, o ištikus ligai ji tampa ypač aktuali, nes sergantis žmogus tampa jautresnis jį supančiai aplinkai. Ypač kai kalbame apie onkologines ligas, reikalaujančias ilgo bei sudėtingo gydymo. Gydytojai onkologai teigia, jog dažnai net mažos detalės – asmeninės smulkmenos ant stalo ar gera knyga po ranka – gali pagerinti paciento savijautą ir tuo pačiu gijimo eigą.

Lietuvoje onkologinėmis ligomis kasmet suserga apie 18 tūkstančių žmonių. Su vėžio liga gyvena daugiau nei 100 tūkstančių Lietuvos gyventojų. Nacionalinio vėžio instituto (NVI) onkologė radioterapeutė Šarūnė Liukpetrytė teigia, jog onkologinės ligos sudėtingas ir ilgai trunkantis, ne vieną gydymo metodą apimantis gydymas pacientą ne tik išvargina fiziškai, bet ir veikia psichologiškai. Būtina pabrėžti, kad onkologinė liga yra didelė psichologinė našta ir jų artimiesiems.

„Psichologinė žmogaus pusiausvyra  plačiąja prasme turi didelę reikšmę sveikimo procese. Labai svarbu, kad užsimegztų ir išliktų per visą gydymosi laikotarpį geras santykis tarp gydytojo ir paciento. Svarbu, kad pacientas žinotų, suprastų ir pasitikėtų jam skiriamais gydymo metodais, kad nebijotų atvirai išreikšti savo skundų, nerimo jam rūpimais klausimais. Juk mums, gydytojams, būtina žinoti kuo daugiau informacijos apie paciento būklę tam, kad galėtume jam maksimaliai padėti. Tiek psichologiškai, tiek fiziškai“, – teigia Š. Liukpetrytė.

Įvairių tyrimų duomenimis 20–40 proc. onkologinių pacientų patiria depresijos simptomus. Ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos šalių pastebėta, jog į specialistus dėl įvairių priežasčių kreipiasi tik nedidelė dalis šių pacientų. Dėl šios priežasties Nacionaliniame vėžio institute naudojamas distreso vertinimo metodas – distreso termometras.

Pasak gydytojos onkologės radioterapeutės Š. Liukpetrytės, iš tiesų, ne kiekvienas pacientas išdrįsta paprašyti psichologo ar psichiatro pagalbos. „Gerą santykį su pacientu sugebantis užmegzti gydantis gydytojas gali nesunkiai pastebėti žmogaus nerimą, baimes, nuogąstavimus, užsisklendimą savyje, neigimą. Įvertinę paciento būseną ir distreso laipsnį visada siūlome nebijoti pasinaudoti psichologo ar psichiatro konsultacija. Taip pat rekomenduojame relaksacijos užsiėmimus, meno terapiją“, – aiškina gydytoja.

Pacientai Onkologinės radioterapijos skyriuje gydosi ilgai, nuo kelių dienų iki 6-8 savaičių, todėl labai svarbu, kad jiems būtų jauku. Gydymosi metu pacientams leidžiama atsivežti asmeninių daiktų – mėgstamą puodelį, pagalvę, artimųjų nuotraukų ar kitokių smulkmenų. Tai padeda pacientams susikurti jaukesnę aplinką, pozityvią atmosferą gydymosi metu.

„Gydymo metu pacientams svarbu užsiimti mėgstama veikla – laisvalaikiu vieni mėgsta skaityti, kiti mielai klausosi muzikos ar piešia, taip pat užkietėję kryžiažodžių mėgėjai toliau užsiima šiuo pomėgiu. Nuo seno mūsų skyriuje buvo nedidelė bibliotekėlė, skirta pacientams. Labai smagu, kad vykdant bendrą „Gintarinės vaistinės“ ir NVI projektą bus praplėstas knygų asortimentas pacientams,“ – sako Š. Liukpetrytė.

Būtent skaitymas gali duoti bene daugiausiai emocinės naudos. 2009 m. Jungtinės Karalystės Sussex universitete atliktas tyrimas įrodė, jog vos 6 minutės su knyga gali sumažinti stresą iki 68 proc.

NVI bei „Gintarinės vaistinės“ socialinio projekto tikslas – surinkti kuo daugiau kokybiškos literatūros Nacionaliniame vėžio institute besigydantiems pacientams.

„Džiaugiamės, kad vasario 4 d. minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, NVI bibliotekos lentynos bus pilnai užpildytos knygomis. Prieš pradėdami projektą šiek tiek nuogąstavome, jog galbūt žmonės pasinaudos proga  priduoti pasenusiai, nusidėvėjusiai literatūrai. Tačiau galime pasidžiaugti, kad realybė buvo daug gražesnė – sulaukėme apie 14 tūkst. kokybiškų knygų, tiek turiniu, tiek forma. Smagu matyti tokį žmonių gerumą bei rūpestį, svarbiausia, kad visi kartu bent kažkiek prisidėsime praskaidrinant ligonių kasdienybę ir sumažinant jų patiriamą stresą“, – pažymėjo „Gintarinės vaistinės“ generalinė direktorė Rūta Bagdonavičienė.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video