Gera rankų higiena gali užkirsti kelią mikroorganizmų plitimui (1)

Publikuota: 2017-05-02 Kategorija: Sveikata
Gera rankų higiena gali užkirsti kelią mikroorganizmų plitimui
Asociatyvi nuotr.

Nuo 2009 metų visas pasaulis gegužės 5 d. mini Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuotą rankų higienos dieną, kurios šūkis – „Plauk rankas – saugok gyvybes“. Šio judėjimo tikslas - atkreipti pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos svarbą sveikatos priežiūros įstaigose. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad gera rankų higiena yra viena efektyviausių bei pigiausių priemonių kovoje su infekcijomis.

5 svarbiausi asmens sveikatos priežiūros darbuotojų rankų higienos momentai, kada reikalinga rankų higiena:
1. Prieš kontaktą su pacientu – kad apsaugotumėte pacientą nuo patogeninių mikroorganizmų, plintančių per jais užterštas rankas.
2. Prieš aseptinę (švarią) procedūrą - kad apsaugotumėte pacientą prieš kenksmingus patogenus bei užkirstumėte kelią paciento patogenams pakliūti į jo kūną.
3. Susiteršus rankas kūno skysčiais ir po pirštinių nusimovimo - kad apsaugotumėte save ir darbo aplinką nuo kenksmingų patogenų.
4. Po kontakto su pacientu - kad apsaugotumėte save ir aplinką nuo kenksmingų patogenų.
5. Po kontakto su paciento aplinka, jei lietėte paciento spintelę, lovą ir kt.- kad apsaugotumėte save ir aplinką, kurioje dirbate, nuo pavojingų patogenų.
Labai svarbu, kad visų darbuotojų, teikiančių sveikatos priežiūros paslaugas ir liečiančių pacientus, medicinos priemones, prietaisus, rankų oda būtų: sveika, nagai sveiki ir tik natūralūs, trumpai ir apvaliai nukirpti bei nelakuoti, rankų papuošalai ir laikrodžiai nuimti. Nedidelės rankų žaizdelės užklijuotos pleistru ir dirbama tik su medicininėmis pirštinėmis.

Tinkama rankų higiena kasdien
Rankos yra plaunamos visada, kai jos nešvarios, prieš valgant, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, kitais daiktais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po nosies valymo, pažaidus su gyvūnais. Nesant galimybei nusiplauti rankų (pvz.: kelionėse), rankų higienai galima naudoti alkoholines servetėles, ar kitas tam skirtas priemones, parduodamas vaistinėse.

Mikrobinę odos florą sudaro pastovūs ir laikini mikroorganizmai
Pastovūs mikroorganizmai gyvena ant odos paviršiaus, gilesniuose odos sluoksniuose, riebalų liaukose, plaukų maišeliuose, ant jos išlieka ir dauginasi. Laikiną odos mikrobinę florą sudaro ant rankų patekęs užkratas, kuris išgyvena tik tam tikrą laiką, pvz.: patogeninės bakterijos, virusai, grybeliai ir kt. Laikinai odos mikrobinei florai būdinga tai, kad ji odos paviršiuje nesidaugina, gali išgyventi tik tam tikrą laiką ir gali sukelti infekcijas.

Sukelia ligas
Dauguma ant mūsų rankų odos besidauginančių mikroorganizmų yra labai pavojingi sveikatai ir gali sukelti tokius susirgimus kaip: rotovirusinė ir norovirusinė infekcijos, salmoneliozė, virusinis hepatitas A, gripas, vėjaraupiai, tymai, skarlatina, raudonukė, difterija, helmintozės (kirmėlinės ligos) ir kt. Mikroorganizmai patenka ant rankų liečiant užterštus daiktus, kontaktuojant su gyvūnais, pridengiant burną čiaudint ar kosint.

Kaip plauti rankas?
• Rankas sudrėkinti vėsiu vandeniu, užpilti skysto muilo.
• Delnus vieną į kitą trinti sukamaisiais judesiais.
• Plauti rankas, dešinįjį delną uždėjus ant kairiosios plaštakos išorinės pusės, po to atvirkščiai.
• Trinti delną į delną praskėstais ir sukryžiuotais pirštais.
• Plauti pirštų galiukus, sulenktais ir sukabintais priešinguose delnuose pirštais.
• Nuplauti nykštį sukamaisiais kitos rankos judesiais.
• Įtrinti pirštų galiukus sukamaisiais judesiais kitos rankos delne.
• Muiluotas rankas nuplauti po vandens srove. Vanduo turi tekėti nuo riešo pirštų link, chirurginio rankų paruošimo metu - nuo pirštų alkūnių link.
• Rankas nusausinti vienkartiniu rankšluosčiu ar servetėle.
• Jei vandens čiaupai užsukami ranka, tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu ar servetėle užsukti vandens čiaupą.
• Panaudotą vienkartinį rankšluostį ar servetėlę išmesti į šiukšliadėžę.


Panevėžio departamento
Vidaus administravimo skyriaus vedėja
Daiva Žalgevičienė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video