Europos sveikatos draudimo kortelė – tik raštu įgaliotam asmeniui (0)

Publikuota: 2018-10-01 Kategorija: Sveikata
Europos sveikatos draudimo kortelė – tik raštu įgaliotam asmeniui

Kiekvienas, deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvoje, išvykdamas pasisvečiuoti į kitą Europos Sąjungos (ES) šalį, taip pat į Šveicariją ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis – Islandiją, Norvegiją, Lichtenšteiną, turi pasirūpinti savo sveikatos draudimu, kad nekiltų problemų dėl kitoje šalyje suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų apmokėjimo.

Tuo tikslu apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) išduodama Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK), kuri – svarbus finansinis dokumentas, nepelnytai kai kurių gyventojų tokiu nelaikomas. Pavyzdžiui, pernai už Lietuvos gyventojams ES ir EEE šalyse suteiktą būtinąją medicinos pagalbą, kai pasinaudota ESDK, Valstybinė ligonių kasa (VLK) įvairioms šalims sumokėjo beveik 9 mln. eurų.

Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjos Sigitos Paulauskienės, bėda yra ta, kad daugelis gyventojų, nemokamai gavę ESDK, nevertina jos kaip finansinio dokumento ir nesupranta, kodėl pasiimti kortelės būtina atvykti pačiam suaugusiajam, jeigu nėra įgaliojimo ESDK paimti kitam prašyme nurodytam asmeniui. Štai neseniai pasipiktinimo dėl to sulaukta iš gyventojo, norėjusio be įgaliojimo paimti ESDK keliems pažįstamiems asmenims.

Panevėžio TLK specialistai primena, kad ESDK išduodama ar keičiama ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo išduoti kortelę gavimo teritorinėje ligonių kasoje dienos. Ją patogiausia užsakyti atvykus į ligonių kasą asmeniškai arba užsakymą iš anksto pateikus per E. valdžios portalą (elektroninę bankininkystę).

Jei kortelė užsakoma užpildžius prašymą per elektroninę bankininkystę, atsiimti gali atvykti pats asmuo arba užsakyme nurodytas įgaliotas asmuo, kuris turi pateikti tik savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Jei asmuo nesinaudoja elektronine bankininkyste, norint atsiimti kortelę už jį, reikia pateikti ne tik savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, prašančio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, bet ir notaro patvirtintą įgaliojimą arba įgaliojimo formą, kurią galima rasti VLK interneto svetainėje. Šioje formoje prašymą pildantis ir įgaliojantis asmuo turi užpildyti grafą „Įgalioto atsiimti kortelę asmens duomenys“ ir pasirašyti.

Kortelė išduodama tik gavus asmens prašymo originalą. Ant prašymo blanko turi būti parašas, pasižadant nenaudoti ESDK pasibaigus PSD laikotarpiui ir patvirtinant, kad esate informuotas apie galimas pasekmes, jei naudositės kortele pasibaigus Jūsų ar Jūsų nepilnamečių šeimos narių PSD arba jei prarasite kortelę.

Paradoksalu, bet vieni reikalauja ESDK išduoti kuo greičiau, nenorėdami laukti nė dienos, o kiti, užsisakę kortelę patogiu elektroniniu būdu, elgiasi labai neatsakingai: 2017 m. net 180 asmenų, per E. valdžios portalą užsakiusių ESDK, jų į Panevėžio TLK pasiimti neatvyko ir teigė, kad kortelė jiems nereikalinga, neva tik šiaip sau užpildė prašymą. Neatsiimtas korteles, kurios gaminamos valstybės lėšomis, tenka sunaikinti. Šiais metais Panevėžio TLK neatsiėmusiųjų ESDK jau yra 100.

 Ką dar aktualu žinoti:

  • Vaiko iki 16 metų kortelę gali atsiimti vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas (rūpintojas) ar įgaliotasis asmuo, kartu pateikdamas tėvystę, globą (rūpybą) ar įgaliojimą patvirtinančius dokumentus arba oficialias jų kopijas, jeigu jų nebuvo pateikęs kartu su prašymu, ir savo asmens dokumentą, jei šių dokumentų nepateikė kartu su prašymu.
  • Atsiimant naują ESDK, kai senosios galiojimas pasibaigęs, nebegaliojančios kortelės ligonių kasai pateikti nereikia. Keičiant dar galiojančią ESDK, nauja išduodama tik grąžinus ligonių kasai senąją. Beje, galiojanti kortelė apdraustojo pageidavimu gali būti keičiama tik tada, kai iki kortelės galiojimo pabaigos lieka ne daugiau kaip 2 mėnesiai.
  • Išvykęs į kitą ES ar EEE šalį be kortelės ir patyręs draudiminį įvykį, apdraustasis PSD nepaliekamas be garantijų, tik tokiu atveju jis turi sumokėti už suteiktą būtinąją medicinos pagalbą ir grįžęs į Lietuvą pateikti ligonių kasai apmokėjimą patvirtinančius dokumentus. Kompensacija galima, jei paslaugos buvo teiktos ES ar EEE šalies nacionalinei sveikatos sistemai priklausančioje gydymo įstaigoje. Šiai sistemai gali priklausyt ir viešosios, ir privačios gydymo įstaigos.

Jei neturėdami ESDK užsienyje patekote į ligoninę ar kitą sveikatos priežiūros įstaigą, jos administracijos atstovas gali kreiptis į savo šalies kompetentingąją įstaigą, o ši – į Lietuvos Valstybinę ligonių kasą (VLK) su prašymu atsiųsti patvirtinimą, kad esate apdraustas PSD Lietuvoje. Jei būsite apdraustas, teritorinė ligonių kasa išsiųs sertifikatą, laikinai pakeičiantį ESDK medicinos paslaugas teikiančios šalies kompetentingai įstaigai. Užsienio gydymo įstaigos į teritorines ligonių kasas dažnai kreipiasi ir tiesiogiai. 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video