Su įkurtuvėmis! (10)

Publikuota: 2019-01-14 Kategorija: Renginiai
Su įkurtuvėmis!
Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinė / Ilgai laukta įkurtuvių šventė. Skambant Lietuvos himui prie Laisvės gatvės 13-ojo namo kyla Lietuvos trispalvė ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų vėliava.

Sausio 11-ąją buvusiame Panevėžio kolegijos pastate skambėjo gražiausi linkėjimai naujakuriams – Krašo apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 506-osios lengvosios pėstininkų kuopos kariams, Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Rokiškio poskyrio kariams, šauliams. Kariams ši dovana ypač brangi, nes įkurtuvės švenčiamos likus nepilnai savaitei iki Krašto apsaugos savanorių pajėgų 28-ųjų įkūrimo metinių – gimtadienio. Ši šventė dar labiau jaudinanti, nes kelias į šį pastatą įkurtuvininkams nebuvo lengvas ir paprastas. O Rokiškio rajono visuomenei už didžiulį pasitikėjimą kariai žada atsidėkoti įdomiomis bendromis veiklomis, prasmingomis iniciatyvomis.

Gausybė svečių
Jau nuo ankstaus ryto Laisvės g. 13-uoju numeriu pažymėtame pastate buvo matyti didelis sujudimas: grojo muzika, aplinką puošė vėliavos su Lietuvos kariuomenės simbolika. Tai šen, tai ten buvo matyti gausybė bordo spalvos beretes dėvinčių karių. Pasveikinti su įkurtuvėmis karių savanorių, karo prievolės tarnybos specialistų, šaulių atvyko gausybė garbių svečių.
Pasidžiaugti su rokiškėnais kariais šia ypatinga švente atvyko Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas pulkininkas Dainius Pašvenskas, Vyčio apygardos 5-osios rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Vidas Zabiela, kapelionas pulkininkas leitenantas Virginijus Veilentas, Lietuvos šaulių sąjungos vadas pulkininkas leitenantas Gintaras Koryzna, daugybė kitų garbių svečių, kitų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės kuopų vadai ir kariai.
Netrukus nedidelis kiemelis prie naujosios kuopavietės tapo ankštas iškilmingai rikiuotei išsirikiavusiems 506-osios kuopos vyrams ir merginoms. Tai neturėtų stebinti: kuopos karių gretos nuolatos auga. Iškilmimga akimirka – skamba Lietuvos Respublikos himnas, ant naujutėlaičių stulpų vėjyje suplazda Lietuvos trispalvė ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų vėliava. Karių veiduose, nors ir kruopščiai tramdomos, atsispindi emocijos: jaudulys, džiaugsmas, pasididžiavimas savąja kuopa.
 Iškilmingai atidarymo juostelę perkirpo Krašto apsaugos pajėgų vadas D. Pašvenskas bei Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas.
Sveikinimo kalboje Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas atviras: „Visų pirmiausia, norėčiau kreiptis į jus, savanoriai. Jūs esat čia svarbiausi. Visų pirma aš noriu jums padėkot už jūsų patriotiškumą. Už jūsų iniciatyvą ir už jūsų pasiaukojimą“. Pulkininkas D. Pašvenskas neslepia: rokiškėnai kariai žinomi ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje savo veiklumu, gražiomis ir prasmingomis pilietinėmis iniciatyvomis.
Panevėžio įgulos kapelionas pulkininkas leitenantas Virginijus Veilentas palaimino šį pastatą ir visus, kurie jame tarnaus Lietuvos ir jos žmonių labui.

Jaudinanti ceremonija
Iškilmingai perkirpus juostelę, svečiai pakviesti į mokymų salę. Joje – iškilminga ir jaudinanti karių pagerbimo ceremonija. Pirmiausia pagerbiami tie kariai, kurie Lietuvos kariuomenės vardą garsino toli nuo gimtųjų namų. Rokiškėnai kariai didžiuojasi, kad Jungtinių Tautų taikos palaikymo misijoje Malyje tarnavo 506-osios kuopos karys savanoris eil. Deividas Daukas. Jis garbingai pratęsė gražią kuopos tradiciją – rokiškėnai kariai dalyvavo visose Sausumos pajėgų misijose įvairiuose pasaulio „karštuosiuose taškuose“. Deividui Daukui Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas pulkininkas D. Pašvenskas įteikė Jungtinių Tautų medalį.
Įvertinus karių pasiektus rezultatus kovinio rengimo metu, atsižvelgus į jų vadų rekomendacijas, jiems buvo suteikti aukštesni kariniai laipsniai.
Ši graži ir jaudinanti ceremonija tapo tikra šventės puošmena. Akimirkos iškilmingumą liudija ir tai, kad, nors stovėti jos metu privaloma tik kariams, pagerbdami juos, atsistojo ir šventės svečiai civiliai.
Kapelionas palaimino teikiamų laipsnių ženklus, kad juos nešiosiančių karių tarnybą lydėtų Dievo palaima. Iškilmingai aukštesnių laipsnių ženklus 506-osios kuopos kariams įteikė Vyčio apygardos vadas pulkininkas leitenantas V. Zabiela.
Po šios trumpos, bet įspūdingos ceremonijos, metas susipažinti su tuo, iš ko šiandieniniai kariai semiasi stiprybės.  Apie Laisvės kovas Rokiškio krašte pranešimą skaitė istorikė Lina Dūdaitė-Kralikienė. Ji akcentavo, kad visuomenėje vis dar paplitęs istorinis naratyvas yra tai, kad partizanai esą slėpėsi bunkeriuose, kentėjo ir laukė, kada juos išduos ir sunaikins. Iš tiesų Rokiškio krašto partizanai ėmė telktis vieni pirmųjų, laisvės kovos čia buvo aktyvios, garsios sėkmingomis operacijomis. Iš jų dabartinė visuomenė gali pasimokyti ne tik drąsos, išradingumo, bet ir ugdytis nugalėtojo mentalitetą. Už kariuomenės ir visuomenės ryšių stiprinimą L. Dūdaitė-Kralikienė buvo apdovanota Vyčio apygardos 5-osios rinktinės vado moneta.
Toliau – metas sveikinimams ir palinkėjimams. Seimo nario Raimundo Martinėlio padėjėjas Ramūnas Godeliauskas perdavė nuoširdžiausius Seimo nario sveikinimus ir ypatingą dovaną – Lietuvos nepriklausomybės akto kopiją.  
Rajono seniūnų vardu kuopą sveikinę Algis Kulys ir Dalia Janulienė sakė, kad simboliška, jog du iš aštuonių 1949 m. vasario 16-osios deklaracijos signatarų – Vytautas Gužas-Kardas ir Leonardas Grigonis-Užpalis yra kilę iš jų seniūnijų. Apie gražų ir prasmingą karių bei visuomenės bendradarbiavimą kalbėjo ir rajono ligoninės direktorė Ramunė Markevičienė. O rajono policijos komisariato viršininkas Eugenijus Šopis bei Viešosios policijos skyriaus viršininkas Robertas Krasauskas pabrėžė tai, kad kariai ir policijos pareigūnai yra bendražygiai ir prireikus policija visada sulaukia karių pagalbos. Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė kariams dėkojo už indėlį išsaugant rajono istorinius objektus, laisvės kovotojų bunkerių atstatymą ir priežiūrą. Rajono meras Antanas Vagonis savo sveikinimo kalboje pabrėžė, kad šis pastatas ilgus metus tarnavo švietimui, ir kad gavę jį, kariai gavo ir didelius įsipareigojimus rajono visuomenei. Praktišką dovaną – gesintuvą – kariams padovanojo Rokiškio rajono savivaldybės ugniagesių tarnybos vadovas Remigijus Sunklodas. Jis už aktyvią veiklą įteikė padėką grandiniui Mantui Griškevičiui, kuris tarnauja rajono visuomenei ir kaip savanoris ugniagesys.
Atsakomosios į sveikinimus kalbos Vyčio apygardos 5-osios rinktinės vadas pulkininkas V. Zabiela pakvietė 506-osios kuopos vadą kapitoną Sergejų Afanasjevą. Jis padėkojo už nuoširdų dėmesį kariams ir pakartojo tai, kas jau seniai yra kuopos moto: ji atvira rajono visuomenei. Kiekvienas rajono gyventojas čia laukiamas, čia ras atsakymus į jam rūpimus klausimus apie šalies gynybą bei kuo kiekvienas gali prisidėti ją stiprindamas.

Svajonė pildėsi ilgai
Naujos patalpos aktyviai ir veikliai Rokiškio 506-ajai kuopai – ne prabanga, o tiesiog būtinybė. Kaip palygino vienas šventės svečias, daugiau nei šimtą aktyvių, pilietiškų žmonių vienijančiai kuopai telktis Rokiškio verslo, technologijų ir žemės ūkio mokyklos bendrabučio dviejuose kambariukuose ir salytėje buvo tarsi auginti ąžuolą (ąžuolas yra Krašto apsaugos savanorių pajėgų simbolis)… vazonėlyje. Kuopos valdymo grupė jau keletą metų intensyviai ieškojo naujų patalpų. Maždaug prieš pusantrų metų sužinota, kad pernykštė Panevėžio kolegijos Rokiškio filialo absolventų laida – jau paskutinioji. Ir kad erdvus pastatas strateginėje Rokiškio vietoje taps laisvu. Lietuvos kariuomenė suskubo rengti reikiamus dokumentus ir kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją, kad ši perduotų laisvą pastatą Turto fondo žinion, o šis – Lietuvos kariuomenei. Kas suskaičiuos, kiek valandų užtruko kariuomenės specialistai, braižydami pastato erdvių planus, kad jos tiktų 506-osios kuopos poreikiams? Didžiulį dėmesį šiam klausimui rodė ir Lietuvos kariuomenės vadovybė, Krašto apsaugos savanorių pajėgų buvęs vadas pulkininkas Arturas Jasinskas bei dabartinis vadas pulkininkas Dainius Pašvenskas. Didelį ryžtą ir pastangas dėl šių patalpų rodė ir Vyčio apygardos 5-osios rinktinės vadas pulkininkas leitenantas V. Zabiela.
Tačiau pavasarį laisvą pastatą nusižiūrėta ketinant steigti privačią mokyklą. Kam atiteks pastatas, sprendė Švietimo ir mokslo ministerija ir Valstybinis turto fondas. Rokiškėnų simpatijos buvo jų gynėjų pusėje – kariai jautė stiprų visuomenės palaikymą. Svarų žodį šioje istorijoje tarė ir Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba. 2018 m. spalio 22 d. pastatą Valstybinis turto fondas perdavė Lietuvos kariuomenei.

 Duos daug naudos rajonui
Šios įkurtuvės – šventė ne tik rokiškėnams esamiems ir buvusiems kariams savanoriams, jų šeimoms, draugams ir bičiuliams. Tai šventė visam mūsų rajonui, kuri palies kiekvieno gyvenimą. Atrodytų, o ką bendro eilinis rokiškėnas gali turėti su kariuomene? Rokiškio kariams savanoriams nauja kuopavietė atvėrė galimybes dar aktyvesnei veiklai, dar intensyvesniam bendravimui su rajono visuomene, gausybei prasmingų ir naudingų iniciatyvų. „Esame atviri rajono visuomenei ir jos piliečiams“, – tai 506-osios kuopos taisyklė, kurios šventai laikomasi. Kuopoje laukiami visi besidomintieji Lietuvos kariuomene, pilietiškumu, patriotiškumu, visuomeniškumu.
Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos padalinys Rokiškyje įkurtas jau senokai. Tačiau dėl to, kad nebuvo jam patalpų, iki šiol pašauktieji į Lietuvos kariuomenę jaunuoliai vykdavo tvarkyti dokumentų į Panevėžį. O padalinio specialistai kasdien vykdavo į darbą Panevėžyje. Ši situacija pasikeitė. Ir šiomis dienomis šaukiamųjų į Lietuvos kariuomenę sąraše atsidūrę rokiškėnai dėl tarnybos tėvynei galės kreiptis į Laisvės g. 13 įsikūrusį tarnybos padalinį.
Džiugi žinia ir Rokiškio šauliams bei jauniesiems šauliams. Vasarą privatizavus vadinamąjį „namą su bokšteliais“ jie apskritai neturėjo jokių patalpų. O dabar jiems planuojami skirti erdvūs kabinetai. O ir kaimynystė su kariais savanoriais duos palankų impulsą šiai visuomeninei organizacijai.

Naivūs nuogąstavimai
Spendžiant pastato likimą, viešojoje erdvėje vis pasigirsdavo minčių, kad kuopos kaimynystė galėtų kelti „grėsmę“ greta esančiam vaikų darželiui bei Rokiškio Juozo Tumo–Vaižganto gimnazijos Senųjų rūmų padaliniui. Kariai pabrėžia: kuopavietė naudojama tik administracinėms reikmėms. Be to, iškilus pavojui, tik labai naivūs žmonės gali tikėtis, kad kariai priešų lauks užsibarikadavę kabinetuose. Krašto apsaugos savanorių pajėgose naudojama mažų padalinių kovos taktika pavojaus metu nenumato galimybių kariams su priešu kovoti savo pačių kuopavietės koridoriuose.
Netgi įkurtuvių metu rajono meras A. Vagonis su nostalgija kalbėjo, kad šis pastatas tarnavo švietimo reikmėms. Tačiau švietimas – nebūtinai mokykla ar kolegija. Švietimas – tai ir karinis švietimas, tai žinių ir įgūdžių, reikalingų kariui mūšio lauke suteikimas, tai visuomenės  supažindinimas su veiksmais galimo karinio konflikto metu, tai pilietiškumo pamokos,  Tai ir šviečiamoji veikla informacinio karo, kibernetinio saugumo ir kitais labai aktualiais klausimais. Ir dabar, turėdama erdvias, savo veiklai pritaikytas patalpas, 506-oji kuopos kariai galės dar sėkmingiau atlikti savo garbingą tarnybą visuomenės labui. Kaip juokiasi kariai, nė vienas jų šito pastato kišenėn neįsidės – jis ir toliau tarnaus visuomenei. Tikimasi, kad aktyvių ir pilietiškų rokiškėnų karių dėka kuopavietė bus vienas svarbiausių miesto visuomenės traukos centrų. Kariai turi būti matomi savo rajono žmonių, o žmonės turi žinoti – bet kokio pavojaus akivaizdoje jie bus ginami. O iki tol kariai tobulins įgūdžius, vykdys įdomias, visuomenei naudingas veiklas, telks jaunimą.
„Rokiškio Sirenos“ inform.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video