Kariuomenės dieną Obeliuose – naujas gyvosios istorijos objektas (2)

Publikuota: 2017-11-16 Kategorija: Kultūra
Kariuomenės dieną Obeliuose – naujas gyvosios istorijos objektas
Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose / Bunkerio statybos akimirka.

Istorikai seniai akcentuoja: nebe laikas tautai, valstybei ir visuomenei apie jos praeitį byloti vien tik solidžiomis konferencijomis profesionalams ar istorinių tyrimų talmudais. Žinoma, reikalingi ir jie – išsamūs ir sudėtingi tyrimai, kruopščiai nagrinėjantys įvairiausius probleminius istorijos klausimus. Tačiau ne mažiau svarbi ir galimybė žmogui pačiam prisiliesti prie istorijos: pajausti, išbandyti autentiškus praeities kartų žmonių gyvenimo, darbo, karybos niuansus. Tokiai istorijai, pažįstamai per asmeninę patirtį, pojūčius ir emocijas, istorikai skyrė pavadinimą „gyvoji istorija“. Unikalus jos objektas lapkričio 22-ąją bus pirmą kartą pristatytas rajono visuomenei. Nuo šiol kiekvienas moksleivis, mokytojas ar šalies istorija besidomintis žmogus galės bent trumpam pajusti, ką reiškia būti laisvės kovotoju.

Bunkerio atidarymui –
įspūdinga šventė
Lapkričio 23-ąją švenčiama Lietuvos kariuomenės diena. Jos išvakarėse, lapkričio 22-ąją  įdomūs ir turiningi renginiai numatomi Obelių gimnazijoje ir Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose.                                                                                                                                       Pirmą kartą Obeliuose lankysis Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis, šiemet Vokietijos archyvuose suradęs Vasario 16-osios akto originalą. Jis 11 val. Obelių gimnazijoje skaitys pranešimą „Vasario 16-oji: prieš 100 metų ir šiandien“. Po pranešimo numatomos edukacijos, diskusijos, kuriose su garbiuoju svečiu dalyvaus Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos Rokiškio skyriaus nariai, istorijos mokytojai bei moksleivių bendruomenė.
13 val. Kariuomenės dienos prenginiai persikels į Laisvės kovų istorijos muziejaus erdves. 13 val. bus iškilmingai atidengtas muziejaus erdvėse įrengtas partizanų bunkeris. Obelių saviveiklininkai, jaunimo bendrija „Sėlos Ramuva“ kartu su Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos ansambliu „Gelmės“ (vadovė Laima Bieliūnienė) pristatys meninę programą „Mūsų jėga bendrystėje“.  
Laisvės kovų istoriją gyvai pasakos rekonstruktorių klubo „Partizanas“ pasirodymas. Šio klubo idėjinis vadas ir bendramintis, istorikas Darius Juodis gerai žinomas rajono istorijos mėgėjams.
Renginyje dalyvaus ir šiandieniniai mūsų valstybės ir rajono gynėjai – Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 506-osios lengvosios pėstininkų kuopos kariai savanoriai.  
13.30 val. prof. Liudas Mažylis Laisvės kovų istorijos muziejuje ne tik  susitiks su rajono bendruomene, bet ir susipažins su muziejaus ekspozicijomis, kuriose didžiąją dalį eksponatų surinko, išsaugojo ir padovanojo mūsų rajonui bei valstybei partizanas, mokytojas, Rokiškio krašto garbės pilietisAndrius Dručkus. Beje, 2018 metais muziejus minės savo veiklos dvidešimtmetį.
Obelių seniūnijos Aleksandravėlės bendruomenė Kariuomenės dienos proga parengė parodą „Šimtmečio žingsniai Aleksandravėlėje“, kurios atidarymas įvyks 15.30 val.

Ypatingas objektas
Bene ryškiausias šios šventės akcentas – partizanų bunkerio atidarymas. Mūsų rajone jau yra keletas rekonstruotų partizanų bunkerių: Notigalės, Obelių šilo, Plunksnočių. Kodėl istorikams prireikė įrengti dar vieną, be to, tokioje vietoje, kurioje partizanai jo nebūtų kūrę?
Atsakymas paprastas: Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose rengiamos erdvės ne byloti istoriją iš autoritetingų autorių vadovėlių, bet skirtos suteikti galimybę patiems lankytojams jiems patogiu metu prisiliesti prie istorijos „gyvai“: pajusti, ką reiškia bent valandai mažytėje, nuo pasaulio izoliuotoje erdvėje susispausti grupei žmonių. Patiems išgyventi ne tik grėsmės nuojautą, bet ir kitas emocijas, potyrius. Juk būtent per tokią patirtį istorija pažįstama geriausiai.  
Istorikas Valius Kazlauskas neslepia: idėją įrengti tokią erdvę jis jau seniai brandino. „Įrengti naują edukacinę erdvę, pasinaudojant muziejaus aplinka, Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose darbuotojai svarstė keletą metų. Kartu diskutavome, kalbėjomės apie tokios veiklos svarbą, taip subrandindami idėją pastatyti muziejaus erdvėse partizanų Streikų bunkerio kopiją. Taip įamžintume paskutinių nenugalėtų Rokiškio krašto partizanų atminimą. Norime, kad atvykęs jaunimas ne tik galėtų susipažinti su muziejuje esančiais eksponatais, bet ir pajaustų, ir patirtų pokario laisvės kovotojo patirtį: partizano būties trapumą, kitu intensyvumu ar supratimu gyvenančio dabarties jaunimo bendruomenėje. Tai būtų ir pagarbos ženklas tūkstančių pokario Lietuvos jaunimo idealistų kartai, kurie iš tokios bunkerio vietos iškeliaudavo į žūtį, ar išniekintą, bevardžiu tapusį kūną miestelio aikštėje…“, – tokio bunkerio statybos tikslus įvardino istorikas.  
Jis neslepia: bunkerio statyba buvo it lakmuso popierėlis, skirtas patikrinti, kiek rajono visuomenei svarbi pilietiškumo idėja. „Nusprendę kurti edukacinę erdvę, pasitikėjome tik rėmėjų geranoriškumu ir viltimi, kad pilietiškumo idėja visuomenėje dar išlieka aktuali“, – teigė jis. Idėja vertinga: ji sulaukė visuomenės, rajono verslo palaikymo.
V. Kazlauskas ne kartą išreiškė idėją, kad Obelių muziejus taptų pilietiškumo ugdymo centru. Kuriuo galėtų naudotis ne tik muziejininkai, istorikai. Kur kas svarbiau būtų suteikti galimybę rajono jaunimui pažinti savo valstybės ir gimtojo krašto laisvės kovų istoriją. Todėl tikimasi, kad bunkeris ir muziejus bus patraukli istorijos, politologijos, pilietinio ugdymo pamokų vieta. Dideles viltis su šiuo objektu sieja ir Lietuvos kariai, šauliai. Tą akcentavo ir neseniai muziejų aplankęs Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.

Kova su stichija
Šios idėjos įgyvendinimas nebuvo toks paprastas, kaip galėtų atrodyti. Rugpjūčio pradžioje iškasta duobė bunkeriui šalia Laisvės kovų istorijos muziejaus ir vaizdingos ežero pakrantės netruko prisipildyti vandens. Nors, kaip sako istorikas, numatytas solidus aukščio lygio rezervas lyg ir turėjo užtikrinti ramų ateities darbų planavimą. Liūtys koregavo darbų apimtis, teko aukšinti sienas, jas tvirtinti metalinėmis sijomis, įrengti papildomas drenažo sistemas. „Dėkingi esame obeliečiams už jų sambūrį ne tik švenčių metu, bet ir kasdienybės darbuose net ir pliaupiant pastoviam ir įkyriam rugsėjo lietui. Liekame dėkingi ir piliečiams bendraminčiams, be kurių paramos šis tegul nors ir nedidelis statinys nebūtų iškilęs“, – muziejaus paskyroje rašė istorikas V. Kazlauskas.
Jo ir daugelio bendraminčių pastangas rajono visuomenė iš arti pamatys jau lapkričio 22-ąją, Lietuvos kariuomenės dienai skirtoje šventėje, kurioje laukiami ne tik obeliečiai, bet ir visi, neabejingi savojo krašto istorijai.
„Rokiškio Sirenos“ inform.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą