Nelaimė darbo vietoje: žuvo Rokiškio rajono gyventojas (ATNAUJINTAS) (11)

Publikuota: 2017-04-24 Kategorija: Aktualijos
Nelaimė darbo vietoje: žuvo Rokiškio rajono gyventojas (ATNAUJINTAS)
Sauliaus Buivydo nuotr. / Nelaimės vieta.

Mišką kirto vos kovo mėnesį jaunų rokiškėnų įkurta įmonė „Rytkirta“. Pirminiais duomenimis, nė vienas biržę kirtusių darbininkų su įmone nebuvo sudarę darbo sutarčių. Įmonės savininkas apie įvykį nepranešė Valstybinei darbo inspekcijai; pareigūnai apie jį sužinojo tik kitą dieną. 


Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius Almantas Blažys „Rokiškio Sirenai“ teigė, kad šiuo metu vyksta nelaimingo atsitikimo tyrimas. Jis bus baigtas per 20 darbo dienų. Tačiau jau dabar aiškėja kai kurios nelaimės aplinkybės. Pavyzdžiui, surinkta nemažai įrodymų dėl galimo nelegalaus darbo. Inspektorius teigė, kad dėl to darbdaviui gresia administracinė atsakomybė.
Tyrimas patvirtina faktą, kad svarbiausia priežastis, nulėmusi šią nelaimę – saugaus atstumo nesilaikymas. Pagal saugos taisykles, pjaunant medį negali būti žmonių arčiau, nei pjaunamo medžio dvigubo aukščio spinduliu.
„Šiuo atveju atstumas nebuvo išlaikytas. Kodėl taip nutinka? Dėl neatidumo, nepatirties, nežinojimo. Jei galimai darbuotojai dirbo nelegaliai, kažin ar galima kalbėti apie kokius nors mokymus, supažindinimą su saugos taisyklėmis? Ar buvo kokie miško darbuotojų apmokymai, matysime iš įmonės pateiktų dokumentų. Akivaizdu, kad kai kurių reikalavimų buvo nepaisyta: pavyzdžiui, darbo vietoje nebuvo pavojingų darbų vadovo“, – problemas vardino inspektorius.
Saugotis – visų pirma darbuotojo reikalas. Juk kad ir koks bebūtų darbdavys kaltas, nuo to sužalotam ar žuvusiam žmogui ne geriau. „Iš surinktų duomenų matyti, kad žuvusysis priklausė socialiai pažeidžiamų žmonių grupei. Tokius darbuotojus patyrę darbdaviai prižiūri atidžiau, nes darbuotojai ne visuomet tinkamai įvertina pavojų, nebijo rizikuoti. Galima sakyti, kad šią nelaimę lėmė daug faktorių“, – kalbėjo pašnekovas.
Kalbama, kad jaunos, vos keletą mėnesių veikiančios įmonės vadovui, kuris pats, šaltinių teigimu, buvo nelaimės vietoje, trūko ir elementariausių žinių, ir patirties. Juk net Valstybinei darbo inspekcijai apie nelaimę jis pranešė tik po dienos. Ar tai tiesa?
„Kadangi į įvykio vietą buvo iškviesti medikai ir policija, galima sakyti, kad sistema puikiai suveikė ir visą reikiamą informaciją gavome laiku. Tačiau darbdavys iš tiesų vėlavo mums pranešti apie nelaimę. Kodėl taip įvyko, aiškinsimės su juo pačiu“, – sakė A. Blažys.
Menka paslaptis, tačiau miško pramonė – viena rizikingiausių ūkio šakų. „Tikrai taip. Ir incidentų pasekmės labai skaudžios. Jei miške įvyksta nelaimė, tai paprastai būna arba sunkus sužalojimas, arba mirtina nelaimė“, – kalbėjo A. Blažys.
Miško ruošos veikloje nelegalus darbas – dažnas. Čia nustatoma daugiausia tokio darbo atvejų. Tyrimus apsunkina ir tai, kad miškas nėra vieša vieta, kirtimai vykdomi toli nuo budrių Valstybinės darbo inspekcijos, policijos pareigūnų akių. Be to, ir patys darbuotojai vengia pranešti apie nelegalų darbą, pasitaiko, kad darbdavys toleruoja neblaivius darbuotojus ir netgi išgertuves darbo vietoje. „Jei dviems – darbdaviui ir darbuotojui – tokios darbo sąlygos yra tinkamos ir priimtinos, jie vengia pareigūnų dėmesio“, – sakė pašnekovas.
Valstybinė darbo inspekcija Rokiškio rajone rengė gausybę nemokamų mokymų apie darbo saugą, tačiau ne visi darbdaviai naudojasi galimybe tinkamai užtikrinti saugų darbo procesą.

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video