Žinia visiems tėvams: nebelieka svarbios pažymos apie sveikatą (3)

Publikuota: 2019-05-17 Kategorija: Aktualijos
Žinia visiems tėvams: nebelieka svarbios pažymos apie sveikatą
Rokiškio Sirena nuotr. /

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei tėvų bendruomene, Sveikatos apsaugos ministerija atsisako perteklinių pažymų ir tobulina jų turinį.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad nuo šių metų rugsėjo atsisakoma 094/a pažymų, kuriomis pateisinamas vaiko neatvykimas į ugdymo įstaigą. Tokią pažymą, popierinę, iki šiol privalėjo į ugdymo įstaigą pateikti kiekvienas tėvas, kurio vaikas sirgo.

Kitaip tariant, jeigu vaikas susirgo, kreiptis į medikus dėl pažymos, kuri patvirtintų vaiko nelankymą, nebereikės. „Greičiausiai pakaks skambučio į ugdymo įstaigą apie tai, kad vaikas nelankys ugdymo įstaigos.

Taip pat gali būti ir raštelis, skirtas mokytojai arba auklėtojai, kuriuo bus pateisintas vaiko nebuvimas“, – paaiškino A. Veryga. 

Šeimos gydytoja G.Baršauskienė antrino sakydama, kad viskas priklausys nuo tėvų atsakomybės. „Kadangi nebeliks pažymos, tai nebeliks ir būtinybės pranešti auklėtojoms ir mokytojams apie tai, kuo vaikas sirgo.“

„Tai vienas iš nedaugelio žingsnių, kuris laukia ateityje, kad būtų mažinama biurokratinė našta, kuri nėra susijusi su sveikata. Ši pažyma neprisideda prie vaiko sveikatos būklės gerinimo, ji nėra susijusi su vaiko gydymu. 

sveikatos būklės gerinimo, ji nėra susijusi su vaiko gydymu. Puikiai žinome pacientų skundus dėl ilgų eilių, o vėliau ir medikai skiria mažai laiko, nes būna užsiėmę formų, pažymų pildymu“, – sako ministras. 

Sveikatos pažyma bus elektroninė

Vaiko sveikatos pažymėjimai, kuriuos būtina pateikti prieš pradedant lankyti ugdymo įstaigą, nuo kitų metų bus išrašomi elektroniniu būdu. Dabartinė pažyma buvo kupina detalių, kurios ne visada yra reikalingos.

„Duomenys apie širdies ligas nekuria pridėtinės vertės, taip pat gali pažeisti jautrius asmenis. Jeigu vaikas yra sveikas ir nėra specifinių rekomendacijų, tokia elektroninė pažyma nukeliaus į ugdymo įstaigą.

Kitais atvejais, kai reikia papildomos pagalbos, pažymos pildymas bus išsamesnis. Bus galima pasirinkti iš sąrašo apie tai, kas bus reikalinga. Didžiajai daliai vaikų specifinių rekomendacijų nereikia“, - sako ministras.

Be to, koreguojamas ir šių bei su jomis susijusių kitų pažymų turinys, kad gydytojai galėtų jas kuo greičiau užpildyti. 

Investuos į serverius

Ministras tikino, kad bus investuojama ir į serverius, kompiuterines sistemas, kad šios neužstrigtų, o darbas su technologijomis būtų sklandus ir be papildomų problemų.

„Apsidrausti nuo to, kad kompiuteris iš esmės nepakibs, neįmanoma, tačiau mes, sistemiškai, sprendžiame šias problemas. Skundų yra sumažėję.

Perėjimas prie elektroninių pažymų rašymo bus taupus, jis nėra sudėtingas. Tai, iš esmės, programavimo klausimai. Tai nėra brangūs dalykai“, – sako A.Veryga

Mažės eilės

„Perteklinės, tiesiogiai su sveikatos priežiūra nesusijusios funkcijos ilgina eiles pas gydytojus. Rimtai sergantys pacientai priversti ilgiau laukti gydytojų konsultacijų, siuntimų tyrimams, gydymo paskyrimų.

Ypač tai aktualu per užkrečiamųjų sezoninių ligų protrūkį. Maža to, tėvai, turintys jau šias pažymas, sveikus ar besveikstančius vaikus, turi atsivesti į gydymo įstaigas ir rizikuoti, kad jie vėl susirgs“, - sakė ministras A.Veryga. 

Šeimos gydytoja Giedrė Baršauskienė sako, kad šios pažymos pildymas užima nemažai laiko: „Kad ši pažyma būtų užpildyta, reikalingi du vizitai – susirgus vaikui ir jam pasveikus.

Susirgus paprastai tėvai kreipiasi į medikus, tačiau jeigu tai – eilinis peršalimas, tai pasveikus vaikui, ypač gripo sezono metu, nebūtina sveiko vaiko vesti į sergančiųjų vaikų terpę.

Panaikinus šią pažymą, sumažės eilės pas šeimos gydytojus epidemijų metu, taip pat mažėja rizika dar kartą susirgti. Vaiko sveikatos pildymo pažyma irgi užima daug papildomo laiko – jį geriau skirti sergantiems pacientams".

Daugeliui kylantis klausimas, kaip keisis mokesčių tvarka už darželius, jeigu nebus pateisinamos priežasties.

Savo ruožtu Sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė sako, kad šis klausimas turėtų persikelti į Švietimo ir mokslo ministeriją, kur ir bus svarstoma, kaip bus padengiamas mokinių ir darželinukų nelankymas. 

Daugiau: Maisto papildai

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video