Atmintis: ant apleistų kapų vėl sužibo žvakės (11)

Publikuota: 2017-10-23 Kategorija: Aktualijos
Atmintis: ant apleistų kapų vėl sužibo žvakės
L. Dūdaitės-Kralikienės nuotr. / Pilietinio judėjimo „Vieningi kartu“ iniciatoriai su šeimomis ir draugais gražino Juodupės krašto kapines.

Jaunas pilietinis judėjimas „Vieningi kartu“ jau kuria tradicijas. Artėjant Vėlinėms, jis savo facebook paskyroje pakvietė sutvarkyti apleistus kapus, uždegti ant jų žvakutes. Į prasmingą talką susibūrė judėjimo iniciatoriai, jų šeimų nariai ir draugai. Nors pradžioje planuota aplankyti trejas Juodupės krašto kapines, puikus oras ir darbinga nuotaika įkvėpė aplankyti ir sutvarkyti dvigubai daugiau kapinių, nei planuota.

Pranykusios iš atminties...
Pirmoji judėjimo „Vieningi kartu“ talkininkų stotelė – kapinaitės Lukštų apylinkėse. Jos – netoli kelio, prie pat buvusio Lukštų sąvartyno. Tačiau šiuo keliu ne kartą dviračiu mynę talkininkai prisipažino nė nepagalvoję, kad ši gausiai medžiais apaugusi kalvelė gali būti amžinojo poilsio vieta. Kapinaitėse paliktos žvakutės, dirbtinių gėlių puokštelės rodė, kad kai kuriuos kapus dar retkarčiais lanko artimieji. O štai tolėliau, medžių prieglobstyje – ankstyvesni, XIX a. pradžią menantys paminklai. Ant kai kurių – lenkiškai užrašytos šio krašto žmonių pavardės. Laikas negailestingas: kitados solidus betoninis obeliskas su puošniu kryžiumi nuvirto. Tačiau tvirtos vyriškos rankos paminklą atstatė: kad jis nenuvirstų, buvo įkastas giliau į žemę.
Nugrėbus gausų rudeninių lapų kilimą, atrasta ir daugiau palaidojimų. Kai kurie kitados buvo puošnūs: stotingi betoniniai obeliskai, o kai kurie – labai kuklūs: kapavietę ženklina tik stačiakampiu sudėlioti paprasti lauko akmenys. Mirtis sulygina žmones, nutrina ideologijos antspaudus: ant vieno kapo antkapių išlieti kryžiai, ant gretimo paminklo – penkiakampė žvaigdždė. Ant visų kapų sužibo žvakės – atminties ženklas.

Samanomis užžėlė
Netoli Kairelių – dar vienos senos kapinaitės. Jose kažkas jau tvarkėsi: apie tai liudijo smilkstantys lapų ir šakų lauželiai. Ir čia pasidarbavo visagalis laikas: kai kurie palaidojimai lankomi ir puošiami gėlėmis, o kai kurių vietą ženklina nebe kryžiai ir antkapiai, o tik samanomis užžėlę maži kauburėliai. Ir ant jų talkininkai padėjo žvakutes.
Kita stotelė – kapinaitės netoli Gediškių. Iš pažiūros jos – daugmaž tvarkingos. Tik po paskutinio šienavimo jau užaugusi nemenka žolė. Suburzgė trimeris, ir per pusvalandį žolės neliko: talkininkai ją ir nukritusius lapus sugrėbė, nuo apleistų kapų nuravėjo žolę, aplaužė išsikerojusius ir jau sudžiūvusius paparčius. Prie pat įėjimo – 1919 m. žuvusių ketvirtojo pėstinininkų pulko karių savanorių du kapai. Laisvės kovotojų atminimui „Vieningi kartu“ judėjimo žmonės uždegė žvakutes.
Pakeliui iš Lukštų į Juodupę – dar vienos kaimo kapinaitės. Ir čia, apkloti lapais, belikę vos keletas senų kapų, Nenuostabu, kad didžiuma jų – jau nelankomi. Išlikę paminklai byloja, kad anksčiausi palaidojimai čia siekia XIX a. pabaigą. O kaimas, šalia kurio prisišliejusios kapinaitės – jau seniai ištuštėjęs.
Talkininkų kelias suka Onuškio pusėn. Pakeliui ant kalvos – Jutkių kapinaitės. Jose – storas šalnos pakąstų lapų kilimas. Ir vėl suburzgė trimeris, ir vėl darbavosi grėbėjai. Vos pabaigus darbą, talkininkų pastangas įvertino kapinių lankytojai. Aplankyti mamos ir seserų kapo atvykę net iš Jonavos, du senjorai apsidžiaugė išgražėjusiomis kapinaitėmis. Jie papasakojo apie Jutkių kaimą, tarpusavyje susigiminiavusias šio krašto šeimas.
Iš Jutkių talkininkai pasuko į Onuškį. Čia aplankė grafų Komarų šeimos panteoną. Didingo obelisko papėdėje atgulė ištisos šios garsios šeimos kartos. Jiems atminti prie obelisko sužibo žvakutės. Prie pat Ilzenbergo – dar vienos mažos kapinaitės. Ant įspūdingos kalvos ežero pašonėje – medinis kryžius ir trijų šeimų kapai. Sovietmečiu šios kapinaitės buvo tarsi užmirštos: aplinkinių kaimų žmonės žinojo apie kapus, tačiau kapinių vietoje savo stovyklas kūrėsi moksleiviai ir kiti vasarotojai.  Ruduo čia paliko storą lapų kilimą. Iš pradžių talkininkai tarėsi juos nugrėbti tik aplink kapavietes. Tačiau gausus jų būrys bemat sutvarkė ir aikštelę prie kryžiaus, ir įvažiavimą į kapinaites.


Lina DŪDAITĖ-KRALIKIENĖ,Seimo nario Raimundo Martinėlio
padėjėja

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video